Stebuklingoji cukinija | kl.lt

STEBUKLINGOJI CUKINIJA

  • 1

Iš organizmo šalina kenksmingas ir net radioaktyvias medžiagas, gelbsti sergant kepenų, virškinamojo trakto ligomis, negaluojant širdžiai.

Visi šie nuopelnai skirti cukinijai.

O kur dar cukinijų pektinai, šalinantys iš kūno cholesterolį. Negana to, ji – puikus dietinis maistas ir dideliems, ir mažiems.

Didžiausia cukinijos vertė – lengvai pasisavinami angliavandeniai, gausūs vitaminai. Joje randama nemažai vitamino C, karotino, mineralinių medžiagų – kalio, fosforo, geležies, taip pat kalcio, natrio ir magnio.

Valgant šias daržoves sumažėja tikimybė susirgti vėžiu ir kitomis sunkiomis ligomis. Taip pat cukinijas rekomenduojama vartoti asmenims, dirbantiems protinį darbą. Šios daržovės stiprina širdį, gerina medžiagų apykaitą.

Cukinijos itin naudingos ir norint sulieknėti, nes yra nekaloringos. Įrodyta, jog šios daržovės stiprina imunitetą, tad pamaloninsite ne tik skrandį, bet ir išvengsite įvairių ligų.

Anot medikų, šias daržo gėrybes galima naudoti visur: salotoms, padažams, įdarams, troškiniams gaminti, blynams, pyragams kepti, dėti į bulvių plokštainį arba net uogienėms žiemai gaminti.

Kad uogienė būtų gardi, naudokite rūgštokus vaisius ir daržoves, mat cukinija visiškai nerūgšti.

Be to, šios daržovės turi savybę keisti savo skonį. Jas sėkmingai galima paversti net ir konservuotais ananasais – tereikės šių vaisių sulčių ir turėsite puikų desertų pagardą.

Taip pat maistui tinka ir žiedai, dažniausiai vyriškieji (jie – tuščiaviduriai), kurie kepami tešloje, džiūvėsėliuose arba įdaryti. Dažnai jie naudojami ir įvairiems patiekalams puošti.

Tas cukinijas, kurios turi gana storą ir kietą žievę, galite nešti į rūsį. Jei jis tvarkingas – net iki naujų metų daržovės išliks šviežios.

Gairės: kokteilis
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

M

Išviriau trinta daržovių sriubą su cukinija ir po keletos valandų apkarto, nors iškart valgėm ir buvo skani.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS