Politikai siūlo būsto problemos sprendimo receptą | kl.lt

POLITIKAI SIŪLO BŪSTO PROBLEMOS SPRENDIMO RECEPTĄ

Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Juozas Varžgalys ir Socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Andrius Palionis siūlo vidutines pajamas gaunantiems jauniems žmonėms būsto problemos sprendimo variantą.

Kaip būtų galima spręsti šią problemą, parlamentarai nurodo jų įregistruotame Vietos savivaldos įstatymo pakeitimo projekte. Jų nuomone, šiandien realiausia būtų kalbėti ne apie nuosavą būstą, tačiau apie nuomą. Projekto autoriai mano, kad toks būstas galėtų priklausyti savivaldybei (municipalinis būstas) ar net privačiai bendrovei su valstybės (savivaldybės) reguliuojamomis kainomis.

Pagal siūlomą projektą, „savivaldybė teikia pagalbą ir paramą jaunimui ir jaunoms šeimoms būstui įsigyti, statydama (pirkdama) savivaldybės (municipalinį) būstą ir formuodama savivaldybės socialinio būsto fondą. Šiems tikslams pasiekti savivaldybė gali vykdyti įvairių formų (franšizę, koncesiją, konsignaciją, išperkamąją nuomą ir kt.) viešojo ir privataus sektoriaus partnerystę.„

„Nereikia vengti savivaldybės ir privataus verslo bendradarbiavimo įvairiomis formomis (franšizės, koncesijos, konsignacijos išperkamosios nuomos.). Savivaldybės, ieškodamos gerų specialistų, galėtų pasiūlyti jiems patrauklų būsto sprendimo variantą. Savivaldybei priklausantis būstas galėtų būti patogus jaunimui, neprisirišant prie jo visam amžiui, keičiantis situacijai, aplinkybėms gyvenime, karjerai, ir pan. Kartu, sukūrus savivaldybės (municipaliteto) būsto fondą, galėtų būti sukurta sėkmė, sprendžiant Lietuvos demografinius klausimus, kuriant verslą regionuose, apsirūpinant savivaldai aukštos kvalifikacijos specialistais, stabdant vietinių gyventojų migraciją Lietuvoje“, - sako A. Palionis ir J. Varžgalys.

Jie siūlo įstatyme numatyti, kad „savivaldybės (municipalinis) būstas - savivaldybei nuosavybės teise priklausantis aukštesnės energetinės klasės būstas, atitinkantis sertifikavimo reikalavimus, skirtas jaunų šeimų, žmonių ir atvykusių aukštos kvalifikacijos specialistų nuomai (nuomojami ne socialinio būsto nuomos sąlygomis) ir išperkamajai nuomai“.

Lietuvoje veikia socialinio būsto sistema. Tačiau, anot parlamentarų, ja gali pasinaudoti tik žmogus, gaunantis itin mažas pajamas. Niekas nekalba apie tuos jaunus žmones, kurie yra išsilavinę, turi darbą, gauna vidutines pajamas.

„Jie negali būti socialiai remtini, tačiau ir pasiturinčiais jų ne nepavadinsi. Vidutines specialisto pajamas gaunančiam jaunam asmeniui, ypač jei jis gyvena vienas, įsigyti nuosavą būstą ar nuomotis jį ir mokėti visus komunalinius mokesčius yra praktiškai neįmanoma. Į tokią pat situaciją pakliūva ir trijų asmenų šeima“, - sako projekto autoriai.

Jų nuomone, nepriimtina būtų nuostata sutelkti dėmesį vien tik į mažas pajamas gaunančius gyventojus, nes ji vestų į socialinę segregaciją. „Socialinio būsto pavadinimas gali būti žeminantis žmogaus orumą, reikia pradėti kurti savivaldybės (municipalinį) būstą, skirtingų klasių, kurį nuomotų gyventojai pagal savo finansines galimybes. Toks projektas turėtų remtis ilgalaikės nuomos garantija nuomininkams nuo 5 iki 10 metų, galėtų būti taikoma ir išperkamoji nuoma“,- sako Seimo nariai J. Varžgalys ir A. Palionis.

Jų teigimu, šiuo įstatymo projektu siekiama pagerinti savivaldybių (regionų) ir visos Lietuvos demografinius rodiklius, suteikiant jaunoms šeimoms galimybę turėti geros kokybės prieinamą būstą, oriai gyventi ir auginti vaikus, kurti verslą regionuose, panaudoti čia uždirbtas užsienyje lėšas ir gautą patirtį investicijoms, spręsti susidariusias specialistų problemas, mažinti jaunimo migraciją į užsienį. Taip pat siekiama skatinti ir įpareigoti savivaldybes strategiškai planuoti būsto poreikį, numatyti finansavimo šaltinius, glaudžiai bendradarbiauti su privačiu verslu, panaudojant tam įvairias galimas formas ir būdus.

Šiuo metu Vietos savivaldos įstatyme savivaldybės (municipaliteto) būsto kategorija nėra apibrėžta, vartojamas socialinio būsto fondo terminas. Savivaldybėms priklausantys namai, jų dalys, butai yra priskiriami socialinio būsto fondui, kuris skirtas nuomoti turintiems mažas pajamas asmenims ir šeimoms, bei turintiems teisę į socialinį būstą, nekomerciniu pagrindu, pagal Vyriausybės nustatytą nuomos mokesčio apskaičiavimo tvarką. Galiojančiuose įstatymuose ir Vyriausybės nutarimuose kalbama ir apie lengvatas gauti finansavimą jaunoms šeimoms iš banko. Tačiau nėra įstatymu nurodoma savivaldybėms formuoti pagal poreikius geros kokybės subsidijuojamą būstą jauniems asmenims, šeimoms ir aukštos kvalifikacijos reikiamiems specialistams pritraukti.

Jaunimo aprūpinimas būstu yra viena iš idėjų Lietuvai.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Anonimas

Tuos socialines bustus jau duodavo senjausiai. Tiek tiem kas gauna centus. O eigu zmogus uzdirba vidutiniskai. Tada nieko negausi. Tai nematau nieko naujo

Darius

Na va kaskas pradėjo dirbti ne vien dėl populizmo ,o ir dėl žmonių . Puikus pasiūlymas !

SUSIJUSIOS NAUJIENOS