Prezidentės metinis pranešimas: penki svarbiausi akcentai | kl.lt

PREZIDENTĖS METINIS PRANEŠIMAS: PENKI SVARBIAUSI AKCENTAI

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį Seime skaitė metinį pranešimą.

BNS išskiria penkis svarbiausius akcentus.

1. Parama partinei sistemai.

Prezidentė sukritikavo politikų susiliejimą su verslu, bet kartu pabrėžė, kad partijos išlieka „patikimiausias demokratinio valstybės vystymosi pagrindas“. Ji paragino partijas įveikti vidinį susipriešinimą, galios koncentravimą partinėse viršūnėse, labiau remtis ideologija. Artėjant savivaldos rinkimams, D. Grybauskaitė perspėjo, kad rinkimų komitetai tampa „vienkartinės demokratijos grimasa“ su neaiškiu finansavimu ir kontrole, o rinkimuose galime pamatyti „pseudodemokratinių judėjimų triumfą“.

2. Dėmesys žemės ūkiui.

Lyginant su ankstesniais pranešimais, D. Grybauskaitė daugiau dėmesio skyrė situacijai žemės ūkyje. Tiesiogiai neminėdama „valstiečių“ partijos ir jos lyderio Ramūno Karbauskio, ji pareiškė, kad „žemės koncentracija vienose rankose, pajų ir vekselių biznis, nekontroliuojamas žemių įsigijimas, neskaidrios ES paramos dalybos, fiktyvūs ūkiai ir „sofos“ ūkininkai atvedė prie netvarkos, anarchijos ir iškreiptos rinkos“. Šalies vadovė paragino apsispręsti dėl žemės ūkio politikos ir kaimo plėtros strategijos.

3. Kritika Seimo darbui.

Prezidentė sukritikavo Seimo politinę darbotvarkę. D. Grybauskaitės teigimu, „komisijų vajus“ didina neteisybės jausmą šalyje,  nagrinėjant praeitį nelieka dėmesio svarbiausioms aktualijoms, be to, Seimo sprendimai pernelyg koncentruojasi į „persekiojimus ir draudimus“. Ji paragino parlamentarus labiau rūpintis socialine atskirtimi, emigracija, šalies konkurencingumu, vaikų raštingumu, pasirengimu referendumui dėl dvigubos pilietybės ir ES paramos panaudojimui.

4. Parama ES integracijai.

D. Grybauskaitė pareiškė, kad Lietuva turi būti ES integracijos smaigalyje. Jos teigimu, „tik suvieniję pastangas karinio, energetinio, kibernetinio ir ekonominio saugumo srityse jausimės stiprūs“. D. Grybauskaitė taip pat perspėjo dėl gilėjančios įtampos tarp JAV ir ES – jos teigimu, „prekybos karų grėsmė, nesusikalbėjimas dėl saugumo ir vis labiau kaistanti retorika abiejose Atlanto pusėse, tarptautinių susitarimų ignoravimas geopolitinę situaciją apie mus ir aplink mus daro labai miglotą“.

5. Pagyros teisėsaugai ir pilietiniams aktyvistams.

Prezidentės teigimu, neskaidriai politikai geriausias atsakas yra „teisinis ir pilietinis pasipriešinimas“. D. Grybauskaitė išsakė pagyrų teisėsaugai, kad ji tampa vis savarankiškesnė, įvaldė naujus teisinius instrumentus kovai su korupcija, rezultatų duoda nauji institucijų vadovai. Tris politinės korupcijos bylas prezidentė pavadino istorinėmis, o pasitikėjimo teismais atkūrimą – pavyzdžiu partinei sistemai. Ji taip pat kaip gerą pavyzdį pateikė Medikų sąjūdį, ir pabrėžė, kad visur, kur įsigali savivalė, reikalingas „pilietinio pasipriešinimo sąjūdis“.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

nuostaba

Išvada: aš nekalta...ir nebūsiu kalta, Adamkus taip pat nekaltas...Visi kiti - kalti! Net labai!

...

Che: "Kritika Seimo darbui" - BIJO tolimesnio Seimo tyrimui; "Pagyros teisėsaugai ir pilietiniams aktyvistams" - BANDO įsiteikt teisėsaugai ir ruošias kurstyt šaly neramumus.

Neteisybės liūnas

Labai jau miglotai akcentuotas Dinozauro vaidmuo ir pasekmės politiniame ir ūkiniame mūsų visų gyvenimo vingiuose. Vieni neteisėtai lobsta, kiti stebisi, kodėl nieko nedaroma dėl paprasčiausio žmogiško teisingumo. Matyt, kažkas kažko prisibijo?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS