Įspėja pasisaugoti: smarkiai lis, numatoma perkūnija ir škvalas | kl.lt

ĮSPĖJA PASISAUGOTI: SMARKIAI LIS, NUMATOMA PERKŪNIJA IR ŠKVALAS

  • 1

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos apsaugos ministerijos išplatino perspėjimą,  kad birželio  21-osios vakare ir naktį į birželio 22-ąją daugelyje rajonų numatomas smarkus lietus.

Ketvirtadienio vakare, pradedant vakariniais rajonais, formuosis perkūnija ir naktį ji numatoma beveik visoje Lietuvoje, rašoma pranešime.

Sinoptikai dar prognozuoja, kad dar gali kilti škvalas, pūs gūsingas 15–19 metrų per sekundę vakarų krypties vėjas. Vakarų, pietvakarių vėjo gūsiai penktadienį daug kur sieks  iki 20 metrų per sekundę.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas perspėja perkūnijos metu išjungti elektros energiją naudojančius prietaisus – žaibui trenkus į elektros tiekimo linijas, išlieka tikimybė, kad elektros prietaisai gali būti sudeginti. Nekalbėti judriojo ir stacionaraus ryšio telefonu. Griaudžiant nereikia bėgioti, važinėti motociklu ar dviračiu, rankose laikyti metalinių daiktų. Nuo audros geriausia slėptis pastatuose arba atviroje teritorijoje.

Jeigu audra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.

Iškylaujantiems poilsiautojams palapinei vietą patartina rinktis žemesnėje vietovėje, įduboje, atokiau nuo medžių , įvertinus aplink esančių medžių aukštį ir atstumą iki jų. Škvalo metu vėjas dažniausiai būna sūkurinis ir negalima nuspėti į kurią pusę jis virs. Miškas nėra saugi vieta pučiant stipriam vėjui. Atviroje teritorijoje saugiau ir dėl to, kad netrenks žaibas.

Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, reikia nedelsiant skubėti į krantą.

Viena saugiausių vietų trankantis perkūnijai – automobilis. Svarbu sustoti, kur nėra medžių ar aukštų statinių bei nesiliesti prie metalinių konstrukcijų.

Kilus stipriam vėjui gali sutrikti elektros energijos tiekimas, virsti medžiai, lūžti jų šakos. Nestovėkite  po aukštais medžiais, prie elektros linijų. Taip pat atkreipiame vairuotojų dėmesį, kad jie nestatytų automobilių po medžiais. Nelieskite ant laidų užvirtusių medžių ar jų šakų.

Smarkiai lyjant, esant galimybei, likite patalpose, važiuojant – sustokite. Jeigu jūsų gyvenamąjį namą nuolat užlieja vanduo, pasirūpinkite ir įsigykite vandens siurblius, nes ugniagesiai gelbėtojai tokiais atvejais turi daug darbo ir ne visada greitai gali atskubėti į pagalbą.

Nepalikite gyvenamosios vietos be ypatingos priežasties. Jeigu vis dėlto privalote išvykti, išjunkite elektrą, užsukite dujų, vandens sklendes, uždarykite langus,  užrakinkite duris ir atlikite visus įprastus veiksmus, kuriuos darote išvykdami bent kelioms dienoms.

Neužmirškite savo artimųjų ir kaimynų: pasiteiraukite, ar jie girdėjo pranešimus. Gal šalia gyvena neįgalūs žmonės, vieniši seneliai ar mažamečiai vaikai, šiuo metu leidžiantys laiką be tėvų –  padėkite jiems. Nelaimės atveju  skambinkite skubios pagalbos telefonu 112.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

...

KAPIEC Gedimino kalnui... bet negi 'nusipelnėliai' prisipažins savo analfabetiškume. :/

SUSIJUSIOS NAUJIENOS