Auginti leidžia, gaminti – ne | kl.lt

AUGINTI LEIDŽIA, GAMINTI – NE

Kanapių aliejus, nors ir pagamintas iš Lietuvoje teisėtai auginamų pluoštinių kanapių, yra griežtai draudžiamas.

Šis aliejus pasižymi įvairiomis gydomosiomis savybėmis: skausmo, chemoterapijos šalutinio poveikio mažinimu, padeda kenčiantiems nuo depresijos, nemigos, nerimo, ar turintiems apetito sutrikimų. Dėl mažos psichoaktyvios medžiagos THC koncentracijos toks aliejus daugelyje ES šalių yra leidžiamas. Todėl Lietuvoje užaugintas pluoštinių kanapių derlius dažnai išgabenamas į kitas ES šalis, taip pat ir kaimyninę Lenkiją, kur gaminamas didelę paklausą tarp pacientų turintis kanapių aliejus.

Didelė dalis ES valstybių kanapių aliejui, turinčiam mažesnę, nei nustatyta, THC koncentraciją, išvis netaiko narkotinio reguliavimo. Šie aliejai gali būti prieinami vartotojams ir ne kaip vaistas, bet paprasta vartojimo prekė, kosmetika ar maistas.

Lietuvos institucijos, atsakingos už rinkos kontrolę, kol kas nesiima represinių priemonių, nors pagal įstatymą kanapių aliejaus gaminimas, gabenimas ar vartojimas yra sunkus ir labai sunkus nusikaltimas, baudžiamas ilgais metais kalėjimo.

Toks reguliavimas daro žalą ne tik žmonėms, kuriems kanapių aliejus yra labai reikalingas, tačiau ir tiems, kurie norėtų padaryti jį prieinamą. Kanapių aliejus kuo puikiausiai galėtų būti spaudžiamas iš jau dabar legaliai Lietuvoje auginamų pluoštinių kanapių. Galėtų, bet nėra, nes pagal galiojančius įstatymus, tai būtų narkotikų gamyba.

Šie apribojimai kiša pagalius į ratus ne tik vietiniams pluoštinių kanapių augintojams, bet ir didžiausiems pasaulyje kanapių preparatų gamintojams, norintiems investuoti Lietuvoje. Dabar galiojanti tvarka ar, tiksliau, netvarka Lietuvos ekonomikai kainuoja papildomas sveikatos apsaugos išlaidas, pramonės augimą, darbo vietas, investicijas ir papildomas įplaukas į biudžetą.

Ši situacija yra ilgų metų politikos, psichotropinių medžiagų reguliavimą tvarkančios plačiausiu įmanomu teptuku, išvada. Vienas konkretus žingsnis, galintis padėti spręsti susidariusią situaciją, būtų tikslus produktų ir gaminių, leidžiamų gaminti iš pluoštinių kanapių, apibrėžimas. Pritaikius jau dabar pluoštinėms kanapėms galiojantį itin žemo THC kiekio reikalavimą ir kanapių aliejaus gamybai, Lietuvoje būtų galima legaliai gaminti, platinti ir svarbiausia saugiai vartoti kanapių aliejų.

Narkotinės ir psichoaktyvios medžiagos nėra saldainiai, tačiau ne visos jos yra vienodai pavojingos. Šių medžiagų reguliavimo politika turi būti formuojama ne išankstinių nuostatų, baimių ir politinės šizofrenijos, bet žinių, mokslo ir sveiko proto. Tik taip bus galima pasiekti norimų tikslų, kartu paliekant galimybę žmonėms gauti geriausią įmanomą gydymą.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Anonimas

Visai teisinga ;kanapiu aliejus [pasiskaicius uzsienio medicinos spauda] yra taikomas epilepsijos traukulius stabdantis aliejus -medikamentas; Zmones, su siuo galvos smegenu kraujagysliu darbo sutrikimu, perka kanapiu alieju JAV o turedami sia zole Lietuvoje atiduoda kitoms valstybems ... reikia suteikti sergantiems Lietuvoje --sava --pigesne pagalbos [daugelyje sryciu]medicinos prekia. Apie ka masto[jei turi galvas ne tik kepures deveti] sveikatos ministerija su mokslo "murais??

Tadas

Visiškai palaikau. Politikai turi kuo greičiau keiti šią ydingą tvarką

SUSIJUSIOS NAUJIENOS