Mirė JAV senatorius J. McCainas | kl.lt

MIRĖ JAV SENATORIUS J. MCCAINAS

Mirė JAV senatorius Johnas McCainas (Džonas Makeinas), pralaimėjęs kovą su smegenų vėžiu, pranešė senatoriaus veterano biuras.

Jam buvo 81-eri.

„Senatorius Johnas Sidney McCainas III (Džonas Sidnis Makeinas trečiasis) mirė 2018 metų rugpjūčio 25 dieną 16 val. 28 min. (vietos laiku, sekmadienį 2 val. 28 min. Lietuvos laiku). Senatoriaus gyvybė užgeso artimųjų apsuptyje – žmonos Cindy (Sindės) ir jų šeimos narių“, – nurodoma senatoriaus biuro paskelbtame pranešime. – Iki savo mirties jis 60 metų ištikimai tarnavo Jungtinėms Amerikos Valstijoms.“

„Senatoriau McCainai, ačiū už Jūsų tarnybą“, – toks užrašas kabo prie įvažiavimo į jo namus Arizonos valstijos Sedonos miestelyje.

Televizijos kanalų nufilmuotoje medžiagoje matyti, kaip su policijos palyda atvažiuoja katafalkas, kuriuo bus gabenami senatoriaus palaikai. Vietos gyventojai neša gėlių pagerbti politikos titano atminimą.

Nors J. McCainas daugeliu klausimų nesutardavo su savo bendrapartiečiais, jo integralumu niekada neabejota. Užuojautą dėl jo mirties pareiškė įvairių pakraipų Amerikos politikos atstovai.

„Esame jam skolingi“

Buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), varžęsis su J. McCainu per 2008 metų prezidento rinkimus, pareiškė, kad „mes visi jam esame skolingi“.

„J. McCainas ir aš buvome skirtingų kartų atstovai, kilę iš visiškai kitokių šeimų, o kovėmės aukščiausiame politiniame lygmenyje, – išplatintame pranešime sakė B. Obama. – Tačiau nepaisant visų mūsų skirtumų, mus vienijo atsidavimas kai kam aukštesniam – idealams, už kuriuos amerikiečių ir imigrantų kartos kovojo, žygiavo ir aukojosi.“

Buvęs Amerikos viceprezidentas Alas Gore'as (Alas Goras), ėjęs šias pareigas demokrato prezidento Billo Clintono (Bilo Klintono) kadencijos metu, sakė, jog, „būdamas kitoje barikadų pusėje, visuomet žavėjausi ir gerbiau Johną, nes esant įtampai jis klestėjo ir dirbo siekdamas kompromiso, nepaisant to, kaip sunku buvo“.

Prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kartą net pasityčiojęs iš J. McCaino karo nuopelnų, pranešė išreiškęs savo „giliausią užuojautą ir pagarbą“.

J. McCainas buvo vienas iš tų kelių respublikonų, kurie nebijojo atvirai kritikuoti D. Trumpą ir jį kaltinti „naivumu“, „egotizmu“ ir pataikavimu autokratams.

J. McCainas penkerius metus praleido Vietname kaip karo belaisvis ir buvo kankintas. Politikas anksčiau šią savaitę nutraukė gydymą dėl vėžio. Jo šeima sakė, kad toks sprendimas buvo priimtas dėl pažengusios ligos ir amžiaus.

Daugiau nei trisdešimt metų J. McCainas praleido Senate ir aktyviai dalyvavo debatuose dėl karo ir taikos bei moralinės tautos krypties. Prieš prisijungdamas prie aukštųjų parlamento rūmų jis nuo 1983 iki 1987 metų dirbo Atstovų Rūmuose.

Pastaruosius kelis mėnesius J. McCainas leido savo namuose Arizonoje, kur buvo gydomas dėl glioblastomos – tos pačios smegenų vėžio formos, kuri 2009 metais pasiglemžė kitą Senato milžiną – demokratą Tedą Kennedy (Kenedį).

Vakarų šalių politikų užuojauta

Užsienio šalių vadovai ir politikai bei šeimos nariai sekmadienį reiškia užuojautą dėl Jungtinių Valstijų respublikonų senatoriaus Johno McCaino (Džono Makeino) mirties.

„Man labai pasisekė, kad 38 metus nugyvenau su mane mylėjusiu vyru. Jis iškeliavo iš šio pasaulio taip, kaip ir norėjo, apsuptas žmonių, kurie jį mylėjo, ir toje vietoje, kurią jis mylėjo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J. McCaino žmona Cindy (Sindė).

Pranešimą išplatino ir velionio politiko dukra Meghan (Megan). „Aš esu tokia, kokia esu, ir tai yra mano tėvo nuopelnas. Dabar, kai jo nebėra, mano užduotis yra gyventi sekant jo man parodytu pavyzdžiu ir atsižvelgiant į jo lūkesčius. ... Visuomet tave mylėsiu, mano mylimas tėve“, – parašė ji.

Užuojautą velionio šeimai pareiškė JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas). „Mano giliausia užuojauta ir pagarba senatoriaus J. McCaino šeimai. Mūsų širdys ir maldos yra su jumis“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.

„Mes su Michelle (Mišele) reiškiame giliausią užuojautą Cindy ir visai McCainų šeimai“, – tame pačiame tinkle parašė buvęs Amerikos prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama).

„Kai kurių žmonių gyvenimai yra tokie ryškūs, kad sunku patikėti jų pabaiga. Kai kurių žmonių balsai yra tokie energingi, kad sunku patikėti, kad jie nutyla. Johnas McCainas buvo nepajudinamų įsitikinimų žmogus ir buvo didis patriotas“, – pabrėžė buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas).

„Jis buvo talentingas ir griežtas politikas ir tokio žmogaus daugiau niekada nebus. Mintimis ir maldomis esu su jo žmona Cindy ir visa šeima“, – nurodoma Hillary Clinton (Hilari Klinton) pareiškime.

Buvusi Aliaskos gubernatorė Sarah Palin (Sara Peilin), kuri kartu su J. McCainu 2008 metais dalyvavo Amerikos prezidento rinkimuose kaip jo pasirinkta kandidatė į viceprezidentus, pareiškė, kad J. McCainas buvo „Amerikos originalas“ ir „kovotojas, kuris niekada nebijojo ginti savo įsitikinimų“.

„Dėkoju, senatoriau McCainai, už Jūsų tarnybą tautai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Amerikos pirmoji ponia Melanija Trump.

Užuojautą dėl senatoriaus mirties išreiškė ir užsienio šalių atstovai.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) išreiškė užuojautą dėl respublikonų senatoriaus Johno McCaino (Džono Makeino) mirties ir pareiškė, kad jis buvo itin gerbiamas valstybės veikėjas, kuris visą gyvenimą tarnavo valstybei.

„Jis buvo itin doras žmogus, laikęsis principų ir turėjęs stiprų atsakomybės jausmą, – išplatintame pranešime sakė F. Mogherini. – Jis tvirtai tikėjo stiprių transatlantinių santykių svarba siekiant užtikrinti Europos ir Jungtinių Valstijų saugumą ir klestėjimą, kaip taisyklėmis paremtos tvarkos pagrindą.“

„Man buvo garbė pastaraisiais metais bendradarbiauti su juo vadovaujantis abipusės pagarbos dvasia, – pabrėžė ES užsienio politikos vadovė. – Mes visi reiškiame jam pagarbą ir gedime dėl jo išėjimo, tačiau jo paveldas išliks gyvas.“

Ji išreiškė užuojautą visos Europos Sąjungos vardu J. McCaino šeimai ir Amerikos tautai.

„Jis pasisakė už Ameriką, kuri yra patikimas ir artimas Vokietijos partneris, kuri būdama stipresnė prisiima atsakomybę už kitus bei sunkiomis akimirkomis laikosi savo vertybinių ir principų. Mes išsaugosime jo balsą atmintyje“, – Vokietijos užsienio reikalų ministerijos socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje parašė ministras Heiko Maasas (Haikas Masas).

„Mane labai nuliūdino žinia apie J. McCaino mirtį. Jis buvo neįtikėtinas Amerikos patriotas ir puikus Izraelio sąjungininkas“, – pareiškė Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Netanjahu).

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) pareiškė, kad J. McCaino „visą gyvenimą trukusi tarnystė valstybei“ „įkvėpė milijonus“.

O NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pabrėžė, kad J. McCainas visuomet bus prisimenamas kaip „atlanticistas“ ir NATO rėmėjas.

Lietuvos prezidentė, Seimo pirmininkas ir premjeras sekmadienį taip pat pareiškė užuojautą dėl J. McCaino mirties.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė J. McCainą pavadino ne tik savo šalies patriotu, bet ir brangiu, išskirtiniu bei artimu Lietuvos draugu. Prezidentė pažymėjo, kad Lietuva jam dėkinga už nuoseklų jos nepriklausomybės ir laisvės įtvirtinimo ramstį JAV, daug prisidėjusį prie paramos telkimo šaliai, jos gynybai ir piliečiui saugumui.

„Senatorius ryžtingai rėmė artimus ryšius tarp Europos ir JAV, pasisakė už transatlantinės bendruomenės vienybę ir visapusį bendradarbiavimą, ypač karinės paramos Europai, siekiant užtikrinti mūsų gynybinius pajėgumus apsiginti nuo bet kokių grėsmių, svarbą“, – rašoma Prezidentūros paskelbtame pranešime.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savo ruožtu pažymėjo, kad J. McCaino netektis yra lydima neapsakomai gilaus liūdesio.

„Savo neįtikėtina drąsa ir žavesį keliančiu atsidavimu savo šaliai ir demokratijai jis buvo širdžių lyderis, autoritetas daugeliui valstybių vadovų. Jei bent po dalį jo skleistos šilumos ir išminties pasisems kiekvienas, pasaulis bus geresnis ir teisingesnis. Man buvo didžiulė garbė prisiliesti prie Bičiulio ir Draugo, Žmogaus. Liūdime ir gedime, kartu dėkojame už palaikymą Lietuvai“, – pareiškė V. Pranckietis.

Premjeras Saulius Skvernelis J. McCainą taip pat pavadino Lietuvos draugu ir pažymėjo, kad jam imponavo senatoriaus gebėjimas kalbėti tiesiai ir atvirai.

„Vienas pirmųjų mano, kaip premjero, tarptautinių susitikimų buvo būtent su senatoriumi John McCain. Nepaprasta asmenybė, išsiskirianti savo humoro jausmu ir gebėjimu kalbėti tiesiai ir atvirai. Tai buvo nepaprastai drąsus vyras. Mūsų Tautai labai trūks jo nuolatinės paramos ir tvirto žodžio, kalbančio nepagražintą tiesą“, – pareiškė Lietuvos ministras pirmininkas.

V. Adamkus: J. McCainas buvo priešingybė D. Trumpui

Šeštadienį miręs Jungtinių Valstijų senatorius Johnas McCainas (Džonas Makeinas) stabilumu buvo priešingybė šios šalies vadovui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), sako kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

V. Adamkus pabrėžė, kad jam niekada nekilo abejonių dėl J. McCaino „pasišventimo, atsidavimo ir vykdomos politikos Jungtinėse Amerikos Valstijose“.

„Jis nuo savo griežto nusistatymo ir politikos niekada neatsitraukia. Tai yra didelė priešingybė dabartiniam prezidentui Donaldui Trumpui“, – BNS sekmadienio rytą sakė V. Adamkus.

Pasak jo, senatorius buvo principingas laisvės kovotojas, rėmęs Lietuvos pastangas siekiant nepriklausomybės.

„Aš tikrai nuoširdžiai išgyvenu, kad iš šio pasaulio pasitraukė kovotojas už visų žmonių laisvą apsisprendimą“, – teigė prezidentas.

V. Adamkus tvirtino, kad J. McCainas nuoširdžiai domėjosi Lietuvos reikalais, okupacijos patirtimi.

„Jis tvirtai ir aiškiai, nesvyruodamas sakė, kad tai yra tikra Lietuvos okupacija, ir jis džiaugėsi, kad jo valstybė to nepripažino“, – kalbėjo kadenciją baigęs šalies vadovas.

„Jis sakė, kad jeigu bus Amerikos prezidentu, jis labai aiškiai laikysis už laisvo žmogaus apsisprendimą, valstybių apsisprendimą ir demokratinių idėjų tvirtinimą visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą“, – pridūrė jis.

E. Zingeris tikisi, kad bus puoselėjamos J. McCaino vertybės

Seimo Užsienio reikalų komiteto narys, konservatorius Emanuelis Zingeris tikisi, kad po Jungtinių Valstijų senatoriaus Johno McCaino (Džono Makeino) mirties pasaulyje bus puoselėjamos jo vertybės.

„Dabar svarbiausia, kad suskaldytame demokratijos žemėlapyje nuo Japonijos iki Kanados šimtas su viršum demokratiškų šalių surastų savyje jėgų pasakyti, ne kad „Amerika First“, ne kad „Japonija First“, ne kad „Lietuva First“, bet kad demokratija ir solidarumas yra pirma. Tam solidarumui atstovavo mus jungiantis Johnas McCainas“, – BNS sekmadienį sakė E. Zingeris, perfrazuodamas JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) rinkiminį šūkį.

Jis pasakojo ne kartą bendravęs su senatoriumi ir visada iš jo jautęs stiprų palaikymą Lietuvai.

„Buvau tuo metu komiteto pirmininku, buvau derybose su sovietais 1990 metais. Atsimenu kaip signataras mūsų pirmus susitikimus, tai buvo žmogus, kuris faktiškai atstovavo Ronaldo Reagano (Ronaldo Reigano) politikai. (...) Jis nepaprastai vertino Lietuvos įnašą į Sovietų Sąjungos – blogio imperijos – sugriovimą ir iš esmės buvo R. Reigano dešinioji ranka įgyvendinant paramą mums kovoje už nepriklausomybę“, – kalbėjo parlamentaras.

Jis teigė prisiminsiantis J. McCainą kaip kompromisų nedariusį žmogų.

„Jis įrodė, kad idėjos gali laimėti prieš išskaičiavimą, idėjos gali laimėti prieš cinizmą, kad idėjų pasaulis egzistuoja“, – tvirtino E. Zingeris.

„Jam visada užteko laiko demokratijos įtvirtinimo reikalams ir jisai suprato, kad Vakarų pasaulis neapsiriboja laisva rinka, Vakarų pasaulis pirmiausia yra laisvė ir demokratija“, – pridūrė jis.

Politologai: J. McCainas kėlė Lietuvai aktualias problemas

Lietuvos politologai sako, kad šeštadienį miręs Jungtinių Valstijų senatorius Johnas McCainas (Džonas Makeinas) buvo labai įtakingas politikas, kėlęs Lietuvai aktualias problemas.

„Jis buvo ledlaužis, nuolat kėlęs mums aktualius klausimus į politinės darbotvarkės viršų“, – BNS sakė Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

„Dėl gynybos biudžeto ir užsienio politikos jis buvo vienas iš didžiausių ir įtakingiausių vanagų“, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius.

Pasak L. Kojalos, senatorius J. McCainas savo šalyje buvo moralinis autoritetas, kuris galėjo kalbėti drąsiau, atviriau, peržengiant real-politik ribas bei akcentuojant principus ir vertybes.

„Tą matėme ir Baltijos valstybių atžvilgiu: dar tuomet, kai SSRS egzistavo, jis kalbėjo apie būtinybę stiprinti regiono laisvės perspektyvas, o vėliau – kuo skubiau pripažinti nepriklausomybę. Tas pats ir su NATO: dešimtajame dešimtmetyje, kuomet kalba apie Aljanso plėtrą į regioną buvo itin atsargi (dėl apginamumo klausimo, nenoro erzinti Rusiją), J. McCainas kartojo, kad tai turi įvykti kuo greičiau“, – BNS teigė politologas.

„Jis buvo gerbiamas ir demokratų, ir respublikonų, tad į jo nuomonę buvo įsiklausoma. Ne veltui gynybos alokacijų įstatymas šiemet buvo pavadintas jo vardu. Ne veltui jis užėmė ir aukštas pareigas Senate, kur buvo ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas“, – pažymėjo jis.

K. Girnius savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad J. McCainas pasisakė už kovingą JAV politiką.

„Jis visada reikalavo, kad gynybos išlaidos nuosekliai didėtų ir jis visą laiką ragino, kad Amerika turėtų kovingą užsienio politiką ir nebijotų įsiterpti į konfliktus. Jis, pavyzdžiui, norėjo, kad Amerika užimtų didesnį vaidmenį Sirijos konflikte. Jis gal net per daug buvo linkęs galvoti, kad bombomis galima spręsti visas politines problemas. Galima paminėti, kad jis buvo vienas iš tų, kurie atkakliausiai ragino, kad Amerika ir NATO šalys teiktų ginklus Ukrainai po Krymo aneksijos“, – priminė politologas.

Anot jo, senatorius buvo vienas iš Baltijos šalių nepriklausomybės gynėjų, kartu jas pačias ragino stiprinti gynybą.

„Jis visada labai skeptiškai vertino Rusiją, visada įžiūrėjo Rusijos grėsmę ir visada reikalavo, kad Amerika imtųsi žingsnių jai neutralizuoti. Pavyzdžiui, po to, kai įvyko invazija į Gruziją, jis apkaltino Amerikos Vyriausybę, kad Gruzijai nesuteiktas NATO narystės veiksmų planas, siūlė jį suteikti, kad tokiu būdu būtų Rusijai aiškiai pasakyta, kad ji neturi teisės kištis į tuos reikalus (...). Jam Lietuva nebuvo svetima, jis čia lankėsi, principingai ją palaikė“, – kalbėjo K. Girnius.

GALERIJA

  • Mirė JAV senatorius J. McCainas
Johnas McCainas
Rašyti komentarą
Komentarai (34)

Zelemunčikas

Tik tokie ,,taigi'',prišiktom kaukolėm, gali tikėti ir pliurpti Suslovo papasakotas pasakaites.

taigi

Tas padaras Vietname vaikams fosforinius saldainius mėtė- tegu dega pragare.

Zelemunčikas

Visur kur rusas įkišo savo raudoną pragertą nosį,tik amerikiečiai jiems norus pamažino.Buvau Luandoje,kai ruskių nusamdyti Kubos žmogžudžai,praplaukiančio graikų laivo įgulą 20 žmonių,nieko neaiškindami sušaudė vairinėje,o laivą padegė.Čia tik vienas iš mano matytų rusiškos ,,pagalbos''epizodas.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS