Karalius mirė, tegyvuoja karalius: „Sūduva“ – stipriausia Lietuvoje | kl.lt

KARALIUS MIRĖ, TEGYVUOJA KARALIUS: „SŪDUVA“ – STIPRIAUSIA LIETUVOJE

Marijampolė šiandien švenčia. Įspūdingą 11 pergalių iš eilės seriją šiame sezone pademonstravusi bei taip lyderius prisivijusi „Sūduva“ ir paskutinėse šio A lygos sezono rungtynėse nesuklydo bei permainingų šių futbolo metų uždangą nuleido skambant fanfaroms.

Aikštėje dominavę marijampoliečiai įrodė, kad šiuo metu Lietuvoje yra stipriausi – keturis sezonus prieš tai A lygoje triumfavęs Vilniaus „Žalgiris“ nušluotas rezultatu 3:0 (3:0).

Kad Suvalkijos sostinė šį savaitgalį gyvena futbolu, buvo akivaizdu dar pora valandų prieš rungtynių pradžią. Marijampolę kaustant jau žiemiškiems orams, o termometro stulpeliui rodant vos 4 laipsnius šilumos, vis daugiau žmonių kulniavo stadiono link.

Galiausiai, arbitrui Gediminui Mažeikai išvedus komandas ant žaliosios vejos, stadionas buvo kone sausakimšas – pagal oficialią statistiką rungtynes stebėjo 4489 žiūrovai. Garsiai savąją komandą pasitikę ir taip drąsinę vietos sirgaliai negailėjo nesvetingo ūžimo svečiams iš Vilniaus. Tuo metu aktyviausi turnyro lentelės lyderių sirgaliai – „Sūduvos sakalai“ – dar prieš rungtynes jau manė žinantys, kas laimės – jie iškėlė didžiulį transparantą, vaizduojantį čempionų taurę su šių metų numeriu, bei uždegė keletą fajerių, kurių vienas atsidūrė ant vejos.

Stadionui užsipildžius emocijomis ir parako dūmams, žūtbūtinis A lygos mūšis pagaliau prasidėjo.

Pirmą realesnę progą turėjo „Žalgiris“, kai 4-ą minutę tolimu smūgiu Ivano Kardumo vartams pagrasino Slavko Blagojevičius. Čia komandą išgelbėjo pasiaukojęs komandos kapitonas, buvęs „žalgirietis“ Algis Jankauskas, kuriam po susidūrimo su kamuoliu prireikė ir medikų pagalbos.

Jau 7 minutę stadione gausiai susirinkę sirgaliai turėjo pakilti iš savo vietų – „sūduviečiams“ užgulus svečių vartus, nuo įvarčio kelis kartus turėjo gelbėti tai „Žalgirio“ vartininkas Armantas Vitkauskas, tai šios komandos gynėjai. Galiausiai, kilus dar vienai suirutei šalia vartų, buvęs „žalgirietis“ Semiras Kerla galva iš arti pasiuntė kamuolį į vartų tinklą. 1:0 ir „Sūduva“ – dar arčiau pirmojo čempionų titulo. Tai jau net 11-asis gynėjo įvartis šį sezoną.

Vieną euforijos bangą vijo kita. Vos už minutės iš maždaug 30-ies metrų paleistas tolimas smūgis užklupo A. Vitkauską nepasiruošusį, tačiau nuo dar vieno įvarčio išgelbėjo virpstas. Tiesa, tik trumpam. Kamuolys atšoko „Sūduvos“ puolėjui Karoliui Laukžemiui po kojomis, o 25-erių lietuvis nesuklydo ir privertė „Žalgirio“ vartų sargą dar kartą traukti kamuolį iš vartų. 2:0 ir daugkartiniai Lietuvos čempionai jau aklavietėje.

Nors ir prirėmę varžovus prie sienos, marijampoliečiai nė neketino mažinti apsukų. 16 minutę po puikios atakos paskutinio perdavimo nesulaukė Philippe`as Manzorro, o kamuolys skriejo virš vartų. Tuo metu du smūgius patyręs „Žalgiris“ nevangiai bandė vaduotis iš besivejančių vaidmens. 26 minutę Mamadou Mbodji po kampinio pamėgino laimę galva, tačiau smūgis skriejo virš vartų.

Prabėgus pirmam rungtynių pusvalandžiui, savo rankose iniciatyvą ir toliau turėjo marijampoliečiai, o svečiai iš Vilniaus tik epizodiškai grasino varžovų vartams. Tai, kad komanda šoke, rodė ir vaikiškos klaidos aikštės viduryje. Tuo metu vietos sirgalių tribūna tiesiog ūžė kiekvieną kartą „Žalgirio“ ekipos futbolininkams prisilietus prie kamuolio.

36 minutę marijampoliečiai surengė greitą išpuolį, kurio metu „žalgiriečiams“ grėsmę sukėlė dėl kamuolio dviese kovoję Josipas Tadičius ir K. Laukžemis. Čia svečiams viskas baigėsi laimingai – grėsmę neutralizavo M. Mbodji.

Nesėkmingas žaidimas pradėjo kaitinti „žalgiriečių“ kraują bei kelti aistras – 42 minutę teisėjas G. Mažeika net dviem geltonomis kortelėmis „apdovanojo“ „Žalgirio“ senbuvius Mantą Kuklį ir Egidijų Vaitkūną.

44 minutę už kietą pražangą prieš J. Manzorro geltona kortele nubaustas ir „žalgirietis“ Diego Oyarzunas. Čia pat, beje, kilo ir nedidelis susistumdymas tarp abiejų komandų žaidėjų.

Per jau teisėjo pridėtą laiką „Sūduva“ surengė dar vieną itin kokybišką ataką – nors iš aikštės krašto skersuoto kamuolio nepasiekė K. Laukžemis, kamuolys nukrito prie pat Andro Švrljugos, kuris galingu smūgiu nuginklavo A. Vitkauską bei privertė „žalgiriečius“ ir gausiai stadione susirinkusius jų sirgalius griebtis už galvų. Įvartis „į rūbinę“ ir jau beviltiška „Žalgirio“ situacija. Tam, kad jie apgintų čempionų vardus, jiems jau reikia 4 įvarčių.

Per didžiąją pertrauką keitimų nei vienoje komandoje nebuvo atlikta ir G. Mažeika paskelbė antrojo kėlinio pradžią. Persirengimo kambaryje išvados buvo padarytos ir „Žalgiris“ pradėjo rungtyniauti kur kas aktyviau.

Tiesa, klaidų vis nepavykdavo išvengti. 55 minutę dar kartą grubiai suklydo A. Vitkauskas – iš jo rankų kamuolį iškrapštė Radanfahas Abu Bakras. Tiesa, svečių komandos laimei viskas baigėsi kamuolio išsiredinimu už galinės linijos.

Vos už poros minučių progą turėjo ir „žalgiriečiai“ – E. Vaitkūnas bandė realizuoti per visą baudos aikštelę skersuotą perdavimą, tačiau kamuolys vartų tinklą palietė iš kitos pusės.

Tačiau ataka marijampoliečiams baigėsi nebe nuostolių. Susižeidė Andro Švrljuga, kuris aikštę paliko tik lydimas medikų personalo. Kroatą pakeitė Guilherme`as De Souza.

Į šį keitimą sureagavo ir „Žalgiriio“ treneris Aleksandras Brazevičius, kuris iš žaidimo „išėmė“ Liviu Antalį, kurį pakeitė Donovanas Slijngardas.

Aikštėje atmosfera kaito – 65 minutę geltoną kortelę užsidirbo ir šiurkščiai prasižengęs Slavo Blagojevičius.

Tuo metu marijampoliečiai ramiai rezgė pavojingas atakas. 66 minutę galva kamuolį per vartininką bandė permesti R. Abu Bakras, o 73-iąją tiesiai į vartininką galva smūgiavo J. Tadičius.

Šiek tiek prieš tai „Sūduvos“ treneris Vladimiras Čeburinas atliko dar vieną keitimą. Antrojo įvarčio autorių K. Laukžemį pakeitė Robertas Vėževičius. Keitimas buvo atliktas ir „Žalgirio“ komandoje – Elivelto vietą ant žaliosios vejos užleido Matija Ljujičiui.

Vis nerandant kelių prie varžovų vartų, paskutinį keitimą „Žalgirio“ treneris atliko 80-ą minutę – prieš tai geltona kortele nubaustas Vytautas Lukša buvo pakeistas Bahrudinu Atajičiumi.

Tačiau ir šis keitimas vaizdo aikštėje nepakeitė, „Sūduva“ ir toliau siautė aikštėje. Likus vos porai minučių iki pagrindinio laiko pabaigos J. Manzorro pataikė tiesiai į A. Vitkauską. Po to Vladimiras Čeburinas atliko paskutinį keitimą. Ernestas Veliulis aikštėje pasirodė pakeitęs J. Tadičių.

Tačiau ir šis keitimas vaizdo aikštėje nepakeitė, „Sūduva“ ir toliau siautė aikštėje. Likus vos porai minučių iki pagrindinio laiko pabaigos J. Manzorro pataikė tiesiai į A. Vitkauską. Po to Vladimiras Čeburinas atliko paskutinį keitimą. Ernestas Veliulis aikštėje pasirodė pakeitęs J. Tadičių. Pralaimėjusių vaidmenyje nepratę būti vilniečiai karščiavosi – nesusivaldęs Diego Oyarzunas užsidirbo raudoną kortelę ir iš aikštės buvo palydėtas kurtinančiu švilpimu.

Teisėjas pridėjo 4 papildomo laiko minutes, tačiau viskas buvo aišku ir anksčiau. Sirgaliai tribūnose pergalės skanduotes traukė jau geras 15 minučių. G. Mažeika galiausiai paskelbė rungtynių pabaigą ir istorinį „Sūduvos“ triumfą.

Aikštę užpildė fajerių skleidžiami dūmai, o virš stadiono dangų papuošė čempionams skirti fejerverkai. Tuo metu A. Švrljuga metė ramentus šalin ir su sugipsuota koja nuskuodė trofėjaus link. Vakarėlis prasidėjo ir didžiulį darbą šį sezoną su komanda atlikęs V. Čeburinas atsidūrė ant savo futbolininkų rankų. Galiausiai komandos kapitonas Algis Jankauskas iškėlė nugalėtojų taurę ir užgrojus ikoninei „Queen“ dainai „We Are The Champions“ auksinėmis raidėmis įsirašė į Lietuvos futbolo istoriją.

Marijampolės „Sūduva“ – Vilniaus „Žalgiris“ 3:0 (3:0):

7` Semiras Kerla [1:0]

8` Karolis Laukžemis [2:0]

45` Andro Švrljuga

Iki šių sekmadienio rungtynių „Žalgirio“ ir „Sūduvos“ komandos iš viso buvo susitikusios net 57 kartus, ir net 25 iš jų pergalę šventė vilniečiai. Tiesa, šiemet tarpusavio susitikimuose A lygoje komandos pasidalijo po pergalę ir dukart sužaidė lygiosiomis. Vieną žūtbūtinį mūšį vilniečiai visgi laimėjo – LFF taurės pusfinalyje po baudinių serijos įveikė marijampoliečius 4:2.