Ginekologija pagal moters amžių: ką svarbu žinoti? | kl.lt

GINEKOLOGIJA PAGAL MOTERS AMŽIŲ: KĄ SVARBU ŽINOTI?

  • 1

Ginekologinių problemų gali atsirasti bet kuriuo moters gyvenimo laikotarpiu. Kaip ir visose kitose sveikatos srityse, reguliariai lankytis pas gydytoją yra būtina. Tai leidžia aptikti pirmąsias ligų užuomazgas ir užbėgti už akių rimtoms sveikatos problemoms.

Apie tai, kokios problemos yra būdingos įvairiais moters amžiaus tarpsniais, pasakoja „Biofirst“ klinikos akušerės ginekologės.

Paauglystė

Akušerė ginekologė Ona Černiauskaitė:

„Kone dažniausia paauglių merginų ginekologinė problema – skausmingos, gausios bei nereguliarios mėnesinės. Daugybė merginų tiesiog kenčia, nežinodamos, kaip sau padėti. Vienintele išeitimi tampa tik skausmą malšinantys vaistai, kuriais labai lengva piktnaudžiauti. Rekomenduoju į ginekologą kreiptis net esant ir neskausmingoms menstruacijoms, nes svarbu savo reguliaraus sveikatos patikrinimo įgūdžius lavinti nuo jauno amžiaus. Šaunu, kai gerą pavyzdį rodo artimos moterys, kurios pačios reguliariai tikrinasi sveikatą. Ne visada apsilankymas ginekologo kabinete bus lydimas nemalonių tyrimų. Kartais užtenka nuoširdaus pokalbio“.

Akušerė ginekologė, med. m. dr. Lina Čiaplinskienė:

„Lytinio gyvenimo pradžia – labai svarbus įvykis moteriai ne tik psichologine, bet ir fiziologine prasme. Lytiškumo ugdymas pirmiausia turi prasidėti šeimoje. Paauglystė – trapus laikotarpis, taigi, svarbu be užuolankų išaiškinti lytiškai plintančių ligų keliamą pavojų ir pasikalbėti apie nėštumo prevenciją. Ne visos mamos atvirai bendrauja su dukromis, todėl rekomenduojami apsilankymai pas gydytoją akušerį ginekologą. Gydytojo darbas yra ne teisti ar primesti savas vertybes, o rūpintis paciento sveikata. Todėl drąsinu visas mergaites reguliariai tikrintis savo sveikatą – anksti diagnozuotos ligos gali būti visiškai išgydomos.“

Jaunystė

Akušerė ginekologė Elina Žurman:

„Moters reprodukcinė sveikata dėmesio centre atsiduria tada, kai ši pradeda planuoti kūdikį. Pastojus gali apimti įvairūs jausmai: šokas, džiaugsmas, nerimas, nežinia ir pan. Iš tiesų labai pagelbėti gali speciali nėščiųjų priežiūros programa. Į ją įeina ne tik visi būtini tyrimai, bet ir papildomos paslaugos (pvz., specialios mankštos su kineziterapeutu). Besilaukianti moteris atsiduria rūpestingose rankose, neleisiančiose praleisti nė vieno būtino vizito. Atskiri tyrimai kainuoja kur kas brangiau, nei nėščiųjų priežiūros programa, taip pat atkrenta daugybė organizacinių rūpesčių; lieka daugiau laiko sau ir maloniam kūdikio laukimui.“

Vidurinis amžiaus tarpsnis

Akušerė ginekologė Lina Kavaliūnienė:

„Onkologinės problemos ginekologijoje – itin pavojingos, nes dažnai net ir itin rimtų susirgimų turinčios moterys jaučiasi visiškai gerai, todėl pasitikrinti neina. Skaudus faktas yra tas, kad gimdos kaklelio vėžys labai dažnai diagnozuojamas jaunoms, darbingo amžiaus moterims: 35-45 metų. Baimė dėl vėžio diagnozės atbaido nuo apsilankymo pas ginekologą, tačiau reikia suvokti faktą, kad laiku diagnozavus šią problemą – galima visiškai pasveikti. Skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio nėra mitas; įrodyta, kad jie sumažina riziką susirgti. Siekiant išgelbėti gyvybę, kartais tereikia praverti ginekologo kabineto duris.“

Brandaus amžiaus tarpsnis

Akušerė ginekologė Asta Valytė:

„Menopauzė pasireiškia tiek fiziologiniais, tiek psichologiniais pokyčiais, kurie dažnai moteriai kelia nerimą. Apsilankymas gydytojo kabinete būtinas, nes ne visi menopauzės simptomai yra nepavojingi sveikatai. Pasitinkant brandžiausią moters gyvenimo tarpsnį,  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šlapimo nelaikymas kamuoja beveik 80 proc. moterų. Rizikos veiksniai – nėštumas, nutukimas, senyvas amžius ir paveldimumas. Savo pacientėms siūlau procedūras lazerine technologija. Procedūra nėra skausminga, trunka vos 15 minučių. Svarbu tai, kad pakanka vos vienos ar dviejų procedūrų, kai tuo tarpu ankstesnėmis technologijomis jų prireikdavo net iki šešių.

Neįmanoma vienu kartu apžvelgti visų moterį kamuojančių ginekologinių problemų – kiekvienas moters gyvenimo tarpsnis yra savaip ypatingas. Svarbu išsiugdyti įprotį lankytis pas gydytoją – taip sugrius įvairūs mitai, geriau pažinsite pačios save, išvengsite pirmalaikių ir skaudžių sveikatos problemų, kurioms neretai galima buvo užkirsti kelią“.

„Biofirst“ kliniką rasite Kaune, Studentų g. 37. Tel. registruotis: +370 686 40 115. www.bioklinika.lt

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Visiems amžiams

Nepainioti ilgavaisio agurko su vyro piimpalu.....

SUSIJUSIOS NAUJIENOS