Lietuvos ekonomikos temperatūrai kylant būtina didinti rezervą sunkmečiui | kl.lt

LIETUVOS EKONOMIKOS TEMPERATŪRAI KYLANT BŪTINA DIDINTI REZERVĄ SUNKMEČIUI

  • 2

Biudžeto politikos kontrolės institucijos funkcijas vykdanti Valstybės kontrolė (fiskalinė institucija) atliko Finansų ministerijos parengto 2018–2021 m. ekonominės raidos scenarijaus vertinimą ir išvadoje nurodė, kad jis yra tinkamas rengti 2019 m. valdžios sektoriaus biudžetų projektus.

Fiskalinės institucijos teigimu, 2018 m. I pusmetį Lietuvos ekonomikos augimas buvo subalansuotas – jam teigiamą įtaką darė vidaus paklausa ir grynasis eksportas. Kaip ir kitose Baltijos šalyse, sparčiausiai augo statybų sektoriaus pridėtinė vertė. Aktyviai plėtojosi pramonė, prekybos, transporto ir telekomunikacinės paslaugos. Privataus vartojimo rezultatus lėmė sparčiai augęs vidutinis darbo užmokestis ir atslūgusi infliacija.

Neutralų išorės rizikos veiksnių balansą keičia neigiamas. Prie įtampos tarptautinės prekybos srityje ir išaugusios kietojo „Brexito“ tikimybės bei galimų pasaulio finansų rinkų svyravimų prisideda potenciali Turkijos finansų krizės plitimo grėsmė Europos Sąjungos valstybėms narėms ir naujai susikūrusios Italijos Vyriausybės planai vykdyti netvarią fiskalinę politiką, esant vienam aukščiausių skolos lygių Europos Sąjungoje. Vidaus rizikos veiksniai yra daugiausiai susiję su neigiamais demografiniais pokyčiais, pajamų nelygybės ir skurdo suvaldymo iniciatyvomis.

Siekiant išlaikyti Lietuvos konkurencingumą, būtinas tolimesnis produktyvių investicijų didinimas, perėjimas nuo pigia darbo jėga grindžiamo verslo modelio prie kuriančio aukštą pridėtinę vertę. Dėl vėluojančių ir santykinai mažesnių produktyvių investicijų, palyginti su kaimyninėmis Baltijos šalimis, Lietuvos potencialaus BVP augimas atsilieka nuo pastarųjų. Pagal Europos Komisijos naujausias projekcijas, Lietuvos potencialaus BVP augimas 2016–2020 m. sieks 2,2 proc., o Latvijoje – 3,3 proc., Estijoje – 2,4 proc.

„Fiskalinės institucijos parengta Lietuvos ekonomikos temperatūros diagrama rodo, kad Lietuvos ekonomika nuo 2016 m. iš lėto šyla: didėja įtampa darbo rinkoje ir auga perteklinis gamybinių pajėgumų panaudojimo lygis. Esant tokiai ekonomikos ciklo padėčiai, būtina vykdyti atsakingą fiskalinę politiką ir didinti rezervą sunkmečiui“, – teigia fiskalinės institucijos vyriausioji specialistė Ingrida Vilkancaitė.

Finansų ministerija rugsėjo 12 d. viešai paskelbė 2018–2021 m. ekonominės raidos scenarijų. Fiskalinė institucija pateikė Seimui išvadą dėl jo tvirtinimo.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Kęstas

Vokietijos "Daimler" nori išmokyti savo būsimus savarankiškai, be vairuotojo, važiuojančius automobilius važiuoti, naudodamas buvusia karine baze Badeno-Viurtembergo provincijoje, Vokietijoje. Kanclerė A.Merkel netgi atvyko į šio bandomojo poligono atidarymą. Gal, sakau, prezidentė D.Grybauskaitė galėtų nustoti važinėtis dulkėtu vokišku tanku po Lietuvos miškus ir taip pat pasirūpintų technologijų vystymu bei pigiomis dujomis Lietuvai? Karą žaisti yra malonu, pats žaisdavau, mažas būdamas, bet taikos metu suaugusieji turėtų dirbti, ar ne? Nuorodas ir platesnį aptarimą galima rasti, guglinant žodžius apie mokslą-studijas-ekonomiką.

...

KOKĮ rezervą, jei ginkluotės pirkimui mums DAR reikės skolintis...

SUSIJUSIOS NAUJIENOS