Sumažinus PVM maisto produktai pigesni bus neilgai? | kl.lt

SUMAŽINUS PVM MAISTO PRODUKTAI PIGESNI BUS NEILGAI?

Sumažinus PVM maisto produktams, kainos pirmą mėnesį tikrai krinta, bet po kelių mėnesių kyla rizika, kad jos vėl taps tokios, kokios buvo, LRT RADIJUI sako SEB banko vyriausiasis  analitikas Tadas Povilauskas. Be to, pabrėžia jis, situacija gali pasinaudoti ne tik prekybininkai – gamintojai, didmenininkai, logistai ir kiti gali imti didinti savo pelną teisindamiesi augančia gamybos, pervežimų savikaina.

– Kokių Lietuva turi svertų, kad pavyktų sumažinti maisto produktų kainas?

– Pritarčiau, kad, sumažinus PVM, trumpuoju laikotarpiu ir prekybininkai kainas panašiai sumažintų. Kiek esu matęs pavyzdžių Europoje, pirmą mėnesį kainos krinta apie 80 proc. nuo to, kiek turėtų iš tiesų kristi. Nedrįstu spėlioti, bet, sumažinus PVM, Lietuvoje pirmą mėnesį jos galėtų kristi 7–9 proc.

Rizika atsiranda po kelių mėnesių, nes maisto kainos yra kintančios, priklauso nuo pasaulinių tendencijų, darbo užmokesčio, ir paskui tampa labai sudėtinga sugaudyti, kas ir kiek keitėsi. Todėl kyla rizika, kad per šiek tiek ilgesnį laikotarpį kainos vėl grįš prie pradinio lygio.

Rizika atsiranda po kelių mėnesių, nes maisto kainos yra kintančios, priklauso nuo pasaulinių tendencijų, darbo užmokesčio, ir paskui tampa labai sudėtinga sugaudyti, kas ir kiek keitėsi.

Nereikia sakyti, kad pasinaudotų tik prekybininkai – tuo pasinaudoti gali ir gamintojai, didmenininkai, logistai ir kt. Žinodami, kad galutinė kaina vartotojui sumažėjo apie 10 proc., savo dalį jie gali didinti teisindamiesi augančia gamybos, pervežimų savikaina. Tą padaryti per ilgesnį laikotarpį tikrai nėra sudėtinga.

Taigi manau, kad trumpą laikotarpį kainos kristų, bet vėliau jos taptų tokios, kokios buvo iš pradžių.

– Kaip kaimyninėms šalims pavyksta taikyti mažesnį PVM?

– Yra įvairių pavyzdžių. Paskutinis – Latvijos pavyzdys, kur nuo praėjusių metų buvo sumažintas PVM vietos augintojų daržovėms ir vaisiams. Oficialių duomenų dar nėra, bet, kiek matome iš žiniasklaidos, yra nepasitenkinimo, kad kainos nesumažėjo tiek, kiek tikėtasi. 

Tarkim, žmonės mato, kad, nors PVM sumažintas, kainos vis tiek auga. Bet apskritai jos auga todėl, kad buvo prastas derlius obuolių ar kitų vaisių. Taigi paskui labai sudėtinga įvertinti galutinį pokytį.

– Kaip PVM sumažinimas paveiktų biudžetą?

– Manau, kad mažesnis PVM maisto produktams yra normali idėja ir sprendimai gali būti priimami. Bet akcentuočiau, kad, nors iš mažesnių PVM tarifų laimi visi, kyla klausimas, kaip padengti biudžeto nuostolius.

Reikia suprasti, kad PVM sumažinimas iki 9 proc. biudžeto pajamas gali sumažinti keliais šimtais milijonų eurų. Tada klausimas – o kaip juos padengti? Juk mokytojams, medikams ir kitiems darbuotojams, prašantiems didesnių atlyginimų, nepasakysi, kad makaronai bus pigesni 10 proc. Taigi, jei nėra pasiūloma alternatyvių šaltinių, kaip padengti dingstančias pajamas, toks siūlymas tampa bevertis.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Šiaip

Kad taip nenutiktu rėikėtu arba institucijos kuri prekybininkų apetitą kontroliuotu arba ne prabangos prekėms nustatyti kainų lubas ir tiek.

Sumažinimas

visai nieko nepakeis.Ne ta priemonė.Kaip mirusiam kompresas-verslas akimirksniu suės visą tą sumažinimą.Kol nebus įstatymo ribojančio viršpelnius, kitų sprendimų, reguliuojančių šalies ūkį, tol storamašniai karteliuose tik storės ir juoksis iš visuomenės.Tenka apgailestauti, kad Lietuvoje vietoje laisvos rinkos yra velniai žino kas.Valstiečiai, kaip labai mokantys ir mėgstantys :)drausti, galėtų ir šioje vietoje įsukti kokį tikrai vykusį, draudimą.Pav.Pradžiai- reguliuoti būtinų maisto produktų kainą.ES valstybėse taigi taip yra..

...

CHA, ir VĖL smėlis mums į akis: "Sumažinus PVM maisto produktams, kainos pirmą mėnesį tikrai krinta, bet po kelių mėnesių kyla rizika, kad jos vėl taps tokios, kokios buvo" - kainos ir taip KYLA, taip kad - NEREIKIA mūsų gąsdint! Bet jei nors kelis mėnesius ta kaina nekils, JEI ir paskui mums nereiks į Lenkiją vykt (o gal ir patys lenkai ims pas mus važiuot), tai visa tai mums TIK į naudą!.. Na bet... aišku, kad MŪSŲ Šalies klestėjimu užsienio bankininkai nesuinteresuoti, jie siekia kad pas mus būtų TIK BLOGIAU, kad tik nenutrūktų pigios darbo jėgos srautas į jų šalis.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS