Kaip dekonstruoti melagienas | kl.lt

KAIP DEKONSTRUOTI MELAGIENAS

  • 10

Buvusio JAV viceprezidento Huberto H.Humphrey‘aus vardu pavadintoje stažuotėje dalyvavęs kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius pastebi, kad  pandemija tapo puikia terpe plisti propagandai, skatinti kraštutinumus, skaldyti ir kartu silpninti visuomenę, o visi su ja susiję mitai yra nesėkmingos kovos su dezinformacija padariniai. Į šią ir kitas su propaganda bei dezinformacija susijusias temas, būdus kovoti su melagienomis gilintasi tris savaites trukusioje stažuotėje.

Svarbu nepavėluoti

Viena jos dalis buvo skirta diskusijoms su Vašingtono universiteto akademine bendruomene. Šis universitetas pripažintas kaip pateikęs geriausią modelį dezinformacijos ir neteisingos informacijos srityje. Šis centras užsiima ne tik medijų ir informacinio raštingumo įtraukimu į kitas universitetų programas, bet ir šios srities tyrimais, faktų patikra, informacinės erdvės stebėsena.

"Telkdamas specialistus centras stengiasi dekonstruoti potencialiai pavojingas žinutes, pateikti objektyvią ir teisingą informaciją dar stipriai nepasklidus dezinformacijai. Kai neteisinga žinutė būna paskleista ir dažnai nuolat atkartojama, tampa sunku pakeisti žmonių požiūrį ir nuomonę, nes jie jau suklaidinti. Matyt, užbėgti už akių yra vienas efektyviausių kovos būdų. Žiūrint iš ilgalaikės perspektyvos, be jokios abejonės, apčiuopiamos naudos atneša edukacija, medijų raštingumas, kritinės nuomonės, kritinio mąstymo gebėjimo formavimas. Tai tolesnės ir ne tokio greito poveikio priemonės", – teigė V.Gasparavičius.

Pasak jo, dezinformacijos srautas yra tikrai labai didelis, įvairus, su skirtingais naratyvais, o pati dezinformacija pasaulyje skleidžiama mobilizuojant tiek finansinius, tiek žmogiškuosius resursus. Kultūros viceministras pastebi, kad visos pasaulio šalys susiduria su šiomis problemomis, o propagandos skleidimo technikos praktiškai visur vienodos. "Dvi pagrindinės kryptys, iš kurių ateina propaganda, – Kinija ir Rusija, o JAV jaučia ir tam tikrą Irano poveikį. Retorinis išlieka klausimas, kiek šios dvi valstybės bendradarbiauja ir koordinuoja savo veiksmus, tačiau panašu, kad neretai jų tikslai sutampa, tik jų galbūt siekiama skirtingomis priemonėmis", – pastebi viceministras.

Išnaudoja potencialą

Antroji stažuotės dalis buvo skirta susitikimams su JAV Valstybės departamento, jo agentūrų ir nevyriausybinių organizacijų atstovais. Pastarosios itin aktyviai veikia kovodamos su dezinformacija. V.Gasparavičiaus teigimu, Amerikoje siekiama, kad faktus tikrintų, su propaganda kovotų ir jos žalą visuomenei aiškintų ne valstybinės institucijos, o nepriklausomi ekspertai, mokslininkai, tyrėjai, žurnalistai. Tad čia svarbus vaidmuo tenka nevyriausybinėms organizacijoms, kurios sėkmingai išnaudoja savo potencialą.

Viena susitikimuose pasikartojusių temų buvo skirta pandeminei situacijai ir su ja susijusioms sąmokslo teorijoms: "Būdų suklaidinti daug, o tas klaidinimas po truputėlį tampa tokiu antimokslu. Visi mitai, susiję su pandemija, yra kova su padariniais. Pabandėme pažvelgti, kas galėtų būti tas lūžio taškas, kuris atneštų tam tikrą proveržį ne bėgant paskui traukinį ir ne kovojant su dezinformacijos apie pandemiją padariniais. Priėjome prie vienareikšmio atsakymo, kad tai būtų mokslas."

Kritinis mąstymas

Pasak V.Gasparavičiaus, visuomenė turi mažai įgūdžių tikrinti faktus, labai trūksta kritinio mąstymo. Dabartinis milžiniškas informacijos srautas, jo gausa ir prieštaringumas lemia, kad informaciją tampa vis sunkiau analizuoti kritiškai.

Būdų suklaidinti daug, o tas klaidinimas po truputėlį tampa tokiu antimokslu. Visi mitai, susiję su pandemija, yra kova su padariniais.

"Suklaidinimo ir informacijos atnešimo ant lėkštutės bei pateikimo būdai yra tiek mokslininkų, tiek su valstybės saugumu susijusių struktūrų akiratyje. Pavyzdžiui, žinutę pertransliuoja Kremliaus ruporai, tada ji atsiranda neutraliame prorusiškame medijos kanale, tuomet kažkokiu būdu patenka į regioninę žiniasklaidą kažkur JAV ir galiausiai "The Washington Post" perspausdina straipsnį, kuriame gal ne visai tiesiogiai, bet vis tiek pacituojamos tos melagienos. Tačiau žodžio ir nuomonės laisvė yra didžiulė vertybė ir didžiulė, deja, silpnybė kovojant su hibridiniais dalykais arba manipuliavimu. Tai yra tam tikra demokratijos kaina, kurią tenka mokėti. Turime tai suprasti ir susimokėti tas sąskaitas, dėdami pastangas tiek į edukaciją, tiek medijų raštingumą ir tiesioginį poveikį kovojant su propaganda", – pabrėžė V.Gasparavičius.

Jo įsitikinimu, svarbus vaidmuo čia tenka tautinėms mažumoms, todėl tiek Lietuva, tiek kitos Baltijos šalys turi daryti viską, kad nekiltų nė menkiausio preteksto separatizmui, nes tautinės mažumos gali būti pasitelkiamos kaip priemonė skaldyti, poliarizuoti visuomenę, siekti jos erozijos tikslų. Kultūros viceministro požiūriu, esminį proveržį galėtų atnešti vienoda ES nuomonė, ypač Vokietijos nusiteikimas, kuris šiuo metu nelabai palankus kovoti su dezinformacija ir propaganda.

V.Gasparavičius teigė, kad svarbiausia – socialinis stebėjimas ir prevencija gaudant, sisteminant ir dekonstruojant potencialias, žalą galinčias atnešti žinutes: "Kartais gal sunku pataikyti, bet geriau dekonstruoti devynias žinutes, kurios gal ir nepaplistų, ir vieną, kuri tikrai plistų ir darytų žalą, negu iš viso to nedaryti. Visi supranta edukacijos reikšmę, tačiau jos rezultatas bus matomas tik po keliolikos metų. Dekonstruojant melagienas būtina remtis autoritetingais ir ištirtais dalykais, o skleidžiant melą juk nebūtina niekuo remtis. Tą "britų mokslininkų" paskleistą informaciją turi faktais paneigti mokslininkai, turintys pasitikėjimą visuomenėje. Juk propaganda apima iš principo visus mūsų gyvenimo aspektus."

Rašyti komentarą
Komentarai (10)

To-Taigi taigi

Ciūcike,turbūt lapšnoji iš tos valdžios lovio,kad tuos iškrypėlius užtari.

Taigi taigi

Nors ir durnas, bet tau pasisekė - pabėgai iš DURNIŲ LAIVO.

DURNIŲ LAIVAS

Anekdotas-Mūsų PROPAGANDONAI demaskuos melagienas.Pasižiūrėkite youtube Teismo vikingo apie LRT,kaip taškomi mūsų pinigai,ten kai gas gauna po 70 000 eurų algas kas mėnesų ir kreditines korteles,kur gali kas dieną išleisti po 10000 eurų niekam neatsiskaitant.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS