Kurie vaistai saugūs? | kl.lt

KURIE VAISTAI SAUGŪS?

Padidėjusį skrandžio rūgštingumą vaistais mažinę lietuviai šią savaitę turėjo smarkiai sunerimti – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) uždraudė Lietuvoje prekiauti 14 rūšių ranitidino turinčiais vaistais. Tokių priemonių imtasi sužinojus apie šių vaistų veikliojoje medžiagoje ranitidino hidrochloride esančias galbūt vėžį sukeliančias priemaišas.

Iš vaistinių lentynų išimta ir į karantiną nugabenta apie 300 tūkst. ranitidino turinčių vaisto pakuočių. Kiek jų nusėdo tautiečių namuose, suskaičiuota, be abejo, nebus. Išsaugojusieji pirkimo čekį įtartinus vaistus vaistinėse nemokamai gali pasikeisti į kitus. O kaip su tų žmonių, kurie šiuos vaistus gėrė ilgus metus, sveikata? Ar bus jų mažų mažiausiai atsiprašyta? Kol neatlikti moksliniai tyrimai, atskleidžiantys ranitidino hidrochloride esančios priemaišos N-nitrozodimetilamino (NDMA) kancerogeniškumą, belieka laukti. Tačiau ir tuo atveju, jei bus įrodyta, kad ši priemaiša yra kancerogeniška, kažin ar pavyktų vėžiu susirgusiam žmogui teisme įrodyti, kad jo ligą sukėlė būtent šie vaistai, ir iš jų gamintojų prisiteisti kompensaciją.

Manoma, kad dėl netinkamų vaistų vartojimo nėštumo metu ir šiais laikais įvyksta apie 1 proc. apsigimimų.

Medikai neretai kaltina alternatyviosios medicinos atstovus, kad šie neatsakingai žaidžia žmonių sveikata. Tačiau atvejų, kai mokslu paremtos medicinos atstovai daro tą patį, taip pat netrūksta. Vienas skaudžiausių – 1960 m. pasaulinė tragedija, kurią sukėlė talidomidas. Tuo metu šis raminamasis preparatas, dar ir sumažinantis rytinio pykinimo simptomus, dažnai buvo skiriamas nėščiosioms. Po to gimė mažiausiai 10 000 vaikų, turinčių sunkių apsigimimų. Manoma, kad dėl netinkamų vaistų vartojimo nėštumo metu ir šiais laikais įvyksta apie 1 proc. apsigimimų. O kiek jų įvyksta vaistus vartojant pagal rekomendacijas, dar neišaiškėjus neigiamam jų poveikiui?

Žinoma, naivu būtų mesti visus vaistus ir nuo visų ligų gydytis žolelėmis. Tačiau visų pirma norėtųsi daugiau farmacijos kompanijų atsakomybės. Vaistų gamyba turėtų būti dar griežčiau kontroliuojama, kiekviena ne tik naujų, bet ir seniai žinomų vaistų sudedamoji dalis tiriama kaip pro didinamąjį stiklą.

Rašyti komentarą
Komentarai (11)

Ww

As daug metu geriau ranitidina,raniberla ir kt.rugsti skrandyje mazinancius vaistus,o dabar stai sergu veziu. Kas gali paneigti,kad cia man "padejo" butent tie vaistai?

Betalok-zok'as

Širdies ligoms gydyti dažnai kaip vienas geriausių pristatomas Betlokzok. Nors tekę skaityti internete, kad Čekijoje jis net uždraustas kaip neigiamą poveikį sukeliantis. Man taip pat jis buvo paskirtas, bet aš po jo tablečių imdavau jausti drebulį širdies plote, todėl vėl ir vėl kreipdavausi į medikus. Bet jie sakė: tai geras vaistas, privalai jį gerti. Vis tik aš pradžioje ėmiau mažinti jo normas, o vėliau slapčiomis nustojau gerti. Gal iš pašalies sunku patikėti, bet atsisakęs betaloko ir dar kelių "gerų" vaistų ir sugrįžęs prie primityvių kraujagysles plečiančiųjų tablečių ėmiau jaustis vis geriau. Ir dabar, kai jau apie 3 metus nebegeriu nurodytųjų, jaučiuosi taip, kaip ne ligos metu, o 10 metų anksčiau.

Anonimui Pydarui

Tau tai tikrai reikia?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS