Fizinio darbo svetur padariniai: kaip to išvengti ir gydyti? | kl.lt

FIZINIO DARBO SVETUR PADARINIAI: KAIP TO IŠVENGTI IR GYDYTI?

Dirbančius fizinį darbą, reikalaujantį monotoniškų ir stiprių rankos bei riešo judesių, emigrantus dažnai pradeda varginti deginantis skausmas rieše ir tirpti pirštai. Šie simptomai – ženklas apie galimą riešo kanalo sindromo vystymąsi.

Jokia paslaptis, kad lietuviams, išvykusiems uždarbiauti į užsienį, neretai tenka imtis būtent tokių darbų. Pajutus ligos simptomus, svarbiausia nedelsiant kreiptis dėl medicininės pagalbos – pataria profesionalūs Kauno Dainavos poliklinikos gydytojai, kurie riešo kanalo sindromo gydymo procedūras atlieka naudodami moderniausią įrangą.

Dainavos poliklinikos plastikos chirurgas Mindaugas Kazanavičius aiškina, kad riešo kanalo sindromas gali išsivystyti dirbant sunkų fizinį darbą, esant nepatogioms darbo sąlygoms ar dideliems temperatūros skirtumams. Uždegimas rieše gali kilti staiga pasikeitus žmogaus gyvenimo sąlygoms – lig tol gyvenus ramiai, neturint daug fizinės veiklos ir staiga išvažiavus dirbti fizinio darbo į užsienį.

Riešo kanalo sindromas – dėl vidurinio nervo suspaudimo riešo kanale atsirandantis deginantis plaštakos ir pirštų delninės pusės skausmas bei jutimo susilpnėjimas pirštuose. Riešo kanalas yra atrama įsitempiančioms pirštų lenkiamosioms sausgyslėms, taip užtikrinamas pirštų judrumas ir jėga bet kokioje riešo padėtyje. Nemalonių pojūčių atsiranda dėl vidurinio nervo suspaudimo toje vietoje, kur jis pereina riešo kanalu.

Riešo kanalo sindromo simptomai pasireiškia skausmu, nutirpimu, nejautrumu ar dilgčiojimu pirštuose, išskyrus mažąjį. Tokie pojūčiai ilgainiui jaučiami ne tik atliekant jėgos reikalaujančius kartotinius rankos judesius, bet ir vairuojant, ilgai rankoje laikant telefoną, laikraštį ir pan. Skausmas plinta į ranką iki peties ar plaštakos, o tai trukdo atlikti kasdienius darbus. Taip pat vienas sindromo simptomų yra po vienos ar kelių valandų iš miego prikeliantis stiprus tirpimas ir deginantis riešo ir plaštakos skausmas, sklindantis aukštyn alkūnės ar peties link, o atsibudus – rytinis pirštų sąstingis ir plaštakos tinimas. Be to, tampa sunku suimti smulkius daiktus, sumažėja plaštakos jėga. Siekiant diagnozuoti riešo kanalo sindromą Dainavos poliklinikoje atliekamas elektromiografijos tyrimas, per kurį nustatomas elektros srovės laidumas viename ar kitame nerve arba raumenyje.

Dainavos poliklinikoje pastaruoju metu ypač padaugėjo pacientų, gyvenančių užsienyje, bet vertinančių šios poliklinikos medicinos paslaugų kokybę ir parvykstančių į Kauną gydytis. Vis dėlto dažnas emigrantas, pajutęs skausmą rankos riešo srityje, iš pradžių naudoja įvairias priemones skausmui ir patinimui numalšinti bei tikisi, kad uždegimas nuslops savaime. Dainavos poliklinikos gydytoja klinikinė fiziologė Virginija Tamulevičiūtė įspėja: "Svarbu kuo anksčiau kreiptis medicininės pagalbos, nes dažną atvejį galima išgydyti nechirurginiu būdu – riešo įtvaru ar nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Jei pažeidimai didesni – vienintelis rezultatyvus gydymo būdas – chirurginė operacija, kurios tikslas yra sumažinti nervo spaudimą."

Dainavos poliklinikos plastikos chirurgas M.Kazanavičius aiškina: "Per operaciją chirurgas padaro mažą 3–4 cm pjūvį delninėje riešo pusėje ir perpjauna raištį, dengiantį riešo kanalą. Kanale padaugėja vietos ir sumažėja spaudimas. Dalis pacientų po operacijos palengvėjimą pajaučia iš karto, tačiau aktyvūs ir įprasti plaštakos judesiai galimi tik po 2–3 savaičių."
V.Tamulevičiūtė pažymi, kad, norint išvengti uždegimo riešo kanale, vertėtų šaltu oru nešioti pirštines ar riešines, dėvėti riešų įtvarus dirbant fizinį darbą, o fizinį krūvį didinti po truputį, vengti rūkyti, įtakos turi ir taisyklinga mityba, geras miegas, fizinis aktyvumas.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

v

per velai paraset...

SUSIJUSIOS NAUJIENOS