Parlamentarai reikalauja atšaukti įsakymą dėl kontraceptinių spiralių paauglėms | kl.lt

PARLAMENTARAI REIKALAUJA ATŠAUKTI ĮSAKYMĄ DĖL KONTRACEPTINIŲ SPIRALIŲ PAAUGLĖMS

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Antanas Matulas, Raimundas Martinėlis, Audronius Ažubalis, Rasa Petrauskienė ir Laurynas Kasčiūnas kreipiasi į premjerą Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą reikalaudami atšaukti ministro įsakymą, kuriuo kontraceptinės spiralės „Levonorgestrel“ įtraukiamos į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Parlamentarai stebisi, kad sveikatos apsaugos ministro įsakyme nurodoma, jog vaistas „skiriamas merginoms nuo 15 iki 20 metų, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos“, taip sudarant sąlygas įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant (tėvų sutikimo sveikatos priežiūroje nebereikia nuo 16 metų).

„Sprendimas valstybės lėšomis kompensuoti kontraceptinį vaistinį preparatą „Levonorgestrel“ buvo priimtas skubos tvarka, nepasitarus nei su visuomene, nei su medikų bendruomene, nei su tėvams atstovaujančiomis organizacijomis. Jis nebuvo derintas nei su Seimo Sveikatos reikalų komitetu, nei su kitomis institucijomis“, – teigė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Seimo narių nuomone, tokio sprendimo priėmimas be rimtos diskusijos ir aptarimo visuomenėje buvo didelė klaida. „Labai abejotina, kad ilgalaikį poveikį turinčios kontraceptinės priemonės skyrimas nepilnametėms prisidės prie mergaičių ir moterų fizinės ir psichinės sveikatos gerinimo“, – pažymi Seimo nariai.

Parlamentarai kreipimesi į ministrą pirmininką ir sveikatos apsaugos ministrą pabrėžia, kad medicininėje praktikoje negimdžiusioms moterims, juo labiau paauglėms, hormoninės spiralės yra nerekomenduojamos. Be to, hormoninio preparato vartojimas yra susijęs su reikšminga rizika sveikatai – spiralė neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, ir jų sukeliamo nevaisingumo, o tyrimai rodo, kad vartojant „Levonorgestrel“ reikšmingai didėja negimdyvinio nėštumo rizika.

Taip pat Seimo nariai reiškia susirūpinimą, kad ankstyvas lytinis gyvenimas neigiamai veikia mergaičių psichologinę savijautą. Atlikti tyrimai rodo, kad su depresija ir mintimis apie savižudybę susiduria net iki 3 kartų daugiau merginų, kurios gyvena aktyvų seksualinį gyvenimą, tai ypač būdinga jaunoms, iki 18 metų amžiaus, merginoms.

„Kontracepcijos prieinamumo didinimas neprisideda prie paauglių ir jaunimo sveikatos gerinimo. Priešingai, mažina jaunų žmonių atsakomybę, skatina lytinių partnerių kaitą, žaloja psichinę sveikatą, skatina užsikėtimą lytiškai plintančiomis ligomis. Ar paauglių lytinių santykių skatinimas yra dabartinės Vyriausybės prioritetas?“ – klausia Seimo narė.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Daivaniekas

Na ką,turės darbo dirbtinio apvaisinimo specialistai.o kur dar kiti pašaliniai poveikiai...net suaugusios moterys numoja ranka į sveikatos patikrinimus ir pasitarimus su gydytojais dėl kontracepcijos vartojimo,o čia-vaikai...kas prižiūrės jų kepenų veiklą,kraujo krešėjimą, ar pediatras ,kuris gal nė nežinos apie faktą...

agota

Spiralėms ,kurių kaina 120 eurų ,kompensuoja 100 procentų,o vaistams susirgus ,50metų mokėjęs sodrai mokesčius ,nekompensuoja

Monika

Man 31, kreipiaus i gyd nes nenoriu vaiku, ir norejau sterilizacijos, man pasake turint nors viena vaika ir sulaukus 35 galima. Bet as nenoriu vaiku. Aciu latviu daktarams kad sutiko. O dabar paaugles vos neskatinamos deti hormonine spirale, kuri turi n pasiekmiu . Tai moteris kuri nenori gyvenime tureti vaiku to padaryti negali, o paaugles, kurios gal but nores vaiku, turi detis spirale ir laukti pasiekmiu? Kodel vyras kisasi i moteru sveikata?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS