A. Palionis: galutinė vizija dėl tiesioginių išmokų ūkininkams – rugsėjį | kl.lt

A. PALIONIS: GALUTINĖ VIZIJA DĖL TIESIOGINIŲ IŠMOKŲ ŪKININKAMS – RUGSĖJĮ

Žemės ūkio ministras žada rugsėjį pateikti galutinę viziją, kaip  Lietuvos ūkininkams 2021-2027 metais bus mokamos Europos Sąjungos (ES) tiesioginės išmokos – iš viso 4,1 mlrd. eurų.

Andrius Palionis sako, kad šis perskirstymas gali duoti didesnį efektą, negu išmokų lubos, nes ES valstybėms narėms paliko daug manevro laisvės.

„Dėl pačio (tiesioginių išmokų – BNS) perskirstymo nėra priimtas galutinis sprendimas, todėl negali priimti sprendimo ir dėl lubų. Rugsėjį galėsime pateikti viziją, kaip atrodys tas perskirstymas“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete teigė A. Palionis.  

Ministras, kaip ir anksčiau, abejoja išmokų lubų efektyvumu. 

„Matydami vaizdą, ką turėsime su ūkiais, tada žiūrėsime, ką duos lubos. Jeigu paliktume tą patį perskirstymą, koks yra, kas galioja 2014-2020 metų laikotarpiui, o lubos būtų 100 tūkst. eurų, lygiai taip pat neturėtume naudos“,  – teigė žemės ūkio ministras.

Jo teigimu, 2021-2027 metais nustačius 100 tūkst. eurų lubas ir net netaikant darbo užmokesčio užskaitos, nauda siektų tik 3,952 mln. eurų – tai yra tiek likusių pinigų būtų galima išmokėti kitiems ūkininkams.

„Lubos yra labai maža dalis, ką leidžia persiskirstyti, o perskirstymo schemos leidžia labai daug, iš viso atpalaiduoja šalims narėms rankas ir efektas su tomis schemomis žymiai didesnis negu įsivedus lubas“, – pridūrė A. Palionis.

Anot jo, tokiu atveju lubos būtų pritaikytos 86 ūkiams, o ne maždaug keturioms dešimtims, kaip yra  taikant 150 tūkst. eurų lubas. 

ES yra leidusi, pavyzdžiui, jauniesiems ūkininkams tiesioginių išmokų išmokėti daugiau negu iki šiol – 2 proc. ar daugiau (vietoj iki 2 proc.), valstybė ribas galės nusistatyti pati, jas tvirtins ir skirstant paramą už ekologinius ūkius.

Taip pat atsisakoma žemės dydžio ribojimų skiriant išmoką už pirmuosius deklaruotus naudmenis (dabar iki 30 ha).

Pasak A. Palionio, ministerija prognozuoja, kad smulkūs ir vidutiniai ūkiai (iki 50 ha) gaus maždaug 25 proc. didesnes nei vidurkis išmokas, tuo metu 500-1000 ha žemės turintys ūkiai – 27 proc. mažesnes, ūkiai virš tūkstančio ha – 22 proc. mažesnes išmokas.  

Prezidentas Gitanas Nausėda bei A. Palionis praėjusią savaitę sutarė dėl 100 tūkst. eurų lubų, jos galiotų nuo 2022 metų.

Kai kurie žemdirbiai sako, kad lubos dar labiau sumažins Lietuvos ūkininkų konkurencingumą Bendrijoje, nes kitų šalių ūkininkai gauna didesnę paramą. Smulkieji ūkininkai įsitikinę, kad lubos turėtų būti ne aukštesnės kaip 60 tūkst. eurų – tuomet jos mažintų socialinę atskirtį. 

100 tūkst. eurų lubos kaip bendras tikslas buvo numatytas ir ES viršūnių susitikimo išvadose, kuriomis buvo patvirtintas naujasis daugiametis biudžetas.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

J

Jau pavasari ukininkams mokejo pinigus tik neaisku uz ka .dar tik sejos metas buvo tai jie jokiu nuostoliu nebuvo patyre.svaistomi pinigai bet kur.pensininkai kaip gavo pensijas taip gavo jie jokio nuostolio nepatyre o stai dirbantys prarado lesu nes dirbo trumpesni darbo laika arba isvis prarado darba.ne ten plaukia pinigai

dali

smulkus ūkininksa turi pvz. 50ha, todėl: 50ha po 177 eur/ha gaus 8850eur per metus stambus žemvaldys turi ir po 30000ha, todėl: 30000ha po 177eur/ha gaus 531000 eur per metus Gal geriau spresti socialiai pvz. įvertinti kiek smulkiam reikia dotacijos kad jis ir jo šeima neskurstų , o tuomet išdalinti matematiškai.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS