A. Kubiliaus sūnaus uodega – energetikos versle Baltarusijoje | kl.lt

A. KUBILIAUS SŪNAUS UODEGA – ENERGETIKOS VERSLE BALTARUSIJOJE

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Juokiasi puodas, kad katinas juodas. Taip galima apibūdinti Andrių Kubilių, konservatoriams atstovaujantį Seimo specialiojoje komisijoje, tiriančioje galimą Artūro Skardžiaus apkaltą dėl šeimos verslo Baltarusijoje.

Politinis Alzheimeris

Buvusio premjero sūnus Vytautas beveik dvejus metus išrinktas į stebėtojų tarybą bendrovėje, kuri Baltarusijoje plečia saulės energijos bei biodujų elektrinių statybą.

Amnezija, arba trumpalaikis atminties praradimas būdingas ne tik Seimo "valstiečių" lyderiui Ramūnui Karbauskiui. Politikas pamiršta deklaruoti tai brangų žmonos pirktą automobilį "Porsche Cayenne Diesel II", namo Ispanijoje statybai iš banko gautą 770 tūkst. eurų paskolą, sūnums dovanotus 3,6 mln. eurų.

Politikui laiku nedeklaravus šių sandorių, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau dukart pripažino R.Karbausklį pažeidus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.

Alzheimerio požymiai yra pasireiškę ir konservatoriui Andriui Kubiliui. Visąlaik deklaravęs, kad jo sūnus Vytautas tėra UAB "Google Lietuva" direktorius, šių metų balandžio viduryje ėmė ir prisiminė, kad jis užima ir kitas pareigas: yra "Vilnius Tech Park" valdybos narys, kredito davėjų statusą turinčios UAB "Credital" (buv. UAB "Įmoka lengvai") valdybos narys (nuo 2016 m.), "Startup Wise Guys Riga" steigėjas. Deklaracijoje teigiama, kad sūnus V.Kublius yra ir UAB "Modus Group" stebėtojų tarybos narys.

Kalbos Seime

Kaip dienraščiui teigė VTEK atstovė Eglė Ivanauskaitė, A.Kubilius per šią Seimo kadenciją yra pateikęs penkias privačių interesų deklaracijas. Pirmoji iš jų buvo teikta 2017 m. sausio pradžioje, paskutinė – šių metų balandžio viduryje. Priešpaskutinėje, šių metų sausio viduryje pildytoje privačių interesų deklaracijoje politikas buvo įvardijęs tik sūnaus ryšius su "Google Lietuva".

Neatmetama versija, kad politinis Alzheimeris nuo A.Kubiliaus pasitraukė, jį šių metų kovo pabaigoje Seimo konservatorių partijai delegavus į specialiąją tyrimo komisiją Seimo narių grupės teikimo pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Artūrui Skardžiui pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti.

Po vieno komisijos posėdžio A.Kubilius viešai atviravo, kad "ieškoma būdų, kaip sąmoningai netirti arba vilkinti" A.Skardžiaus ir jo šeimos verslą Baltarusijoje. Tada Seimo užkulisiuose imta šnabždėti, ar kartais A.Kubilius negali atstovauti A.Skardžiaus šeimos verslo Baltarusijoje konkurentams. Nežinia, ar šnabždesys pasiekė A.Kubiliaus ausis, tačiau praėjus mėnesiui specialiosios komisijos narys papildė savo privačių interesų deklaraciją paviešindamas visus sūnaus Vytauto verslo ryšius.

Po milijonieriaus sparnu

Iš naujausioje A.Kubiliaus privačių interesų deklaracijoje paminėtų jo sūnaus Vytauto pareigų bene didžiausią intrigą kelia UAB "Modus Group". Tiesa, politikas deklaracijoje ją įvardijo nevisiškai teisingai – iš tiesų tai 2012 m. sausį Vilniuje įsteigta UAB "Modus Grupė" – toks yra oficialus bendrovės pavadinimas.

"Šiandien mūsų grupei priklausančios įmonės yra savo srities lyderės, dirbančios keturiuose verslo sektoriuose: automobilių, atsinaujinančios energetikos, paslaugų bei nekilnojamojo turto. Vienas pagrindinių mūsų tikslų – kurti vertę veiklose, kuriomis užsiimame ir skatinti jų progresą. Todėl šiandien investuojame į tai, kas bus aktualu rytoj. "Modus Grupė" yra įmonių grupė, kurios valdomos bendrovės užsiima automobilių verslu, veikia atsinaujinančios energetikos srityje, taip pat turi ir NT verslą. Be to, grupė teikia ir įvairias paslaugas, kaip trumpalaikės automobilių nuomos paslauga "City Bee", – rašoma bendrovės interneto svetainėje.

"Modus Grupė" valdo antrines bendroves: "Krasta", "Modus Energy", "Unipark" ir "Unimodus". Bene įdomiausia jų – 2011 m. pabaigoje įsteigta uždaroji akcinė bendrovė "Modus Energy", prieš trejus metus tapusi akcine bendrove ir neseniai išplatinusi 5 mln. eurų vertės obligacijų.

Bendrovė stato ir eksploatuoja biodujų elektrines, įrengtas šalia stambių gyvulininkystės kompleksų, kur iš čia susidarančių bioskaidžių atliekų išgauna elektros bei šilumos energiją, o atliekas paverčia vertinga bekvape trąša. Šaltinių teigimu, bendrovė šiuo metu turi dešimt elektrinių, kurių elektros galia 7,87 MW, šiluminė galia – 8,34 MW.

"Modus Energy" veikia ir saulės energetikos nišoje. Tų pačių šaltinių teigimu, bendrovei priklauso 19 saulės elektrinių, kurių galia 11,25 MW. Šių metų pradžioje bendrovė paskelbė ketinanti Lenkijoje statyti dvylika saulės elektrinių, investicija turėtų siekti apie 45 mln. eurų.

"Modus Grupė" užsiima ir nekilnojamojo turto veikla, šalia Vilniaus oro uosto pasistatė išskirtinį viešbutį su kempingu "Campanile".

"Modus Grupė" prieš keletą metų plačiai įžengė į Baltarusiją. Čia turi ne tik BMW ir "Mini" autocentrą, bet plečia veiklą saulės energetikos bei biodujų elektrinių statybos bei eksploatacijos versle.

100 proc. "Modus Grupė" akcijų per Nyderlanduose registruotą "MG NL Holding" valdo vilnietis verslininkas Kęstutis Martinkėnas. Prieš kurį laiką buvo oficialiai skelbiama, kad jo turtas vertinamas maždaug 150 mln. eurų.

Gedimino Bartuškos nuotr.

Batkos globotinis

Visi šie kolūkiai priklauso agrokombinatui "Mačiulišči", kuris tiesiogiai pavaldus Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos administracijai.

2016 m. vasarą "Modus Energy" Baltarusijoje, Minsko apskrityje, greta Rudošanų kaimo vietoj apleisto smėlio karjero pastatė 5,8 MW galingumo saulės energijos elektrinę, į kurią investavo 10,6 mln. JAV dolerių. Pusę lėšų skyrė patys, kitą pusę suteikė Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.

14 ha teritorijoje sumontuota 22,6 tūkst. saulės modulių. Numatyta, kad elektrinė veiks 25 metus. Visa saulės pagaminta elektros energija patenka į Baltarusijos nacionalinį tinklą. Kaip skelbia Baltarusijos portalas tut.by, lietuviai jau apskaičiavo, kad, esant dabartinėms elektros supirkimo kainoms, jų investicijos atsipirks per septynerius metus. Elektrinės galia – 5,8 MW.

Dabar "Modus Energy" ketina baigti projektą biodujų elektrinių, kurių bendras pajėgumas bus 25 MW srityje, investicijos turėtų siekti maždaug 100 mln. eurų. Baltarusijoje yra registruotos dvi antrinės bendrovės – "Kobylovka biodujos" ir "Porochonskoje biodujos". Elektrinės veiks trijuose kolūkiuose: "Tėvynės" (Pružanų rajone), "Parohonskoje" (Pinsko rajonas) ir "Vosyliškės" (Ščiučino rajonas). Visi šie kolūkiai priklauso agrokombinatui "Mačiulišči", kuris tiesiogiai pavaldus Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos administracijai.

Pasak laikraščio "Vakaro Brestas", Lietuvos bendrovė įsipareigoja suteikti "Tėvynės" ir "Parohonskoje" kolūkiams 15 proc. pajamų, gaunamų iš elektros energijos pardavimo. Regiono vykdomojo komiteto Žemės ūkio ir maisto komitetas tokias sąlygas įvertino kaip idealias.

Politikas prisidengė tyla

Kaip minėta, "Modus Energy" pirmąją saulės energijos elektrinę Baltarusijoje pastatė 2016 m. vasarą. Tų pačių metų rugsėjo pabaigoje A.Kubiliaus sūnus Vytautas paskiriamas UAB "Modus Grupė" stebėtojų tarybos nariu. Registrų centro duomenimis, juo yra iki šiol.

Kaip pavyko politiko sūnui, vadovaujančiam bendrovei "Google Lietuva", susidraugauti su milijonieriumi K.Martinkėnu ir gilintis į jo verslo peripetijas? Kokią naudą iš to turi pats V.Kubilius, galbūt politinė partija, kuriai dar neseniai vadovavo jo tėvas, kokią naudą politiko sūnus gali atnešti verslui? Tokius ir panašius klausimus knietėjo pateikti V.Kubiliui. Deja, surinkus "Google Lietuva" kontaktinį telefono numerį, autoatsakiklis tvirtino, kad telefonas yra išjungtas.

Portale rekvizitai.lt bendrovės klientai piktinosi, kad neaišku, už kokias paslaugas iš jų sąskaitų nurašomos lėšos, o bendrovės atstovas tikino žinantis problemą ir teigė, kad bus keičiamas bendrovės vadovas.

Dienraščiui pasiteiravus A.Kubiliaus, kaip būtų galima susisiekti su jo sūnumi, politikas padiktavo tą patį žinomą bendrovės kontaktinį telefoną. Atsakius, jog jis išjungtas, ir paprašius sūnaus privataus telefono numerio, A.Kubilius patarė kreiptis į "Google Lietuva" e.paštu. Tai padarius, atsakymo nesulaukta.

Į tarnybinio telefono skambučius ėmė nebeatsakinėti ir pats Seimo narys A.Kubilius. Atrodo, kad per ilgametę politinę patirtį Nepriklausomybės Akto signataras užuodžia, kokia tema šįkart sudomino visuomenę.

Rašyti komentarą
Komentarai (132)

Kęstas

Kitur gyvenimas yra linksmesnis. Italijos partijos, laimėjusios rinkimus su populizmo ir nacionalizmo lozungais, sudaro naują vyriausybę. Prezidento Trumpo rinkimų architektas Stephenas K. Bannonas, kuris sako, kad palaiko glaudžius ryšius su tų partijų lyderiais, taip pat pasveikino "istorinį" jų pergalės faktą."Pirmoji antikorupcinė vyriausybė Europoje", - sakė jis interviu, tikėdamasis, kad ateis daugiau. "Pirmoji vyriausybė pastatyta ant populizmo ir nacionalizmo, kaip jos pagrindo".Trečiadienį naujasis Italijos premjeras ponas Conte sakė, kad atstovauja šiai vyriausybei namuose ir užsienyje. "Aš siūlau save kaip Italijos žmonių gynybos advokatą", - sakė jis. Lietuva pritrenkta begėdiškų Grybauskaitės intrigų su Mockumi, bet kur mūsų populizmas (prieš Kubilių-Mockų-Numavičių-Grybauskaitę, prieš korumpuotą elitą) ir nacionalizmas (už Lietuvą)? Nuorodas ir platesnį aptarimą galima rasti, guglinant žodžius apie mokslą-studijas-ekonomiką.

.....

Lietuvos Google duomenys gali patekti į Baltarusiją - jūs tai norėjote pasakyti? Google padaliniui Lietuvoje turi vadovauti toks žmogus, kurio patikimumas ir lojalumas Lietuvai bei jos sąjungininkams nekelia jokių abejonių.

Kokia beribė senio Kęsto neapykanta Lietuvai?

Tai vargšas nusenęs žmogelis – okupacijos laikų liekana. Visą laiką sąžiningai tarnavo sovietų represinėse struktūrose. Negailėdamas jėgų kovojo su Sovietų Sąjungos priešais, naikino ir trėmė visus, netikinčius šviesiu komunizmo rytojumi. Vykdė ir viršijo Komunistų partijos iškeltus penkmečio planus. Visas sovietines šventes šventė negailėdamas sveikatos. Nenuostabu, kad žmogelis prieš laiką susidėvėjo ir psichiškai, ir fiziškai. Dabar prisiduria pragyvenimui, rašydamas komentarus, liaupsinančius fašistinę Kremliaus milijardierių kliką ir keikiančius Lietuvą. Nebesupranta žmogelis apie ką straipsnyje rašoma, todėl jo komentarai ne į temą. Kadangi apmokama pagal žodžių kiekį komentare, visada gale prirašo. Nuorodas ir platesnį aptarimą galima rasti, guglinant žodžius apie mokslą-studijas-ekonomiką.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS