Apžvalga: nuotraukų albumai internete Pereiti į pagrindinį turinį

Apžvalga: nuotraukų albumai internete

2008-05-17 13:19

„e DIENA“ išbandė keletą interneto svetainių, skirtų dalytis skaitmeninėmis nuotraukomis

„e DIENA“ išbandė keletą interneto svetainių, skirtų dalytis skaitmeninėmis nuotraukomis

Pasibaigus vasarai ir dažniausiai – atostogoms, ateina laikas pasidalyti įspūdžiais su draugais, artimaisiais ir, žinoma, parodyti savo kelionių nuotraukas. Įsigalint skaitmeninei fotografijai, plintant internetui, tai padaryti tampa kur kas paprasčiau. Internete gausu nemokamų svetainių, kurios leidžia kurti skaitmeninius viešus nuotraukų albumus. Ko gera, žinomiausios jų – „Yahoo“ paslauga „Flickr“ ir „Google Picasa“.

Internete yra ir kelios lietuviškos svetainės, leidžiančios dėti savo nuotraukas į viešą interneto albumą. Tarp jų – www.fotofabrikas.lt, www.foto.lt. Tiesa, jos nusileidžia savo talpumu užsienio analogams ir yra labiau skirtos užsakyti nuotraukų spausdinimą per internetą. Jų privalumas – lietuvių kalba ir galimybė užsakyti spausdinti nuotraukas Lietuvoje.

Daugelyje dalijimosi nuotraukomis svetainių yra gausu įvairių papildomų paslaugų, nemažai jų turi galimybę užsakyti nuotraukų spausdinimą, taip pat leidžia prekiauti nuotraukomis per internetą, kitos yra susietos su interneto bendruomenių portalais, socialiniais tinklais. Kai kurie portalai siūlo papildomų programų, leidžiančių paprastai įkelti didelį kiekį nuotraukų.

Pagrindiniai kriterijai, rengiant šią apžvalgą, buvo nemokamų nuotraukų albumų talpa, valdymo bei dalijimosi patogumas, nuotraukų koregavimo funkcijos. Pasirinkome 4 paslaugas: „Picasa“, „Flickr“, „dotPhoto“ ir „Shutterfly“.

www.picasaweb.google.com

Registruotiems „Google“ vartotojams „Picasa“ svetainėje nemokamai yra suteikiamas 1 gigabaitas (GB) vietos nuotraukoms sudėti. Už mažiausią, 20 JAV dolerių (apie 50 litų) metinį mokestį galima gauti 6 GB vietos. Didesnių poreikių turintiems internautams yra siūlomi dar 3 brangesni planai, suteikiantys 25, 100 ir 250 GB vietos. Įkeliamų nuotraukų dydis ribojamas iki 10 megabaitų (MB), tad didesnes nuotraukas prieš įkeliant reikėtų sumažinti.

Paslaugos sąsaja paprasta, be reklamų, neapkrauta funkcijomis – paveikslėliams koreguoti tėra tik pasukimo funkcijos, tačiau įkrovimo metu „Picasa“ automatiškai paverčia „ant šono gulinčias“ nuotraukas į reikiamą padėtį.

„Picasa“ yra galimybė atsiųsti originalaus dydžio nuotrauką. Jeigu siunčiama iš kito vartotojo albumo, ši funkcija galima tik leidus albumo savininkui. Dalytis „Picasa“ albumais galima keliais būdais: padaryti albumą viešą – tuomet jį galės matyti visi „Picasa“ lankytojai, arba išsiųsti kvietimus pasirinktais elektroninio pašto adresais. Šiems adresatams bus suformuota speciali nuoroda, kuri leis peržiūrėti fotografijas. Kitiems internautams albumas nebus prieinamas. Galima parodyti ir tik pasirinktas albumo nuotraukas.
Šiame portale galima paleisti nuotraukų peržiūros režimą („Slideshow“), taip pat – albumo nuotraukų peržiūrą įkelti į kitą interneto svetainę. „Picasa“ albumai yra pasiekiami ir mobiliuoju telefonu.

„Picasa“ turi galimybę susieti nuotraukas su iš „Google Maps“ pasirinkta geografine vieta.
Funkcionalumą gerokai padidina kompiuteryje diegiama „Picasa“ programinė įranga, kurią galima nemokamai atsisiųsti iš svetainės. Ji leidžia suformuoti nuotraukų albumą ir visą jį įkelti į interneto svetainę. Per šią programą siunčiant nuotraukas į interneto albumą, jas, taupant vietą ir laiką, galima automatiškai sumažinti. Taip pat yra papildomų nuotraukų koregavimo ir efektų funkcijų. Naudojant šią programą į albumą galima įkelti iki 100 MB dydžio vaizdo filmukus, o naršant kitų internautų fotografijas, atsisiųsti visą albumą į savo kompiuterį.

www.flickr.com

Ši „Yahoo“ paslauga yra kuriama kaip socialinis tinklas – kartu integruojami interneto dienoraščiai, galima suburti savo draugų ratą. Naudojantis ja nemokamai, neribojama nuotraukoms skirta vieta, tačiau turi daug kitokių apribojimų. Nemokamai per vieną mėnesį į svetainę galima įdėti iki 100 MB nuotraukų. Neišnaudojus šio limito, likutis į kitą mėnesį neperkeliamas.

Negrąžinamas sunaudotas megabaitų skaičius ir tuo atveju, jeigu iš albumo ištrinama nuotrauka. Papildomai ribojamas ir nuotraukų rinkinių – albumų skaičius – nemokamai jų galima sukurti tris. Vienos siunčiamos nuotraukos dydis negali viršyti 5 megabaitų, taip pat nuotraukų sąraše rodomos tik 200 naujausių nuotraukų. Naudojant nemokamą „Flickr“ versiją, neleidžiama atsisiųsti originalaus dydžio nuotraukų. Maksimalus atsisiunčiamos nuotraukos dydis – 1024x768 taškų.

Šie apribojimai panaikinami užsisakius mokamą paketą, kuris kainuoja 24,95 dolerio (apie 63 litus) per metus.

„Flickr“ svetainėje yra susikūrusios įvairios teminės grupės, turinčios savo nuotraukų albumus ir diskusijų forumus. Taip pat galima sukurti ir savo grupę. Naudojantis nemokama „Flickr“ paslauga, grupių, kuriose galima įdėti savo nuotraukas, skaičius ribojamas iki 10.

Tačiau neužsiregistravusiems „Yahoo“ draugams ir artimiesiems pademonstruoti savo privačias nuotraukas yra kiek sudėtingiau. Išsiuntus kvietimus, adresatams pasiūloma užsiregistruoti „Flickr“ svetainėje ir tik po to leidžiama peržiūrėti pasiūlytas nuotraukas. Kita išeitis – padaryti nuotraukas prieinamas visiems internautams.

Darbas su nuotraukos „Flickr“ svetainėje yra patogus ir veikia pakankamai sparčiai. Nuotraukas galima tvarkyti po kelias iškart – pasirinkus reikalingas, keisti jų parametrus, siųsti į grupes, įdėti aprašymus, jas paviešinti. „Flickr“ išsiskiria nuotraukų publikavimo albumuose būdų gausa – greta paprasčiausio pateikiamos ir papildomos priemonės, leidžiančios nuotraukas siųsti į interneto albumą tiesiog iš „Windows“ terpės, specialios programos ar elektroniniu paštu. Tiesa, jų funkcionalumas mažesnis nei „Google Picasa“ programos, tačiau taip pat siunčiant nuotraukas siūloma jas sumažinti.

Nuotraukas galima susieti su geografine vieta. Ši galimybė yra patogesnė ir funkcionalesnė nei „Picasa“ – pakanka nuotrauką nutempti į pasirinktą vietą. „Flickr“ albumus taip pat galima naršyti mobiliajame telefone.

www.dotPhoto.com

Viena funkcionaliausių ir mažiausiai apribojimų turinčių internetinių albumų paslaugų. Naudojantis nemokama naryste, ši svetainė neturi apribojimų talpai, perduodamų nuotraukų skaičiui. Tačiau tai nėra tik internetinis nuotraukų albumas. „dotPhoto“ siūlo spausdinimo paslaugas, taip pat per ją galima pardavinėti savo nuotraukas – už šią galimybę papildomai mokėti nereikia.

„dotPhoto“ siūlo kelis nuotraukų publikavimo būdus: jas galima siųsti elektroniniu paštu, įdėti į FTP tarnybinę stotį, publikuoti naudojant interneto svetainės formą, taip pat atsisiųsti specialią programinę įrangą, kuri leidžia suformuoti albumą, koreguoti nuotraukas ir jas siųsti į „dotPhoto“ albumą bei pasidalyti su draugais.

Galima nemokamai susikurti asmeninę nuotraukų galeriją, kuriai suteikiamas asmeninis adresas vardas.dotphoto.com. Tai bene geriausias būdas dalytis nuotraukomis su draugais. Kitas būdas – išsiųsti pakvietimą elektroniniu paštu. Svetainėje yra numatyta galimybė nuotraukas publikuoti su „vandens ženklais“ – tam tikru užrašu nuotraukoje, kuris atbaidytų norinčius pasinaudoti nuotrauka be savininko leidimo.

Kita naudinga nemokama galimybė – kurti nuotraukų pristatymus su muzika ir įvairiais efektais. Pačioje svetainėje yra galimybė koreguoti nuotraukas – paversti, automatiškai pataisyti spalvų gamą, sumažinti „raudonų akių“ efektą, apkirpti, keisti nuotraukos atspalvius, uždėti rėmelius.

Tiesa, galerijos svečiams neleidžiama atsisiųsti didesnės raiškos nuotraukų negu pateikiama jų peržiūroje. Tačiau savininkui yra galimybė atsisiųsti originalaus dydžio nuotrauką. Tai leidžia archyvuoti nuotraukas internete.

Nors „dotPhoto“ svetainė iš pirmo žvilgsnio atrodo gana apkrauta funkcijomis ir reklama (jos nelieka užsisakius mokamą planą), tvarkyti savo nuotraukas yra patogu ir nepainu.

www.shutterfly.com

Tai viena didžiausių nuotraukų gamybos internetu svetainių. Nuotraukų albumams, naudojantis nemokamomis „Shutterfly“ paslaugomis, jokių apribojimų netaikoma. Svetainė leidžia keliais būdais dalytis fotografijomis. Vienas jų – siųsti kvietimus elektroniniu paštu su nuorodomis į nuotraukas. Antru atveju – siūloma susikurti asmeninę erdvę adresu vardas.shutterfly.com. Joje galima pasirinktinai publikuoti savo interneto albumus. „Shutterfly“ leidžia sukurti ir daugiau tokio tipo kolekcijų.
Svetainėje yra įdiegta paprasta nuotraukų peržiūrėjimo sistema, tačiau didelio formato fotografijų negalima atsisiųsti nei savininkui, nei jo galerijos svečiams.
Yra ir papildoma priemonė paspartinti nuotraukų įkėlimą į „Shutterfly“ albumus, tačiau ji veikia tik su „Netscape“ ir „Firefox“ naršyklėmis. „Internet Explorer“ ar kitą naršyklę naudojantiems internautams teks tenkintis paprasta interneto forma, kuri riboja vienu metu galimų perduoti nuotraukų skaičių.
„Shutterfly“ svetainėje atsiųstas nuotraukas galima ne tik pasukti, bet ir apkirpti, pašalinti „raudonų akių“ efektą, pakeisti spalvas ar pridėti rėmelius.

Išvados

Išbandžius šias keturias paslaugas galima daryti išvadą, kad kaip ir daugeliu atvejų, tinkamos paslaugos pasirinkimas priklauso nuo poreikių.

Vis dėlto jeigu svarbiausias tikslas yra kurti interneto albumus, kuriuos patogiai galėtų žiūrėti artimieji ir draugai, galima rekomenduoti „Picasa“ paslaugą. Tiesa, jos privalumai išryškėja tik naudojant papildomą programinę įrangą. Didelius albumus patogiau yra atsisiųsti į kompiuterį ir peržiūrėti vėliau – kaip tik šią galimybę suteikia „Picasa“.

Jei nuotraukos sumažinamos, „Picasa“ nemokamai siūloma 1 gigabaito talpa nesukelia didelių problemų.

Publikuojant 200–300 kilobaitų užimančias nuotraukas, į „Picasa“ albumus jų bus galima sudėti keletą tūkstančių.

Didesnių poreikių turintiems fotografijos mėgėjams vertėtų rinktis daugiausia nemokamų funkcijų teikiančią „dotPhoto“ paslaugą. „Picasa“ paslaugai ji nusileidžia galimybe atsisiųsti nuotraukas į kompiuterį. Tačiau jos pranašumas prieš „Google“ paslaugą yra neriboto dydžio albumai, galimybė prekiauti nuotraukomis ir nuotraukų pristatymų kūrimo funkcija.

Tausokite vietą ir laiką

Jeigu fotografijų, dedamų į interneto albumus, neketinate spausdinti, sumažinkite jas. Taip į internetą sudėsite daugiau nuotraukų, greičiau perkelsite didelį jų kiekį. O draugams, su kuriais norite pasidalyti savo nuotraukomis, dažniausiai netgi yra patogiau žiūrėti kiek sumažintas nuotraukas. Pasirinkite tokį jų dydį, kad patogiai tilptų monitoriaus ekrane.

Šiuo metu dažniausiai pasitaikančios ekranų raiškos yra apie 1280x1024 ar 1400x1050. Vadinasi, verta ilgąją nuotraukos kraštinę sumažinti iki 1000 taškų. Taip pat galima šiek tiek padidinti nuotraukos suspaudimo laipsnį. Pavyzdžiui, taip suspaudus 5 mln. taškų raiškos fotoaparatu užfiksuotą nuotrauką, jos dydis sumažėjo daugiau nei 10 kartų – nuo beveik 2 megabaitų iki 170 kilobaitų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų