Kalbos konsultacijos
Dar apie susitarimus
Kalbos konsultacijose buvo užsiminta apie kabutes, kaip apie vieną susitarimu pagrįstą sritį.
Ypač aiškus susitarimas – kokios kabutės turi būti ir kaip jos rašomos. Skirtingus kabučių rašymo būdus galima pasižiūrėti įsijungus skirtingas kalbas kompiuteryje. Ir tai aiškiai parodo, kad kabučių vieta, forma kalbose skiriasi. (Apie tai galima paskaityti išsamiame Gintauto Grigo straipsnyje „Brūkšniai ir kabutės“ (http://aldona.mii.lt/pms/kalba/br-kab.html).)
Lietuviškos kabutės (devynetukų formos apačioje ir šešetukų formos viršuje) yra įteisintos norminamuosiuose leidiniuose ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimuose, tad privalu jas vartoti, kad ir kiltų sunkumų turint skirtingas kompiuterių klaviatūras ir programas. Minėtame straipsnyje paaiškinta, kaip su tokiais sunkumais tvarkytis.
Peržvelgę vieną laikraščio numerį, galime rasti labai įvairių kabučių vartojimo atvejų. Štai „Lietuvos rytas“ (lietuviškos kabutės!) nuosekliai vartoja lenkų kalboje vartojamas kabutes, pvz.: „Lietuvos rytas”, t. y. apačioje ir viršuje – devynetukai. Tik reklaminiuose tekstuose atsiranda lietuviškų.
„Klaipėdoje“ įvairovė kur kas didesnė. Vyrauja lietuviškosios, tačiau tai vienur, tai kitur pasirodo kitų kalbų kabutės, dažniausiai angliškos, pavyzdžiui, “Švyturio”, t. y. šešetukai viršuje pradžioje ir devynetukai viršuje pabaigoje. Kai kada kaitaliojasi tame pačiame tekste, pavyzdžiui, pavadinime –„Žalieji patruliai“, o tekste jau “Žalieji patruliai”. Pasitaiko ir lenkiškasis variantas, pvz.: „Sparčiojo interneto”, kai kur net tiesioginei kalbai skirti. Ypač įvairu priede „Tavo pinigai“.
Atskirai minėtinos tiesiosios kabutės, pavyzdžiui, “Baltijos cirkas” (šis simbolis taip pat yra ir colio ženklas). Jas galėtume laikyti stilizuotomis kabutėmis, nesiejamomis nė su viena kalba. Bet stilizuotos kabutės turi išlaikyti vietą ir tipišką formą – siauresnę ir platesnę dalį. Tai, kad tam tikruose šriftuose yra tik tokios kabutės, nėra priežastis atsisakyti lietuviškų – reikia pasirinkti kitą šriftą arba pakeisti kabutes.
Tai, žinoma, labiau tvarkingumo dalykai, bet juk iš jo ne taip jau mažai sprendžiame susidarydami kieno nors įvaizdį.
Naujausi komentarai