Vasara – atostogų, kurias dažnai praleidžiame ne namuose, metas. Nelaimės ateina nelauktai ir netgi tuomet, kai jų visiškai nesitikima, pavyzdžiui, išvykus į išsvajotą turistinę kelionę.
Išduoda per dvi savaites
Sveikatos draudimas užsienyje – tai garantas, kad susirgus ar patyrus traumą neliksime be medicinos pagalbos ir nereikės už ją mokėti iš savo kišenės. Net ir turint daug pinigų pas privačiai dirbančius gydytojus naktį ar savaitgalį patekti sudėtingiau, todėl geriausia išeitis yra sveikatos draudimas. Verta juo pasirūpinti, prieš pradedant krautis kelionės į užsienį lagaminą. Juolab prieš vykstant į bet kurią Europos Sąjungos (ES) šalį, nes jose galiojanti Europos sveikatos draudimo kortelė išduodama per 14 kalendorinių dienų.
Valstybinės ligonių kasos Tarptautinių ryšių skyriaus vedėja Jūratė Sabalienė tvirtina: Europos sveikatos draudimo kortelė suteikia teisę į būtinąsias sveikatos priežiūros paslaugas tokiomis pat sąlygomis, kokiomis jas gauna ir šalies, kurioje lankomės, gyventojai. Jei jiems paslauga nemokama, tai bus nemokama ir turistui, turinčiam tokią kortelę. Jei už suteiktą medicinos paslaugą sumokėti pinigai grąžinami tos šalies gyventojams, tokiomis pat sąlygomis įmokėta suma grąžinama ir turistui.
Turi 180 milijonų
Europos sveikatos draudimo kortelė išduodama kiekvienam asmeniui, nepaisant jo pilietybės, apdraustam kurios nors iš 27 ES šalių, taip pat Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių – Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos bei Šveicarijos visuomenės sveikatos draudimo sistemoje ir galioja visose šiose šalyse.
Europos Komisijos duomenimis, išduotų kortelių skaičius kasmet auga, ir jas jau turi 180 mln., o tai yra daugiau nei trečdalis, Europos gyventojų.
Visose Europos Sąjungos šalyse platinama tokia pati kortelė, todėl gydytojai žino, kokias teises į sveikatos priežiūrą turi jos savininkas, kad ir kurios šalies narės gyventojas jis būtų. Jei susirgęs žmogus neturi kortelės su savimi suteikiant jam paslaugą, gali kreiptis į savo sveikatos draudimo įstaigą ir paprašyti laikinosios pažymos. Faksu atsiųsta laikinoji pažyma turi tokią pat galią, kaip ir Europos sveikatos draudimo kortelė.
"Kadangi vis daugiau keliautojų turi šią kortelę, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai geriau susipažįsta su tvarka, kurios reikia laikytis gydant užsieniečius", – patikino Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas Jurgis Vilčinskas.
Siūlo apsidrausti papildomai
Europos sveikatos draudimo kortelė pradėta naudoti 2004 m. Tačiau nuo to laiko praėjus net ir penkeriems metams, perkant turistinį kelialapį Lietuvoje siūloma apsidrausti papildomai. "Guliverio kelionių" turizmo agentūroje patarė papildomai apsidrausti net ir vykstant į Ispaniją.
"Būtinosios medicinos pagalbos užsienyje draudimo kaina priklauso nuo to, į kokią šalį vykstama ir kiek laiko joje bus praleidžiama", – paaiškino agentūros darbuotoja, nenorėjusi pasakyti savo pavardės.
Pavyzdžiui, 14 dienų viešnagės Ispanijoje draudimo polisas kainuoja 36 litus. Šeimoms ir jaunimui taikomos nuolaidos.
Kodėl kelionių organizatoriai pataria draustis papildomai, jei turistai iš Lietuvos turi Europos sveikatos draudimo kortelę?
"Kai kolegė buvo ten su sūnumi ir jis susirgo, Ispanijos gydytojai atsisakė nemokamai suteikti pagalbą, nors lietuviai turėjo korteles. Ispanijoje į jas nelabai kreipia dėmesį", – dalijo bendradarbės patirtį "Guliverio kelionių" darbuotoja. Ji pridūrė, kad perkančiųjų kelialapius neskatina draustis, tam neturi jokių paskatų, bet perspėja, kad šimtaprocentinės garantijos kortelė nesuteikia.
Tačiau, užuot švaisčius pinigus, verta žinoti savo teises ir reikalauti, kad medicinos pagalba Europos Sąjungos šalyse turintiesiems sveikatos draudimo kortelę būtų suteikta nemokamai. Kebliau yra tai, kad ne visi mokame Europos šalių kalbas, juolab neturime jėgų kovoti už savo teises susirgę ar patyrę traumą.
Galioja banko kortelės
Kitas variantas – tarsi ir didesnių garantijų suteikiantis nusipirktas sveikatos draudimo polisas taip pat ne visada patikimas. Vilnietis Egidijus Pamerneckas pasakojo, kiek problemų turėjo, kai jo dukra patyrė autoavariją Kanarų salose.
Mergina su draugais važiavo kalnų serpentinais išsinuomotu keturračiu, kuris nuslydo nuo skardžio. Visi liko gyvi, bet gydytis teko ilgai. "Sveikatos draudimo polisą pirkome tik keturiolikai dienų – tiek, kiek ketinome atostogauti. Po šio įvykio Ispanijos ligoninėse praleidome du mėnesius. Tik dėl draudimo kompanijos darbuotojų geranoriškumo buvome parskraidinti į Lietuvą, nes to niekas nekompensuoja", – dalijosi vyras skaudžia patirtimi.
E.Pamerneckas turistams, vykstantiems į užsienį, pataria nepagailėti pinigų sveikatos draudimui ilgesniam laikui, taip pat kelionės draudimui.
Dar vienas sveikatos draudimo užsienyje variantas – kai kurių bankų kortelės, suteikiančios teisę naudotis sveikatos draudimu.
"Swedbanko" Sidabrinio, Auksinio, Platininio krepšelio, Automobilinės, Verslo kreditinių kortelių savininkai ir jų šeimos nariai yra apdrausti medicininių išlaidų užsienyje draudimu ir draudimu nuo nelaimingų atsitikimų užsienyje. Šis draudimas galioja ir slidinėjant, o paslauga suteikiama be papildomo mokesčio. Draudimo sumos dydis priklauso nuo kortelės tipo", – paaiškino "Swedbanko" Finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė.
Kreditinė mokėjimo kortelė patogi dėl suteikiamo kelionių draudimo.
Salvinija Andriušienė, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Informatikos ir statistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja
Europos sveikatos draudimo kortelė patvirtina, kad ligonių kasos kompensuoja gydymo išlaidas apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu ir išvykstantiems į Europos Sąjungos valstybes, taip pat Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją. Jei medikų pagalbos prireikia ne ES šalyse, dėl išlaidų kompensavimo reikia kreiptis į tą draudimo įstaigą, kur žmogus apsidraudė prieš išvykdamas.
Kodėl net turint sveikatos draudimą kitose šalyse būtinoji pagalba suteikiama nenoriai?
Turint sveikatos draudimo kortelę reikia kreiptis į tos šalies valstybinei sistemai priklausančias gydymo įstaigas. Bet pasitaiko atvejų, kai nedideliame miestelyje šeimos gydytojas nepripažįsta kortelės ir reikalauja sumokėti iš karto. Tokiu atveju grįžus galima kreiptis į Teritorinę ligonių kasą, užpildyti atitinkamos formos prašymą ir, pateikus apmokėtus kvitus, tikėtis kompensacijos. Mes į tos šalies kompetentingą įstaigą siunčiame specialios formos užklausą, kad ši nurodytų, kurią suteiktų medicinos paslaugų išlaidų dalį turėtume kompensuoti. Taip dažniausiai nutinka, kai medicininės paslaugos suteikiamos ambulatorinėje grandyje. Ligoninėse tokių problemų nekyla. Būna atvejų, kai asmuo patenka į ES šalies ligoninę nepasiėmęs draudimo kortelės. Tada kompetentingos institucijos, gydymo įstaigos ar ambasados atsiunčia užklausą, ar tas žmogus Lietuvoje yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu, ir prašo išduoti sertifikatą, laikinai pakeičiantį Europos sveikatos draudimo kortelę. Gal dažniau problemų kyla tik Vokietijoje.
Keliautojus įspėjame ir dėl būtinosios odontologijos pagalbos. Daugelyje ES šalių būtinoji odontologijos pagalba yra teikiama tik dėl ūmaus dantų skausmo. Tad prieš kelionę patariame pasidomėti mūsų tinklalapyje apie būtinosios pagalbos teikimo sąlygas toje šalyje, ar ten yra paciento priemokos. Ligonių kasa gydymo išlaidas kompensuoja tik pagal tos valstybės galiojančius teisės aktus. Mokėti paciento priemoką tenka, pavyzdžiui: Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje. Bet jei žmogus papildomai draudėsi ir kitoje draudimo įstaigoje, jis gali ten kreiptis dėl priemokų kompensavimo.
Dėl Europos sveikatos draudimo kortelės išdavimo į mus patartina kreiptis likus 14 dienų iki kelionės, nes vasarą suintensyvėja keliautojų srautai. Išimtiniais atvejais kortelę išduodame ir tą pačią dieną. Ligonių kasoje ją gali išsiimti ir kitų miestų gyventojai.
Draustas asmuo kortelę gali atsiimti ten, kur jam patogiau. Prašymą galima užpildyti ir internetu, tačiau atsiimti kortelę vis tiek teks atvykti į ligonių kasą.
Kada teikiama pagalba
Būtinoji medicinos pagalba paprastai teikiama dėl ūmaus susirgimo. Būtinosios pagalbos mastą nustato gydantysis gydytojas. Jis turi atsižvelgti į numatomą lankymosi šalyje narėje trukmę, nes, vadovaujantis ES teisės aktais, turi būti suteikta tokio masto pagalba, kad nereikėtų dėl medicininių priežasčių anksčiau grįžti į šalį, kurioje pilietis apdraustas sveikatos draudimu.
Sergant lėtinėmis ligomis
Paslaugos sergantiesiems lėtinėmis ligomis teikiamos tik išimties atvejais, kai ligoniui būtina nuolatinė priežiūra, pavyzdžiui, dializės paslaugos. Jei viešint užsienyje reikės dializės paslaugos arba deguonies terapijos, likus 2–3 savaitėms iki kelionės reikia kreiptis į teritorinę ligonių kasą, kuri su šalies, į kurią vykstama, ligonine susitars dėl reikalingo gydymo.
Verta pasiimti vaistų
Nuolat vartojamus vaistus rekomenduojama vežtis iš namų, nes užsienio šalyse jie gali būti nekompensuojami. Daugelyje šalių būtinoji odontologijos pagalba teikiama tik dėl ūmaus dantų skausmo.
Kur gauti kortelę
Europos sveikatos draudimo kortelę išduoda teritorinės ligonių kasos arba jų atstovai savivaldybėse. Prašymo blankas taip pat skelbiamas Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir teritorinių ligonių kasų interneto svetainėse.
Užpildytą prašymą teritorinei ligonių kasai pagal savo gyvenamąją vietą galima pateikti asmeniškai ar per įgaliotąjį asmenį, paštu, faksu, internetu bei elektroniniu paštu.
Jei prašymas pateikiamas asmeniškai, kartu reikia pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jei prašymas pateikiamas per įgaliotąjį asmenį, jis turi pateikti ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Jei Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registre nėra duomenų apie pageidaujančio gauti kortelę asmens draustumą, teritorinei ligonių kasai pagal gyvenamąją vietą reikia pateikti tai patvirtinantį dokumentą.
Kortelė išduodama nemokamai, ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo datos. Praradus galiojančią kortelę arba ją sugadinus, nauja išduodama sumokėjus 50 Lt.
Kompensacijos grąžinimo būdai
Viešint ES, EEE šalyse narėse ar Šveicarijoje, neturėjus nei kortelės, nei ją pakeičiančio sertifikato ir pasinaudojus būtinosios medicinos pagalbos paslaugomis, išlaidas tenka apmokėti patiems. Grįžus į Lietuvą galima kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą dėl išlaidų kompensavimo.
Neturėjus kortelės užsienyje ir patekus į ligoninę, jos administracijos atstovas gali kreiptis į savo šalies kompetentingą įstaigą, o ši – į Lietuvos valstybinę ligonių kasą su prašymu atsiųsti patvirtinimą, kad ligonis Lietuvoje apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Lietuva sertifikatą, laikinai pakeičiantį Europos sveikatos draudimo kortelę, išsiųs medicinos paslaugas teikiančios užsienio šalies įstaigai. Tokiu atveju užsienyje teks sumokėti priemoką, o sąskaita už būtinosios medicinos pagalbos paslaugas bus pateikta apmokėti Lietuvos valstybinei ligonių kasai.
Mokesčiai ir priemokos, kurias asmuo privalėjo sumokėti paslaugas suteikusios šalies gydymo įstaigai pagal teikiančios medicinos paslaugas ES ar EEE šalies narės teisės aktus, bei kitos išlaidos, neįskaičiuotos į būtinosios medicinos pagalbos paslaugų kainą bei transportavimo išlaidos, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos užsienyje tenka vykti namo, yra nekompensuojamos.
Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Belgijoje iš pradžių reikia pačiam sumokėti už paslaugas, tik tuomet kreiptis į vietos sveikatos draudimo įstaigą dėl kompensacijos. Daugelyje ES šalių narių privačių sveikatos priežiūros teikėjų, praktikuojančių už valstybinės sveikatos sistemos ribų, teikiamos paslaugos visiškai nekompensuojamos.
ES ir EEE šalys narės
Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Olandija, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija, Lichtenšteinas, Islandija, Norvegija. Be jų, Europos sveikatos draudimo kortelė galioja Šveicarijoje.
Naujausi komentarai