Baimė plinta greičiau už virusus (filmo recenzija) Pereiti į pagrindinį turinį

Baimė plinta greičiau už virusus (filmo recenzija)

2011-09-30 17:30
Neseniai pasibaigusiame Venecijos kino festivalyje netrūko apokaliptinių trilerių. Vieną jų, pavadintą „Užkratu“, dabar galime pažiūrėti ir mes.

Neseniai pasibaigusiame Venecijos kino festivalyje netrūko apokaliptinių trilerių. Vieną jų, pavadintą „Užkratu“, dabar galime pažiūrėti ir mes.

Režisierius traukiasi iš kino?

Dar savo karjeros pradžioje, atsiimdamas aukščiausią Kanų festivalio apdovanojimą už filmą „Seksas, melas ir vaizdajuostės“ (1989 m.), jaunas režisierius Stevenas Soderberghas pasakė: „Dabar mano kūrybinis kelias gali vesti tik žemyn.“

Tiesą sakant, šiame paties režisieriaus nužymėtame kelyje būta ir tikrų šedevrų („Kafka“, 1991 m.), ir įdomių avangardinių atradimų („Šizopolis“, 1996 m.), ir „Oskarais“ apdovanotų dramų („Narkotikų kelias“, „Erina Brokovič“, abu 2000 m.), ir stilingo retro kino („Geras vokietis“, 2006 m.). Bet būta ir akivaizdžių kompromisų su komerciniu Holivudu, atnešusių daug pinigų, bet pasėjusių nenumaldomą gėdos jausmą. Matyt, todėl Venecijoje pristatęs „Užkratą“ S.Soderberghas prasitarė apsisprendęs iš kino trauktis.

Įtampa nuo pirmų minučių

„Užkrato“ autoriai, kaip sakoma, čiumpa jautį už ragų be didelių įžangų. Per pirmąsias dešimt minučių pamatome, kaip vienu metu ir absoliučiai sinchroniškai skirtingose šalyse – Honkonge, Tokijuje ir keliuose Jungtinių Valstijų miestuose – žmones pakerta nežinomas virusas.

Simptomai visada tie patys: pradžioje žmogus jaučia silpnumą, jį pila prakaitas, o jau ketvirtą dieną – trumpa agonija ir mirtis. Staiga ir, regis, be jokių ypatingų priežasčių mirštančių artimieji šokiruoti, gydytojai sutrikę, o paslaptingas virusas sparčiai plečiasi. Infekcijos židiniai atsiranda Šveicarijoje, Kinijoje ir kitose pasaulio šalyse.

Kol medikai virusologai mėgina sukurti vakciną, vyriausybė stengiasi slopinti paniką, plintančią sparčiau nei virusas. O siaubo apimtiems žmonėms nelieka nieko kita, kaip mėginti išgyventi aplinkoje, kurioje vyrauja džiunglių įstatymai – kiekvienas už save.

Grandininė reakcija

Pirmąja nuožmaus viruso auka tampa Betė Emhof (akt. Gwyneth Paltrow), kuri, atrodo, mirtiną užkratą parsivežė iš Honkongo ir paskleidė jį plačiau Čikagos oro uoste ir namuose Mineapolyje. Prasideda grandininė reakcija, kurią kol kas bando suvaldyti JAV Sveikatos departamento specialistai ir šalies Saugumo tarnybos.

Pirmieji susirūpinę vakcinos paieškomis ir planuoja galimus nuostolius, antrieji suka galvas, kaip suvaldyti žmonių įniršį ir užkirsti kelią neramumams. Bet jie neišvengiamai prasideda. Kol vieni panikos apimti JAV piliečiai kaltina kariškius ir medikus dėl nepakankamo veiklumo, kiti šturmuoja vaistines ir plėšia parduotuves, norėdami sukaupti maisto ir būtinų apyvokos daiktų atsargas.

Kino žvaigždžių būrys

Autoriai nesigriebia efektingų kompiuterinių efektų ir iš vieno fantastinės tematikos trilerio į kitą keliaujančių gąsdinimo priemonių. „Užkrato“ realybė rūsti ir greičiau primena mokslo populiarinimo kino stilistiką.

Jei filme visus vaidmenis vaidintų žiūrovams nežinomi aktoriai, tikroviškumo efektas būtų dar stipresnis. Tačiau populiarių kino žvaigždžių (Mattas Damonas, Jude'as Law, Kate Winslet, Marion Cotillard) veidai neleidžia pamiršti, kad stebi ne tikrų įvykių kroniką, o viso labo žiūri kiną. Bet jeigu pasaulyje kiltų panaši epidemija, atrodo, ji rutuliotųsi pagal tokį pat scenarijų.

Metafora ar perspėjimas?

Po „Užkrato“ pasaulinės premjeros Venecijos kino festivalyje kino kritikai filmą vadino ant pražūties ribos atsidūrusio modernaus pasaulio metafora. Režisierius bandė sklaidyti tokią nuomonę lakonišku komentaru: „Virusas yra virusas, ir nėra čia jokių metaforų.“

Gal S.Soderberghas ir teisus. Bet bent jau vieną svarbų perspėjimą po seanso turėtų įsidėmėti visi – rūpinkimės tais, kuriuos mylime. Ir dėl visa ko dažniau plaukime rankas. Gal tai ir nepadės, atėjus lemtingai dienai, bet bent jau tikrai nepakenks!


Įdomu

Yra tokių žmonių, kuriems žudantis virusas atrodo netgi seksualus. Pasirodo, internete susikūrusi bendruomenė, kurią jungia čiaudulio fetišistai: jie forumuose dalijasi informacija apie šį organizmo sutrikimą, pasakoja vieni kitiems, kaip tą čiaudulį sukelti, taip pat diskutuoja apie filmus, kuriuose yra tokių scenų. Jau aptarę juostų „Pragaro virtuvė“ ir „Futurama“ ištraukas, čiaudulio fetišistai nenustoja diskutuoti apie filmą „Užkratas“, kuriame panašių scenų net neįmanoma suskaičiuoti.

Vieni forumo nariai piktinasi jomis, esą, čiaudulys per daug intymus dalykas, kad jį būtų galima vaizduoti kaip viruso perdavimo galimybę, jie teigia, kad režisierius išniekino čiaudulio „šventumą“. O kitus įkvepia tai, kad tokiu paprastu dalyku kaip čiaudulys galima padaryti tokį didelį perversmą pasaulyje.


„Užkratas“ („Contagion“) ***

Siaubo trileris. JAV, 2011 m. Rež. S.Soderberghas. Vaidina M.Damonas, J.Law, G. Paltrow, K.Winslet, M.Cotillard, Laurence'as Fishburne'as.

veiksmas 2

humoras 0

įtampa 2

erotika 0

siaubas 2

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų