Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Direktorių valdyba antradienį išrinko Prancūzijos finansų ministrę Christine Lagarde naująja šios tarptautinės finansų organizacijos vadove.
"Tarptautinio valiutos fondo Direktorių valdyba šiandien išrinko Christine Lagarde eiti TVF vadovės ir Direktorių valdybos pirmininkės pareigas penkerių metų kadencijai, kuri prasidės 2011 metų liepos 5 dieną", - rašoma TVF paskelbtame pareiškime.
Ch.Lagarde bus pirmoji moteris, vadovausianti šiai 66 metus gyvuojančiai pasaulinei organizacijai, ir vienuolikta jos vadovė iš Europos.
"Jaučiuosi labai pagerbta dėl man parodyto pasitikėjimo", - nurodė Ch.Lagarde pareiškime, kurį paskelbė Paryžiuje po antradienį įvykusio balsavimo.
"Noriu šiltai padėkoti visoms narėms už visapusę paramą, kurios sulaukiau", - pridūrė ji.
Kitą savaitę Ch.Lagarde pradės savo penkerių metų kadenciją TVF vadovės poste, o vienas rimčiausių iššūkių, su kuriais jai iš karto teks susidurti, bus skolų krizė Europoje, kelianti grėsmę pasaulinei ekonomikai.
Prancūzijos finansų ministrė TVF vadovo poste pakeis nešlovę užsitraukusį tautietį Dominique'ą Straussą-Kahną, kuris gegužės 18 dieną atsistatydino, kai buvo apkaltintas seksualine prievarta prieš vieną Niujorko viešbučio kambarinę.
55 metų teisininkė, išsiskyrusi dviejų vaikų motina, TVF vadove tapo 24 narius turinčiai Direktorių valdybai pasiekus konsensusą dėl jos kandidatūros, nurodė Valdyba.
Ch.Lagarde praktiškai užsitikrino paskyrimą, kai paramą jos kandidatūrai kiek anksčiau antradienį pareiškė Baracko Obamos administracija. Ją taip pat parėmė Europa, Kinija ir Rusija.
Į TVF vadovo postą taip pat pretendavo Meksikos centrinio banko vadovas Agustinas Carstensas, tačiau jis neįstengė užsitikrinti didesnės paramos savo kandidatūrai net tarp besivystančių šalių.
Ch.Lagarde pabrėžė, jog ji dirbs dėl visų TVF valstybių narių.
Nors Ch.Lagarde nėra ekonomistė, ji pelnė pagarbą už savo svarbų vaidmenį Prancūzijai pirmininkaujant Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių grupei ir vedant derybas dėl skolų krizės Europoje.
Stojus prie TVF vairo Ch.Lagarde teks iš karto imtis krizės Graikijoje, kur parlamento balsavimo dėl griežto taupymo priemonių plano išvakarėse policija susirėmė su protestuotojais. Šio plano patvirtinimas garantuos Graikijai naują finansinę pagalbą iš Europos Sąjungos ir TVF, padėsiančią jai išvengti nemokumo.
"Jei šįvakar turėčiau kažką pasakyti apie Graikiją, tai būtų raginimas graikų opozicijai pasirinkti nacionalinę vienybę su partija, kuri šiuo metu yra valdžioje", - sakė ji interviu Prancūzijos televizijai TF1.
Vėliau Ch.Lagarde teks imtis pasaulinės finansų sistemos reformų, būtinų siekiant apsisaugoti nuo sisteminių pavojų, kurių šaltinis yra kai kurios didžiausios ekonomikos, visų pirma Europa ir Jungtinės Valstijos.
Be to, ji turi imtis veiksmų įgyvendinti pažadus užtikrinti didesnį vaidmenį vadinamajai BRIC grupei, kurią sudaro Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija.
"Indija nori TVF valdymo ir kvotų sistemos reformų atsižvelgiant į pasaulio ekonomines realijas", - nurodė Indijos atstovas Direktorių valdyboje Arvindas Virmani pareiškime, kuriame buvo išreikštas pritarimas Ch.Lagarde kandidatūrai.
Taip pat girdimi raginimai TVF padaryti skaidresnę savo vadovo išrinkimo procedūrą.
"Jai derėtų tuoj pat imtis veiksmų įtvirtinti teisingą būsimo TVF vadovo skyrimo procesą, per kurį būtų atsižvelgiama išimtinai į kandidatų nuopelnus", - sakė investicijų milžinės "Pimco" vadovas Mohammedas El-Erianas, kuris pats anksčiau siekė tapti šios tarptautinės finansų organizacijos vadovu.
Naujausi komentarai