Rusijos visuomenės veikėjai Michailo Chodorkovskio arešto dieną kreipėsi į Rusijos piliečius, pranešama BBC tinklalapyje.
Buvęs kompanijos „Jukos“ vadovas buvo suimtas prieš aštuonerius metus. Jeigu ne nuosprendis antrojoje baudžiamojoje byloje prieš jį ir Platoną Lebedevą, šiandien M.Chodorkovskis jau būtų laisvėje.
Opozicijos politikų, mokslininkų, žurnalistų ir rašytojų kreipimesi rašoma, kad „Chodorkovskio ir Lebedevo išlaisvinimas bei Putino komandos pasitraukimas - viena pagrindinių permainų, kurios reikalingos šaliai“.
Tarp kreipimosi autorių - „Jabloko" partijos Politinio komiteto narys Viktoras Šeinis, publicistas Andrejus Piontkovskis, Rusijos liaudies artistė Natalija Fatejeva.
„Levada“ centro sociologai pastebi, kad išaugo skaičius rusų, kurie jaučia simpatijas M.Chodorkovskiui.
Pasak ekspertų, sociologų duomenys liudija, kad Rusijoje didėja protesto nuotaikos.
Pasak apklausos, paskelbtos spalio 24 dieną, už M.Chodorkovskio išlaisvinimą pasisako 30 proc. rusų, prieš 20 proc.
2007 metų vasarį už buvusio „Jukos“ vadovo paleidimą buvo 20 proc. rusų, prieš buvo 44 proc.
Mažėja dalis pritariančių oficialiai kaltinimo versijai.
2010 metų gegužę 12 proc. manė, kad M.Chodorkovskis lieka kalėjime, nes „dar ne visi jo nusikaltimai atskleisti“, šių metų spalį taip manė 10 proc.
Tuo pačiu daugiau nei pusantro karto (nuo 16 iki 26 proc.) padidėjo žmonių skaičius, įsitikinusių, kad buvusio „Jukos“ kompanijos vadovo išlaisvinimas sudarytų problemų tiems, kurie „nusavino jo kompaniją“. Daugiau rusų ėmė sieti M.Chodorkovskio suėmimą su jo politinėmis pažiūromis bei aukštas pareigas einančių valdininkų priešiškumu.
„Protestai auga“
Politinės konjunktūros centro vyriausio eksperto Pavlo Salino nuomone, simpatijų M.Chodorkovskui padidėjimą lemia vienas faktorius - mažėjantis rusų pasitikėjimas valdžia.
„Dabar pasitikėjimas valdžia krenta, ir reikalingi kokie nors kiti alternatyvūs kristalizacijos taškai. Mes neturime realios opozicijos - opoziciją parlamente būtų galima tokia pavadinti tik su didelėmis išlygomis - todėl žmonės ieško alternatyvių asmenybių politikoje, tokių, kaip Chodorkovskis“, - BBC sakė P.Salinas.
Kalinamo M.Chodorkovskio negalima vadinti politiku, tačiau jis užsiima visuomenine veikla. Į tokius žmones ir pradeda koncentruotis visuomenės nuomonė.
Ekspertas mano, kad tokių asmenybių, kaip M.Chodorkovskio ar tinklaraštininko Aleksejus Navalno, populiarumo augimas liudija, kad rusai jau pavargo nuo „senų veidų“. Po rugsėjo 24 dienos - partijos „Vieningoji Rusija“ suvažiavimo, kuriame Vladimiras Putinas pareiškė ketinantis dalyvauti prezidento rinkimuose, tapo aišku, kad aukščiausioji valdžia nesikeis, ir tai padidino nusivylimą.
Politologų nuomone, M.Chodorkovskis išreiškia protesto nuotaikas Rusijos visuomenėje.
Naujausi komentarai