Islandijos ekspremjeras Geiras Haarde`as tapo pirmuoju pasaulyje politiniu lyderiu, teisiamu dėl ekonominės krizės.
Procesui pirmadienį prasidėjus iš esmės, jis vėl pareikalavo kaltinimus atmesti dėl procedūros pažeidimų, bet tikrąja teismo dingstimi vadina politinių oponentų kerštą, o tai mažina Islandijos gyventojų pasitikėjimą visais politikais, praneša LTV naujienų tarnyba.
Islandijos ekspremjero teismui rasta vienintelė kultūros centro salė, galinti sutalpinti visus norinčius.
G. Haarde`as gali būti nuteistas iki dvejų metų kalėjimo dėl politinių sprendimų, tiksliau, dėl neveiklumo – pernykštė ataskaita nustatė, kad dar likus pusmečiui jis nuslėpė nuo vyriausybės informaciją, kad šalis artėja finansinio kracho link.
Šiandien jis pareikalavo, kad kaltinimai būtų panaikinti – jie esą neaiškūs, nepagrįsti, o prokurorė įsivėlusi ir į politiką – bet du ankstesnius prašymus tribunolas atmetė.
Kol 2009 G. Haarde`o partiją nušlavė nepasitenkinimo banga, jis vadovavo vyriausybei pustrečių metų. Trys pagrindiniai bankai tada išsipūtė tiek, kad tapo devynis kartus didesni už šalies metinį produktą, ir vos tik nebegalėjo daugiau skolintis nervingose rinkose, vienas po kito žlugo, palikdami milijardines skolas valstybei.
Šis teismas ypatingas ne tik, kad dėl krizės pirmąkart iškelti kriminaliniai kaltinimai, bet ir dėl to, kad Haarde`i pirmajam taikoma šimtą metų dulkėjęs įstatymas, kad Islandijos parlamentas gali sukviesti specialų tribunolą politikams teisti.
Tačiau ekspremjeras sako, kad jį atpirkimo ožiu pasirinko politiniai oponentai – ir kad vieno žmogaus negalima kaltinti dėl sudėtingos finansų politikos.
Pernykštėje parlamento ataskaitoje dėl bankų krizės apkaltinti ir dar trys ministrai, tarp jų Islandijos ekonominės politikos architektas ilgametis finansų ministras, buvęs premjeras ir centrinio banko vadovas Davidas Oddssonas, bet po audringų debatų kairiųjų balsais parlamentas nusprendė teisti vienintelį dešiniųjų premjerą.
Aistros virė nuo pat krizės pradžios, bet ši byla, atrodo, tik dar labiau nuvylė žmones – pasitikėjimas parlamentu dabar žemiausias.
Daugeliui čia G. Haarde`as tebėra tasai, kuris kaltas dėl skaudaus sukrėtimo, kai klestinti šalis pirmoji iš Vakarų valstybių turėjo prašytis tarptautinės gelbėjimo paskolos. Kiti sako, kad byla bet kokiu atveju baigsis prastai – jei jis liks nenubaustas, žmonės nebetikės, kad kaltuosius rasti įmanoma, o jei sulauks bausmės – nesąžininga vieną žmogų paskirti atsakingu už visos sistemos ydas.
Naujausi komentarai