Jūriniam ereliui persodintos plunksnos
Plunksnų netekęs jūrinis erelis vėl gali skraidyti. Į erelio sparnus Lietuvos gyvūnų globos draugijoje savaitgalį persodintos kitų paukščių plunksnos.
Lietuvoje tai pirmasis laisvėje gyvenantis paukštis, kuriam dirbtiniu būdu sugrąžintos prarastosios plunksnos.
Susižeidusį sparną paukštį žvejai rado netoli Kauno hidroelektrinės.
Operaciją paukščiui atlikęs Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Ornitologijos skyriaus vedėjas Saulius Rumbutis spėjo, kad erelis plunksnų galėjo netekti susidūręs su lape ar šunimi, arba įsirėžęs į tinklinę tvorą.
Kad šis globaliai saugotinas paukštis vėl galėtų pakilti, gamtininkai jam nusprendė persodinti kitų paukščių plunksnas.
Iš pradžių manyta, kad užteks persodinti 8 plunksnas, bet vėliau nuspręsta įsodinti dešimt.
Kadangi ereliui prireikė nemažai skirtingo ilgio plunksnų – nuo maždaug 30 iki 40 cm, jos paimtos ne iš vieno, o iš kelių paukščių. Kai kurios plunksnos buvo surinktos kitų jūrinių erelių lizduose, kurias paukščiai šerdamiesi numetė. Kitos paimtos iš muziejuje turėtų negyvų paukščių, iš kurių nebus daromos iškamšos.
Plunksnos buvo parinktos tokio ilgio, kad atitiktų buvusias sveikajame kairiajame sparne.
S.Rumbutis džiaugėsi, kad kelias valandas trukusios operacijos metu pacientas laikėsi gana ramiai, nors ir buvo išsigandęs.
Operacija nebuvo skausminga, tad išsiversta be raminamųjų vaistų.
Kad erelis netrukdytų gamtininkams operuoti, jo kojos buvo apibintuotos, o ant galvos uždėta speciali akis dengusi kepurėlė.
Po operacijos erelis buvo paleistas į laisvę Kauno rajone, prie Girionių gyvenvietės. Iš pradžių paleistas paukštis pagulėjo, kad atsigautų nuo streso, po to atsistojo, pašoko ir pakilo.
Kad galėtų ir toliau stebėti šį paukštį, kuris, tikėtina, yra iš Kauno apylinkių, gamtininkai jam ant kojos užmovė žiedą, o baltą uodegos galiuką nudažė raudonai.
Lietuvoje peri apie 80 – 90 jūrinių erelių porų, daugiausiai Šilutės ir Klaipėdos rajonuose.
Naujausi komentarai