Akvarelės kryptys ir iššūkiai | kl.lt

AKVARELĖS KRYPTYS IR IŠŠŪKIAI

  • 0

Meno mylėtojai rytoj laukiami VI tarptautinės akvarelės bienalės "Baltijos tiltai" pagrindinės atrankinės konkursinės parodos "Kryptys ir iššūkiai" atidaryme. Ekspozicijoje – 60 autorių iš 11 šalių meno kūriniai, kuriuos šiai konkursinei parodai atrinko tarptautinė žiuri.

Klasika ir nauji sprendimai

Kūrybinis akvarelės laukas jau kurį laiką išgyvena sudėtingus permainų etapus.

Nostalgiškai romantiški senų atvirukų peizažai arba šiuolaikiška, apgalvota, abstrakti tapyba – tai taip pat apie akvarelę. Ir štai tie menininko pasirinkimai – tradicija ir nusistovėję klasikinės mokyklos rėmai ar drąsi saviraiška abstrakčiais potėpiais netradiciniuose formatuose, naudojant vieną iš seniausių tapybos priemonių – vandenį bei pigmentą. Štai tos kryptys ir iššūkiai, su kuriais bus galima susipažinti šiųmetės bienalės renginiuose bei akvarelės kūriniuose.

Viena iš tarptautinės bienalės žiuri narių, bienalės katalogo įžanginio teksto autorė dr. Danutė Zovienė sako, kad šiandien akvarelė nėra ir, ko gero, nebus tokia, kokia buvo XVIII ar XX a., kai turėjo gana aiškiai apibrėžtas žanrų ir siužetų ribas (portretas, peizažas, natiurmortas), kai buvo suvokiama ne tiek kaip savarankiška kūrybos sritis, kiek būsimų įvairių sričių kūrinių priemonė (eskizai ar etiudai).

Dominuoja abstrakcijos

Ankstesnėse "Baltijos tiltų" bienalėse gvildentas temas ("Rezonansas", "Sąsajos", "Gelmė") pratęsia šiųmetė "Krypčių ir iššūkių" tema, taip pat akcentuojanti galimybę specifinėmis akvarelės raiškos priemonėmis atliepti meno ir pasaulio kaitą.

Siekdami, kad akvarelė išsaugotų savo prigimtį ir išliktų aktuali bei šiuolaikiška, "Baltijos tiltų" bienalės organizatoriai išskyrė dvi konkurso kategorijas: kūrinius, kuriuose atsiveria erdvė akvarelės eksperimentams ir ieškojimams (abstraktūs, didelių arba nestandartinių formatų kūriniai), ir klasikinę akvarelę, kurioje laikomasi žanro grynumo (portretas, urbanistinis ar marinistinis kūrinys, gamtos peizažas, natiurmortas).

Didžiąją atrankinės parodos dalį sudaro pirmosios kategorijos darbai – abstrakčios, dažniausiai ekspresyvios gamtos kaitos įkvėptos akvarelės. Jose dominuoja ne siužetas ar pasakojimas, o vaizdiniai, akcentuojant akvarelės raiškos priemonių galimybes – nuo skaidraus liejimo a'la prima, tapybiško pastozinio gesto, dekoratyvaus, apgalvoto ženklų komponavimo iki konceptualių sprendimų.

Kai kurie autoriai nevengia abstrakčių kompozicijų papildyti figūrų fragmentais ar peizažo elementais, todėl griežtos takoskyros tarp abiejų bienalės organizatorių numatytų kategorijų nubrėžti negalima. Tik vienas kitas autorius pernelyg nenutolsta nuo tradicinių žanrų – natiurmorto, peizažo ar figūrinės kompozicijos.

Pažintys ir pokalbiai

Tarptautinė akvarelės bienalė "Baltijos tiltai" – tai ne tik kas dvejus metus rengiama tarptautinė atrankinė-konkursinė paroda, bet ir kiti renginiai: personalinės bei grupinės parodos, meistriškumo pamokos, diskusijos ir kt.

Savo dalyvavimą parodų atidarymuose jau patvirtino daugiau kaip 20 autorių iš beveik visų bienalėje pristatomų užsienio šalių, tad klausti, diskutuoti, sutikti ar prieštarauti bus galima gyvai, parodų atidarymų ir kitų renginių metu.

Greta pagrindinės konkursinės parodos "Kryptys ir iššūkiai", bus atidarytos keturios personalinės parodos: V tarptautinės akvarelės bienalės "Baltijos tiltai. 2014. Rezonansas" didžiojo prizo laureatės Marijos Schleiner (Vokietija) personalinė paroda "Rojus statomas"; Ispanijos dailininkų Nono Garcios akvarelės paroda "Efemeriškos erdvės" ir José Antonio Torregaro paroda "Memento Mori" (galerijoje "Meno forma"); Trondo Einaro Solbergo Indsetvikeno (Norvegija) personalinė akvarelės paroda "Virtuvė su vaizdu" (galerijoje "Balta"); Lietuvos akvarelės meistro Antano Visockio (Šiauliai) personalinė paroda "Akvarelinės variacijos" (Kauno valstybinėje filharmonijoje) bei retrospektyvinė Eduardo Urbanavičiaus akvarelių ir grupės "AQUA 12" paroda "Akvarelės tvarumas", skirta akvarelės maestro E.Urbanavičiaus (1931–2008) atminimui ("Girstučio" kultūros ir sporto centre).

Spalio 14, 15 ir 16 d. dailininkas N.Garcia galerijoje "Meno forma" rengia akvarelės meistriškumo pamokas.


Kas? M.Schleiner personalinės parodos "Rojus statomas" atidarymas.

Kur? Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultete (A.Mackevičiaus g. 27).

Kada? spalio 13 d. 16 val.

 

Kas? Tarptautinės akvarelės bienalės "Baltijos tiltai. 2016. Kryptys ir iššūkiai" pagrindinės konkursinės parodos atidarymas.

Kur? Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje.

Kada? spalio 13 d. 18 val.

GALERIJA

  • Akvarelės kryptys ir iššūkiai
  • Akvarelės kryptys ir iššūkiai
Organizatorių nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS