Kauno fotografijos galerijoje – menininkės M. Balu projektas: girdėti tai, ko negirdi | kl.lt

KAUNO FOTOGRAFIJOS GALERIJOJE – MENININKĖS M. BALU PROJEKTAS: GIRDĖTI TAI, KO NEGIRDI

  • 1

Kauno fotografijos galerija pristatė karantininę paroda – į praeivius žvelgiančiuose didžiuliuose languose eksponuojama Monikos Balu (Balukevičiūtės) projektas "Garsinė komunikacija". Tai pirmasis menininkės kūrybos pristatymas Lietuvoje.

Bendravimo instrukcija

Nagrinėjant žmogaus sensorines sistemas, kurios užtikrina aplinkos ir savęs suvokimą, išskiriamos jutiminės – lytėjimo, matymo, klausymo, skonio ir kvapo – sistemos. Auditorinė (klausos) sistema yra atsakinga už gebėjimą išskirti aktualius garsus ir į juos atsakyti, pvz., reaguoti į žmogaus balsą, o ne į tolumoje sklindantį signalą.

Paroda "Garsinė komunikacija" nagrinėja klausos aštrumą ir yra specialiai pritaikyta Lietuvos publikai bei Kauno fotografijos galerijos langams. Šioje parodoje dviejų dalių instrukcija naudojama kaip priemonė, siūlanti sprendimą, kaip efektyviai bendrauti tarpusavyje, t.y. padeda suprasti pašnekovą ir būti suprastiems.

Projekto temą padiktavo asmeninė M.Balu patirtis: menininkė garsus suvokia kiek kitaip – kadangi ji neprigirdi, žodžius dažnai išgirsta neteisingai.

Menininkė sako tikinti, kad tam, jog garsai egzistuotų, jie neturi būti suvokiami. "Dažnai stebiuosi, kiek informacijos kasdien praleidžiu pro savo ausis. Suprasti draugų šnabždesius, filmus be subtitrų arba erdviose auditorijose skaitomas paskaitas man visada buvo iššūkis ar net mįslė", – sako menininkė.

Pasitelkdama fotografiją, tekstą, skulptūrą, vaizdo įrašą ir programavimą, ji siūlo vaizdingai suprasti garsus ir būdą, kaip juos galima suvokti ne vien per klausą, bet ir per kitus pojūčius. "Dažnai ieškau sprendimų, kurie yra kupini žaismingumo ir humoro, tačiau palieka erdvės interpretacijai", – auditorijos kūrybiškumą kursto menininkė.

Kalbos banano simbolika

Instrukcijoje bananai dominuoja ne veltui – terminas "kalbos bananas" audiologijoje nurodo į erdvę, kurioje grafiškai vaizduojamos žmogaus girdimos fonemos, išskirtos į balsius ir priebalsius. Garsai, audiogramoje sudėlioti pagal jų skambėjimo toną (dB) ir dažnius (Hz), primena banano formą. Audiograma parodo, kokio stiprumo ir aukštumo garsą žmogus gali girdėti be klausos aparato.

Pasitelkdama "kalbos banano" ir savo pačios klausos testo rezultatus, menininkė gali identifikuoti garsus, kurių negirdi. Raidės, susijusios su tais garsais, yra paslepiamos, o publikai telieka mechaniški portretai ir siūlymas pamėginti iššifruoti žodžių nuotrupas. Šiame darbe M.Balu gvildena komunikacinę problemą, kuri galbūt nėra tokia akivaizdi žmonėms su įprastais klausos gebėjimais.

Kurdama projektą "Garsinė komunikacija", menininkė įsivaizdavo esanti IKEA baldo surinkimo, elektroninio prietaiso ar skrydžio saugumo instrukcija ir analizavo, ką reiškia būti stebimai tokiu būdu.

Norėdama atidžiai atvaizduoti nuoseklius instrukcijos žingsnius, menininkė darbui suteikia ne tik žaismingą, bet ir asmenišką toną. Kopijuojami ir performatuojami autoportretai yra įrėminti žingsniais, o galerijos languose jiems pritaikytas atitinkamas informatyvus tekstas. Bananai, geltona spalva ir humoras jau yra tapę menininkės vizitine kortele.

Pažinimo georgrafija

M.Balu (Balukevičiūtė) (gim. 1994) šiuo metu gyvena ir dirba Nyderlanduose. Aktyviai eksperimentuoti su fotografija pradėjo būdama keturiolikos. 2017 m. baigė vaizduojamosios dailės bakalauro studijas Hanzos taikomųjų mokslų universiteto Minervos akademijoje, Groningene, Nyderlanduose. Papildomai Monika sėmėsi japoniško gyvenimo išminties ir studijavo šiuolaikinį meną išvykusi pagal mainų programą į Nagoya Zokei universitetą Komakyje, Japonijoje.

Baigiamajame bakalauro darbe gilinosi į žmonių valgymo įpročius viešojo maitinimo įstaigose ir atliekų šalinimo praktikas. 2020 m. Monika įgijo fotografijos magistro laipsnį Geteborgo universiteto HDK-Valand akademijoje, Geteborge, Švedijoje. Šių studijų metu ji pradėjo nagrinėti klausos suvokimą bei fotografijos ir garso santykį.

Menininkės darbai buvo eksponuojami parodose Nyderlanduose, Japonijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Portugalijoje, Švedijoje ir Liuksemburge. M.Balu ypač domisi žmogaus jutiminių sistemų sąveika ir jų sampratos plėtimu. Šiuo metu ji dalyvauja dokumentinės fotografijos organizacijos "Fotodok" parengtoje "Lighthouse" talentų programoje Utrechto mieste, Nyderlanduose. Menininkės idėjos apie komunikaciją pandemijos metu neseniai buvo įvertintos "Stipendium Dialoog 2020" piniginiu prizu, padėsiančiu jas įgyvendinti.

GALERIJA

  • Kauno fotografijos galerijoje – menininkės M. Balu projektas: girdėti tai, ko negirdi
  • Kauno fotografijos galerijoje – menininkės M. Balu projektas: girdėti tai, ko negirdi
  • Kauno fotografijos galerijoje – menininkės M. Balu projektas: girdėti tai, ko negirdi
  • Kauno fotografijos galerijoje – menininkės M. Balu projektas: girdėti tai, ko negirdi
  • Kauno fotografijos galerijoje – menininkės M. Balu projektas: girdėti tai, ko negirdi
  • Kauno fotografijos galerijoje – menininkės M. Balu projektas: girdėti tai, ko negirdi
G. Česonio nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Sveikinam

Puiki paroda ! Ir galerija veikia. Sveikinam

SUSIJUSIOS NAUJIENOS