Tarptautinėje akvarelės meno bienalėje – Baltijos tiltai, nusitęsę iki pasaulio jūrų Pereiti į pagrindinį turinį

Tarptautinėje akvarelės meno bienalėje – Baltijos tiltai, nusitęsę iki pasaulio jūrų

2020-09-13 13:00

Prieš dvejus metus vykusios VII tarptautinės akvarelės meno bienalės "Baltijos tiltai" tema – "Iš esmės", rodos, reziumavo visas įvykusias bienales, nes ją lydinčiose parodose buvo apžvelgtas ir akvarelės meno unikalumas, įvairovė, ir subtilios sąsajos su kitomis vizualaus meno šakomis, ir šiuolaikybės įtakos. Todėl rugsėjo 17–spalio 18 d. vyksianti VIII tarptautinė akvarelės meno bienalė "Baltijos tiltai" pakvies žiūrovus giliau pažinti ne tik akvarelės meno kalbą.

Spalvos: bienalėje į akvarelės meną kaskart žvelgiama vis kitu rakursu ir atveriami vis nauji šios tapybos technikos subtilumai. Spalvos: bienalėje į akvarelės meną kaskart žvelgiama vis kitu rakursu ir atveriami vis nauji šios tapybos technikos subtilumai. Spalvos: bienalėje į akvarelės meną kaskart žvelgiama vis kitu rakursu ir atveriami vis nauji šios tapybos technikos subtilumai. Spalvos: bienalėje į akvarelės meną kaskart žvelgiama vis kitu rakursu ir atveriami vis nauji šios tapybos technikos subtilumai.

Šių metų bienalės tema – "Fabula" ragins žiūrovus menininkų darbuose atrasti ir perskaityti akvarele kuriamus pasakojimus.

Premjeros ir pirmi kartai

Nepaisant to, kad pandemija pakoregavo ir bienalės organizatorių planus, tačiau "Baltijos tiltai" tikrai vyks ir žiūrovams suteiks galimybę susipažinti ne tik su menininkų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, bet ir tolimesnių nuo Lietuvos, prie Baltijos jūros išsidėsčiusių užsienio valstybių ir kitų kraštų: Vokietijos, Švedijos, Lenkijos taip pat – Izraelio, Ukrainos, Slovėnijos, Slovakijos, Italijos, Vengrijos, Rumunijos, Ispanijos akvarelės kūriniais.

"Baltijos tiltai nusitęsė ir iki kitų pasaulio jūrų. Tai suteikia galimybę pamatyti vis platesnę akvarelės meno panoramą. Be to, kiekvienoje bienalėje dalyvauja visų Baltijos sesių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos bei iš šių valstybių emigravę kūrėjai. Vienas iš mūsų tikslų yra saugoti mus jungiančius tiltus, per juos palaikyti ryšį, jį puoselėti", – metaforiškai apie plačią šių metų bienalės geografiją pasakoja jos organizatorius, LDS Kauno skyriaus pirmininkas, akvarelininkas Eugenijus Nalevaika.

Pagrindinėje konkursinėje-atrankinėje parodoje, kurioje buvo kviečiami dalyvauti įvairių sričių profesionalūs menininkai, vyksiančioje Kauno paveikslų galerijoje, bus eksponuojami daugiau kaip 50 autorių kūriniai, atrinkti iš beveik 140 dailininkų konkursui pateiktų paraiškų.

"Ypač džiugina, kad kiekvienoje bienalėje atsiranda naujų menininkų, o šiais metais yra ir kelios šalys, kuriose gyvenantys kūrėjai iki šiol "Baltijos tiltuose"dar nėra dalyvavę. Tai menininkai iš Italijos, Ispanijos, Jordanijos. Todėl bienalės lankytojų laukia tikros premjeros, – sako E.Nalevaika.

Organizatoriai neatsiriboja ir nuo tų kūrėjų, kurie plečia akvarelės kontekstus, ją jungdami su kitomis medijomis.

Organizatorius išduoda paslaptį, kad konkursinėje-atrankinėje parodoje pirmą kartą žiūrovai pamatys tapytojų Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės, Gintauto Vaičio, Alekso Andriuškevičiaus, Ričardo Garbačiausko akvareles, kurias sukurti menininkus paskatino karantino laikotarpiu prisiminta akvarelės technika. Kauno paveikslų galerijoje eksponuojamoje parodoje ne tik nestigs skirtingų vizualaus meno atstovų akvarelės kūrinių, bus ir netradicinių formatų – ekspoziciją papildys video- ir objekto meno darbai.

Nors organizatoriai kiekvienoje bienalėje, atrinkdami kūrinius, stengiasi orientuotis į grynąją akvarelę, tačiau neatsiriboja ir nuo tų kūrėjų, kurie plečia akvarelės kontekstus, ją jungdami su kitomis medijomis.

Siurprizas žiūrovams

Pagrindinę konkursinę-atrankinę parodą lydės ir personalinės bei grupinės, skirtingose miesto galerijų erdvėse surengtos, parodos. Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto ekspozicinėse erdvėse bus atidarytos net dvi Klaipėdos akvarelininkų parodos, o Kauno valstybinėje filharmonijoje menininkė iš Latvijos Oksana Vronska pakvies į personalinę parodą, kur taip pat laukia staigmena, nes autorė kuria ne tik akvarelės, bet ir grafikos, skulptūros srityse.

Organizatoriai labai viliasi, kad kūrėjų iš Jordanijos darbai laiku pasieks Lietuvą ir žiūrovai galerijoje "Balta" surengtoje grupinėje parodoje turės galimybę susipažinti su šių menininkų darbais. Didelė staigmena bienalės lankytojų laukia A. ir P.Galaunių namuose-muziejuje, kur bus eksponuojama kauniečio dailininko, akvarelės liejimo meistro Vytauto Pečiukonio (1926–2013) kūrinių kolekcija.

"Tai menininkas legenda. Jo darbai nėra plačiai žinomi, kadangi pirmoji V.Pečiukonio personalinė paroda atidaryta tik 2005-aisiais. Dailininkas kūrė darbus religine tematika, todėl sovietiniais laikais jam surengti personalinę parodą buvo tiesiog neįmanoma. Jo kūrybinį palikimą globoja buvusi mokinė, dailininkė Gražina Murelytė-Ajauskienė, kurios dėka bienalės žiūrovų laukia įsimintinas susitikimas su V.Pečiukonio, apie kurį yra išlikę daugybė įdomių prisiminimų, kūryba. Menininkas yra sakęs, kad jį labai uždega darbas akvarelės technika, kuriai būtinas susikaupimas, koncentracija, nes po tokio įtempto kūrybinio proceso, plaudamasis rankas, jis tarp pirštų dar kurį laiką jausdavo kibirkščiuojant kūrybinę energiją", – pasakoja E.Nalevaika.

Edukacijos ir ekskursijos

Visos bienalės metu, kartą per savaitę, Kauno paveikslų galerijoje moksleiviai, studentai ir visi, besidomintys akvarelės menu, bus kviečiami į ekskursijas po pagrindinę konkursinę-atrankinę bienalės parodą ir edukacijas, kurias ves tapytoja, Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus edukologė Eglė Velaniškytė.

Organizatoriai, reaguodami į dėl pandemijos vis kintančią situaciją, yra suplanavę menininkų, kurie negalėjo atsiųsti savo kūrinių, darbus demonstruoti ekranuose, o ankstesnėse bienalėse daug dėmesio sulaukdavusios užsienio šalių menininkų meistriškumo pamokos šiais metais tikriausiai bus organizuojamos virtualiu formatu. "Baltijos tiltai" tęsis nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos, todėl žiūrovai iš organizatorių tikrai gali tikėtis netikėtumų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra