Ar žinote, kur ieškoti atsakymų apie Kauną? Pereiti į pagrindinį turinį

Ar žinote, kur ieškoti atsakymų apie Kauną?

2016-05-26 02:00

Jei nežinote, kur Kaune palaidotas carinės Rusijos himno autorius Aleksejus Lvovas ar kaip atrodė prieškario Seimo rūmų vidaus interjeras, atsakymų ieškokite Kauno apskrities viešosios bibliotekos (KAVB) Kaunistikos skaitykloje, unikalioje savo sukauptais turtais.

Sulaukė net kritikos

KAVB Kaunistikos skaitykla yra unikali. Pasak šios skaityklos vyriausiosios bibliografės Dalios Giniuvienės, jos ištakų reikėtų ieškoti 1971m. lapkričio 5-ąją, kai bibliotekos lopšyje suspurdėjo Lituanistinės literatūros skyrius, kuris po aštuonerių metų buvo pavadintas Kraštotyros. Šio skyriaus darbuotojai Viktoras Spitrys ir Elena Stankaitienė smulkmeniškai, išsamiai ir atkakliai rengė bibliografinius aprašus, fiksavo visas, net ir trumputes žinutes apie Kauną. Dėl tokio nepaprastai kruopštaus darbo stiliaus juos kritikavo kai kurie kolegos, tačiau dauguma V.Spitrio įkurtą skyrių švelniai vadino Spitrio kaunistikos institutu.

"Mus džiugina anuometis V.Spitrio ir E.Stankaitienės užsispyrimas bei bibliotekos vadovybės toliaregiškumas – šiandien turime unikalią Kaunistikos skaityklą ir straipsnių apie Kauną įvairiais laiko tarpsniais kartoteką. Svarbu ir tai, kad kaunistikos virusu yra ar buvo užsikrėtę visi šio skyriaus darbuotojai", – pasakojo D.Giniuvienė.

Užsiaugino laureatą

Užsikrėtusiais kaunistikos virusu bendradarbiais pasidžiaugta neatsitiktinai – neseniai šio skyriaus bendradarbis Mindaugas Balkus pelnė geriausio 2015 m. jaunojo bibliotekininko vardą. Beje, M.Balkaus profesija – istorikas. Kaip atsitiko, kad jis tapo bibliotekininku?

"Studijuodamas istoriją, 2007 m. pradėjau lankytis KAVB Kaunistikos skaitykloje, kur artimai susipažinau su čia dirbančiais žmonėmis, dovanodavau skaityklai savo pranešimų Kauno istorijos konferencijose ir straipsnių spaudoje kopijas. Kai 2011 m. skaitykloje prireikė istoriją išmanančio darbuotojo, man buvo pasiūlyta juo tapti. Mielai sutikau ir jau beveik penkerius metus dirbu šauniame Kaunistikos grupės kolektyve", – pasakojo M.Balkus.

Pergalė respublikiniame bibliotekininkų konkurse jam buvo didžiulė staigmena ir kartu džiaugsmas. "Man suteiktą vardą laikau ir visos bibliotekos darbo aukštu įvertinimu. Norėčiau padėkoti KAVB direktorei Astai Naudžiūnienei, savo kolektyvo vadovei D.Giniuvienei, kolegėms Ritai Vaitilavičienei, Almai Skrockaitei, daktaro disertacijos vadovui prof. dr. Jonui Vaičenoniui, "Kauno dienos" dienraščiui, kurie argumentuotai pateikė mano darbo vertinimo rekomendacijas didžiulei Lietuvos bibliotekininkų bendruomenei", – sakė M.Balkus.

Unikali kartoteka

"Mes džiaugiamės prieš penkerius metus pasiūlę Mindaugui dirbti mūsų skyriuje. Šis jaunas darbuotojas svariai prisidėjo prie daugybės darbų, kurie netelpa į formalius vyresniojo bibliografo pareiginių nuostatų rėmus. Ypač džiugina jo studijos Vytauto Didžiojo universiteto istorijos krypties doktorantūroje ir rezultatyvus siekis plėtoti bibliotekos bei minėto universiteto bendradarbiavimą. Juk būtent mūsų jaunojo kolegos pastangomis 19-oji Kauno istorijos konferencija vyko mūsų bibliotekoje, kur Mindaugas viename iš savo pranešimų nagrinėjo KAVB istoriją sovietmečiu", – džiaugėsi D.Giniuvienė.

Kaunistikos skyriuje duomenys apie Kauną nuo pirmo jo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose iki šių dienų skaitykloje kaupiami 45 metus.

"Nuo 1971 m. čia dirbusio žinomo bibliotekininko V.Spitrio ir E.Stankaitienės iniciatyva pradėta kaupti unikali kortelinė kartoteka su pagalbiniais leidiniais apie Kauną. Vertingiausia pastarųjų leidinių dalis – Prano Juozapavičiaus, Antano Vaičiaus ir Aleksandro Pleskačiausko rankraščiai. Puikus informacijos šaltinis – senos miesto telefonų knygos, kurios labai naudingos tuo, kad skelbiami ne tik abonentų adresai, bet ir profesijos", – aiškino Kaunistikos skaityklos darbuotoja A.Skrockaitė.

Apie Kauną – nuo 1600 m.

Kortelinėje kartotekoje, kurią nuo 2004 m. pakeitė publikacijų apie Kauną duomenų bazė virtualioje erdvėje, sukaupta apie 0,5 mln. kortelių, kuriose pateikiama glausta informacija apie Kauną ir kauniečius net nuo 1600 m.

Pasak D.Giniuvienės, teminės kartotekos "Kauno datos ir faktai" ar "Kauno kapinėse palaidoti įžymūs žmonės" jau seniai virto visam pasauliui virtualioje erdvėje prieinamais elektroniniais žinynais "Žymūs Kauno žmonės: atminimo įamžinimas", "Kaunas: datos ir faktai". Šiuose žinynuose pateikiami biografiniai duomenys apie Kaune gyvenusius žymius asmenis, jų veiklą ir įamžinimo vietas bei būdus (muziejus, gatves, memorialines lentas, bareljefus, paminklus ir kt.). Pažymėtina, kad informacija elektroniniame žinyne "Kaunas: datos ir faktai" pateikiama ne tik lietuvių, bet ir anglų bei vokiečių kalbomis.

"Pas mus atsakymų į iškilusius klausimus gali gauti besidomintieji ne tik bendrąja miesto istorija, architektūra, menu, bet ir senaisiais miesto amatais, varžytinėmis, mieste viešėjusiomis garsenybėmis, prieškario ir dabartiniais milijonieriais, nusikaltimais, prostitucija, prieškario restoranų meniu ir kitais įvairiausiais dalykais", – vardijo Kaunistikos skaityklos vyresnioji bibliografė R.Vaitilavičienė, kartu pažymėjusi, jog skaitykla ne tik priima skaitytojus ir padeda jiems atsakyti į rūpimus klausimus, bet atsako į užklausas, gautas telefonu, atsiųstas elektroniniu paštu.

Nemokama vertinga informacija

Vien pernai skaityklos darbuotojai atsakė į 1,2 tūkst. lankytojų 1,5 tūkst. užklausų. Teikiamos paslaugos ir per virtualią bibliotekos paslaugą "Klausk bibliotekininko". Beje, klausia ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių gyventojai. Tad kuo dažniausiai domisi Kaunistikos skaityklos lankytojai?

"Atkūrus nepriklausomybę, mūsų skaitytojai labiausiai domėjosi savo giminės bajoriška kilme, pastatų nuosavybės dokumentais. Dažnai talkinome ir architektams, ieškojusiems sovietmečiu nugriautų paminklų nuotraukų. Dabar tebeieškoma Kauno gatvių ir gatvelių pavadinimų kaitos istorijos, jas garsinusių žymių asmenybių ar objektų, įžymių žmonių kapaviečių miesto kapinėse, domimasi įmonių istorijomis, pirmaisiais spektakliais laikinojoje sostinėje ir daugybe kitų temų. Užsieniečiams, rašantiems mums elektroniniu paštu, didelę nuostabą kelia tai, kad mūsų skaitykloje jie gauna vertingos informacijos be jokio mokesčio", – tikino R.Vaitilavičienė.

Nors Kaunistikos skaitykla savo istorijos raidoje ne kartą keitė pavadinimą ir patalpas, tačiau niekada nesikeitė čia dirbančių žmonių tikslas – kaupti bei skleisti informaciją apie Kauną. Šiandien skaitykla, kaip ir pati biblioteka, yra moderni, šiuolaikiška, žengianti koja kojon su pažangiomis skaitmeninėmis technologijomis: kuria elektroninius žinynus, virtualias parodas ir t.t. Šis bibliotekos padalinys – tikras lobis miesto istorijos tyrinėtojams, įvairiausių profesijų žmonėms iš viso pasaulio.


Itin vertingi sukurti informacijos šaltiniai

Publikacijų apie Kauną duomenų bazė http://katalogas.kvb.lt:8880/

Elektroniniai žinynai: "Kaunas: datos ir faktai" http://datos.kvb.lt, "Žymūs Kauno žmonės: atminimo įamžinimas" http://atminimas.kvb.lt

KAVB svetainės rubrika "Kraštiečiams" http://www.kvb.lt/lt/krastieciams

Kaunistikos skaitykloje saugomi kraštotyros darbai: P.Juozapavičiaus ir A.Pleskačiausko rankraščių apie Kauną ir jo mikrorajonus rinkiniai  http://www.kvb.lt/lt/krastieciams/gallery/42-krastotyros-darbai#fwgallerytop

Kortelinę kartoteką galima rasti KAVB Kaunistikos skaitykloje (Radastų g. 2, 304 kabinetas) arba http://www.kvb.lt/lt/struktura?task=view&id=2841

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra