Įgyvendinant plačiajuosčio interneto tinklo RAIN projektą, Čekiškę ir Vilkiją apraizgė šviesolaidinis internetas. Vieni gyventojai jau taupo kompiuteriui, kiti nežino, kam internetas skirtas.
Perkasė visas gatves
Vilkijos gyventojai kelis mėnesius stebėjo pagrindinėse miesto gatvėse dirbusius statybininkus ir ryšių specialistus – jie miestelyje tiesė plačiajuosčio interneto ryšį.
"Visos gatvės buvo išraustos, klojo kažkokius kabelius. Kai pradėjome domėtis kasinėjimais, sužinojome, kad tiesiamas interneto ryšys", – "Kauno dienos" žurnalistams pasakojo pagrindinės gatvės gyventoja Laimutė Stanevičienė.
Pensininkė nekantrauja, kada galės ir pati pasinaudoti sparčiuoju internetu, planuoja jį įsirengti savo namuose. Moteris yra girdėjusi, kad internetu patogu bendrauti su užsienyje gyvenančiais žmonėmis – pokalbiai nieko nekainuoja, galima kalbėti neskaičiuojant minučių.
"Mano sesuo gyvena Vokietijoje, vis prašo įsirengti internetą, kad nereikėtų mėtyti pinigų skambučiams", – pasakojo L.Stanevičienė. Ji prisipažino, kad kol kas nėra bandžiusi dirbti kompiuteriu, bet žadėjo netrukus pradėti lankyti kompiuterinio raštingumo kursus bibliotekoje. Jie Vilkijoje senjorams nieko nekainuoja.
Reikalingas ne visiems
Vilkijos gyventoja Vanda į miestelyje vykusius darbus žvelgė įtariai. Jos šeima įvykius seka skaitydama laikraščius, žiūrėdama televizijos programas. Moteris svarstė, kad internetas aktualesnis jaunimui.
Pagrindine miestelio gatve su kibirais žingsniavusiai Onai Žirlevičienei žurnalistų klausimai apie internetą pasirodė nesuprantami: "Internetas? Kas toks? Manęs neklauskite, negirdėjau apie tai." Paklausta, ar apskritai žino, kas yra internetas, moteris prisipažino iki šiol apie jį nieko negirdėjusi.
Šviesuoliai jau naudojasi
Matematikos mokytoja Marytė B. savo kasdienybės neįsivaizduoja be interneto. Kasryt ji peržiūri visus naujienų portalus, pasitikrina paštą, per pokalbių programą "Skype" pabendrauja su draugais, gyvenančiais užsienyje.
"Mano geriausias draugas – Georgijus. Taip aš vadinu savo pašto dėžutę, kurią esu susikūrusi gmail.com. Šiais laikais parašyti ir gauti laišką yra paprasta, nereikia laukti kelių dienų, kol paštininkas atneš", – kalbėjo Marytė B. Paklausta, kokių dar privalumų teikia internetas, jį prabilo apie visažinį "Google", kuris yra tarsi didžiulė enciklopedija, kurioje gali rasti atsakymą į bet kokį klausimą.
"Kartais mama neatsimena, nuo ko gydo kurie nors vaistai. Aš iškart išsiaiškinu surinkusi jų pavadinimą į "Google", – kalbėjo Marytė B.
Vilkijos kaime gyvenančios socialinės darbuotojos Jūratės Kalasūnienės šeima turi du kompiuterius. Jais dažniausiai naudojasi mokyklinio amžiaus vaikai Deimantė ir Arijus. Esą dabar apsieiti be interneto sudėtinga, nes sužinoti vaikų pažymius galima tik internete – mokykla naudoja elektroninį dienyną.
Siūlo nemokamas pamokas
Internetu naudojasi ir daugiau Vilkijos gyventojų. Viešojoje bibliotekoje šiuo metu yra trys kompiuteriai, prie kurių galima naršyti visą dieną. Žurnalistams užsukus į biblioteką jais niekas nesinaudojo, tačiau skaitytojus aptarnaujanti Jolanta Bačėnienė tikino, kad klientų netrūksta.
"Per dieną užsuka maždaug dvidešimt žmonių, – skaičiavo J.Bačėnienė. – Dauguma jų – vaikai ir jaunuoliai, bet ateina ir solidaus amžiaus žmonių." Bibliotekininkė rūpinasi, kad kuo daugiau Vilkijos gyventojų išmoktų naudotis kompiuteriu. Ji netgi pradėjo rašyti straipsnių ciklą apie tai, kaip internetas pakeitė konkrečių žmonių gyvenimą.
"Kai kurie net nėra matę kompiuterio, o aš juos bandau įtikinti, kad, net būnant solidaus amžiaus, galima išmokti naudotis internetu", – kalbėjo J.Bačėnienė.
Anot jos, netrukus biblioteka turėtų būti iškelta į erdvesnes patalpas, viliamasi, kad bus nupirkta ir daugiau kompiuterių.
Išmokė ir močiutę
Čekiškėje gyvenanti Monika Meiliūnaitė džiaugiasi, kad tėvai nupirko kompiuterį ir įvedė internetą. Mergaitė juo naudojasi kasdien. "Turėjau parašyti referatą apie nykstančius gyvūnus ir daugiausia informacijos radau internete. Biologijos mokytoja pagyrė darbą.
Dabar rašysiu referatą apie šalis, manau, pavyks gauti gerą pažymį ir iš geografijos", – vylėsi M.Meiliūnaitė. Jos mama Gražina įsitikinusi, kad investicija į internetą pasitvirtino: už prieš ketverius metus įvestą internetą per mėnesį tenka mokėti 45 litus, o dukros pažymiai tik gerėja. Dviem vaikais besirūpinanti G.Meiliūnienė pasidalijo planais įgyti virėjos profesiją. Ji neabejoja, kad mokantis bus reikalingas ir internetas.
Čekiškėje gyvenanti Deimantė Simonaitytė neseniai internetu naudotis išmokė ir močiutę Nijolę. Ji jau turi mėgstamas svetaines, kuriose randa naujų siuvinėjimo ir mezgimo raštų.
"Pas mus visa šeima naudojasi kompiuteriais: nieko sunkaus, jei esi tik paprastas vartotojas", – nusišypsojo Čekiškės gyventoja Nijolė.
Naujausi komentarai