Gyventojai praranda viltį kovoje dėl saulės lopinėlio. Statytojai ne tik nesilaiko įstatymų, bet siekdami savo tikslų nevengia ir reketo metodų.
Nėra atstumo
Viena tokių istorijų – tarp dviejų gretimai įsikūrusių kaimynų kilęs konfliktas – Dubingių gatvėje gyvenančios Genovaitės Novikienės ir gyvenamojo namo Partizanų g. 62 savininkų. Pasak moters, pirmieji pastarojo namo statytojai nesilaikė reikalaujamo atstumo, bet kaimynai dėl to niekur nesikreipė. Kai pernai liepą pradėta namą pertvarkyti į daugiabutį, moteris pradėjo kovoti už savo teises.
Įstatymuose numatyta, kad atstumas tarp namų turi būti ne mažesnis kaip 3 m. Kaunietė nuogąstauja dėl to, kad šiuo metu ir tokio atstumo nėra, o dar norima gretimą namą paaukštinti. Pagal kaimynų projektą, ruošiamasi statyti ketvirtą aukštą, tad pagal reikalavimus, atstumas turėtų tarp pastatų būti maždaug 4 m, įsitikinusi ji.
"Dabar iki tolimiausio krašto yra 2,7 m, tačiau dar yra išsikišę balkonai, tai iki jų atstumas – 2,2 m. O ten, kur naujai statoma, dar sienos bus apšiltintos, o jei dar ir čia balkonus išsikels, tai man visai į kiemą spjaudys", – pasipiktinusi kalbėjo G.Novikienė.
Su inspektoriais nesusitiko
Moteris tikina, kad ne tik pažeidžiamas atstumas, bet ir apgaudinėjami žmonės. "Visiems sakoma, kad čia bus dviejų butų namas, tačiau mes turime projektus, kuriuos vertino ekspertai. Juose aiškiai matyti, kad bus šeši butai. Tai dar labiau neramina aplinkinius gyventojus, mat jei butus išsipirks skirtingi žmonės, su jais iš viso nebus galima rasti tiesos ir teks gyventi beveik be saulės lopinėlio", – sakė ji.
Tačiau nei gyventojų skundai, nei ekspertų išvados, kuriose pateikiami nurodymai, kad statytojai pažeidžia įstatymus, neįtikino Statybų inspekcijos darbuotojų. Jie po patikrinimo pateikė išvadas, kad statomi ne šeši butai, o du. Taip pat patikino, kad visi leidimai išduoti teisingai ir atstumai tarp pastatų atitinka standartus.
"Kai jie tikrino, mes nebuvome informuoti. Siuntė elektroninį laišką, tačiau suklydo pavardę ir laiškas manęs nepasiekė, tad po patikrinimo pasakė, kad mes nedalyvavome. Statybų inspektoriai atvyko, nufotografavo namą iš kitos pusės, kur jokio namo nėra ir padarė savo išvadas", – kalbėjo gyventoja.
Persikėlė į teismą
Negana to, kad moteris į Statybų inspekciją kreipėsi ne vieną kartą, dar buvo sulaukusi ir akibrokšto. Pirmąjį kartą inspektoriams savo problemas išsakė žodžiu. Tuomet jie patikino, kad kaimynystėje statomas daugiabutis, o aplinkiniai kaimynai sutinka su statybomis ir yra visi reikiami parašai. G.Novikienei kilo įtarimas, kad kažkas galėjo suklastoti jos parašą, nes nei ji, nei jos šeimos nariai jokio sutikimo nedavė.
Kitus kartus moteris tikino, kad į inspektorius kreipėsi raštu, bandė susisiekti su Statybų inspekcijos vadovybe, tačiau visur atsimušė tarsi į sieną. G.Novikienė kreipėsi ir į savivaldybę, tačiau ir iš ten sulaukė atsako, kad išduoti leidimai teisingi. Galiausiai apsižiūrėjo, kad liko vos kelios dienos, kai gali teismui apskųsti Statybų inspekcijos išvadas.
Teisėjas gruodį buvo statybas sustabdęs, tačiau vėliau atnaujino su statytojo rizika. Tai reiškia, jog pralaimėję turėtų pastatą nugriauti arba mokėti dideles baudas.
Verslo patikra
Gyventoja turi odontologijos kabinetą – jis yra prie pat tvoros, kuri siejasi su minimo Partizanų g. 62 namu. Kai moteris pradėjo kovoti už savo teises ir konfliktas pasiekė teismą, iš kaimynų sulaukė staigmenos: jie padėjo skųstis moters verslu.
"Čia veikiame jau labai seniai. Po konfliktų statybas vykdantys kaimynai pareiškė, kad mano verslas kenkia jų sveikatai, bet kaip odontologijos kabinetas gali kenkti? Jei kenktų, aš pati jau seniai būčiau mirusi", – stebėjosi Dubingių gatvės gyventoja.
Odontologė atlaikė darbo inspektorių vizitus, kaimynų skundus – sugebėjo įrodyti, kad ji verslą vykdo tvarkingai. Tačiau G.Novikienė negalėjo atsistebėti, kodėl paskundus dėl svetimų statybų, jai reikėjo padaryti naujus kadastinius matavimus tam, kad įrodytų jai priklausančių valdų ribas. Naujieji matavimai visiškai sutapo su senaisiais, todėl gyventojai tiesiog buvo priversti išmesti veltui pinigus.
Grasinimai pabėgėliais
Dar keisčiau moteriai pasidarė maždaug prieš mėnesį, kai pas ją į darbą pradėjo vaikščioti kaimynų giminaičiu prisistatęs vyriškis. Jis vis reikalaudavo, kad moteris pasirašytų dokumentus, kad su statybomis sutinka ir jokių priekaištų neturi. Kitu atveju, moters laukia dideli nemalonumai.
"Ateina ir sako, kad jei nepasirašysiu, jis perpirks butus ir tada penkerius metus ramybės neturėsiu. Aš tai matau kaip šantažą", – kalbėjo kaunietė.
Negana to, buvo paskleistos kalbos, esą jei gyventojai nepasirašys, į naujai statomus butus bus atkelti karo pabėgėliai, o jei pasirašys – turės normalius kaimynus.
Ginčas dėl 20 cm
Savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriaus atstovai teigė, kad gyventojams reikia kreiptis į Statybų inspekciją, nes kitos institucijos vargu ar padės.
"Tai buitinė problema dėl 20 cm. Projektas yra padarytas, bet statybos vyksta galbūt ne pagal jį, tačiau Statybų inspekcijos darbuotojai turi surašyti protokolą tam, kad tai būtų patvirtinta. Šiuo atveju gyventojai teisūs", – teigė savivaldybės atstovai.
Jie tikino, kad Partizanų g. 62 namas tikrai bus dvibutis. Jei ten bus įrengti šeši butai, statytojai paprasčiausiai negalės įregistruoti pastato.
Komentaras
Komentuoja Vida Aliukonienė, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos vyriausioji specialistė.
Dėl nurodytos statybos pilietė G.N. 2015 m. gruodžio mėn. kreipėsi į Kauno apylinkės teismą su ieškiniu atsakovams R.M., Kauno miesto savivaldybės administracijai ir VTPSI.
2015 12 15 Kauno apylinkės teismas buvo taikęs laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdęs rekonstrukcijos darbus, kol bus išnagrinėta civilinė byla, bet šią nutartį atsakovei R.M. apskundus, Kauno apygardos teismas 2016 03 21 nutartimi laikinąsias apsaugos priemones panaikino.
Kitas parengiamasis teismo posėdis numatytas 2016 05 18. Inspekcijos atstovas dalyvauja bylos nagrinėjime ir pateikia visą prašomą informaciją bei išvadas. Teismui priėmus sprendimą, apie jį galėsime informuoti.
Naujausi komentarai