„Re:Union“: kultūrinis dialogas tarp Liublino ir Kauno miestų Pereiti į pagrindinį turinį

„Re:Union“: kultūrinis dialogas tarp Liublino ir Kauno miestų

2025-05-21 15:07

Kaune ir Liubline startuoja projektas „Re:Union“. Gyventojai ir miesto svečiai kviečiami atrasti ir geriau pažinti Europos paveldo ženklą – išskirtinį įvertinimą, liudijantį apie svarų indėlį į bendrą Europos kultūrinę tapatybę – turinčių miestų bendrumus, istorinį palikimą, paveldą. Abiejų miestų programose numatytos parodos, ekskursijos, koncertai, kiti edukaciniai ir bendruomeniniai renginiai.

Daugiau matomumo paveldui

Liublinas ir Kaunas – miestai, turintys Europos paveldo ženklą už svarų indėlį į Europos kultūrinę tapatybę. Būtent šis bendrumas įkvėpė projektą „Re:Union“, pabrėžiantį istorines, socialines bei kultūrines jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos.

44 Kauno pastatai Europos paveldo ženklą pelnė dėl unikalios tarpukario modernizmo architektūros, sukurtos 1919–1940 m., kai miestas buvo laikinoji Lietuvos sostinė. Per trumpą laiką miestas virto kultūros, mokslo ir kūrybos židiniu. Modernūs pastatai čia – tautinės stiprybės, pažangos bei savitos tapatybės simboliai.

Lenkijos miestas garbingą titulą pelnė už 1569 m. pasirašytą Liublino uniją, sujungusią Lenkijos Karalystę ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę į bendrą valstybę. Tai ne tik politinis sprendimas, bet ir milžiniškas žingsnis į priekį link daugiakultūrės, bendradarbiavimu grįstos Europos.

Iki metų pabaigos abiejuose miestuose vyks įvairūs renginiai, populiarinantys Europos paveldo ženklą, daug dėmesio skiriant kultūros paveldo pažinimui, turizmo skatinimui, jaunimo veikloms. Jungtinė paraiška – viena iš 10 laimėtojų, gavusių Europos paveldo ženklo biuro finansavimą – 30 tūkst. eurų. Visas kultūrines ir edukacines veiklas organizuoja Kauno ir Liublino savivaldybės.

Renginių startas – Kaune

„Iš pirmo žvilgsnio Kaunas ir Liublinas – tarsi du skirtingi pasauliai: vienas – tarpukario modernizmo sostinė, kur architektūra liudija tautinės tapatybės stiprinimą ir atgimimą, kitas – istorinės Liublino unijos lopšys, kur gimė Liublino unija, viena reikšmingiausių Europos politinių sąjungų.

Nepaisant sudėtingų istorinių peripetijų ir skirtingų kelių, šiuos miestus šiandien jungia bendras požiūris – siekis saugoti ir aktualinti paveldą, paverčiant jį gyvu kultūros dialogu tarp kartų ir tautų“, – sakė Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.

Pirmieji renginiai startuos Kaune – gegužės 23 d. 11 val. ties Kauno savivaldybe (Laisvės alėja 96). Čia miesto vadovai drauge su Lenkijos delegacija, sudaryta iš Liublino miesto institucijų bei turizmo atstovų, oficialiai atidarys parodą „Re:Union: jungtys tarp Liublino ir Kauno“.

Liublino savivaldybės nuotr.

Visą mėnesį kauniečiai ir miesto svečiai galės susipažinti su partnerių paruoštais pasakojimais apie Liublino uniją, jos pasirašymo aplinkybe ir svarbiausias asmenybes, per nuotraukas pažinti istorinius Liublino pastatus. Taip pat daugiau sužinoti apie dalį Europos paveldo ženklu tituluotų Kauno pastatų. Birželio viduryje paroda apie Kauno paveldo grynuolius bus eksponuojama Liublino Lietuvių aikštėje.

Kauno 617-ojo gimtadienio proga iš Lenkijos atskrieja skambūs linkėjimai – gegužės 24 d., šeštadienį, nuo 17 val. Santakos parko Jaunimo scenoje pasirodys alternatyvaus roko grupė iš Liublino – „Mohipisian“. Muzikantai kūryboje derina 1960-ųjų klasikinio roko skambesį su šiuolaikiniu indie stiliumi ir psichodelikos elementais. Grupės energingi pasirodymai ir savitas skambesys pelnė jiems tiek kritikų, tiek alternatyviosios muzikų gerbėjų simpatijas.

Daugiau veiklų birželį

Birželio viduryje Kaune startuos dešimties nemokamų ekskursijų ciklas po modernistinius Kauno objektus. Planuojama, kad jose galės dalyvauti apie 200 mokinių. Tai bus unikali proga pasivaikščioti po miestą su gidu, pažinti paveldą gyvai, o kai kuriais atvejais – ir naujai atrasti žinomus pastatus.

Informacija apie paveldo tyrinėjimų maršrutus ir registracijos būdai bus skelbiami internetu: kaunas.lt ir modernist.kaunas.lt puslapiuose.

Norintieji miesto Europos paveldo ženklo grynuolius ir kitas UNESCO pasaulio paveldo ženklo ikonas patyrinėti asmeniškai, galės į pagalbą pasitelkti atnaujintą „Modernizmo gidą“ lietuvių, anglų ir lenkų kalbomis. Žemėlapyje savivaldybė ir „KaunasIN“ komanda pažymėjo Europos paveldo ženklo maršrutus, pridėjo pasakojimus apie pastatus, jų kūrėjus, architektūrines įdomybes.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra