Seksualinio smurto aukas ragina netylėti | kl.lt

SEKSUALINIO SMURTO AUKAS RAGINA NETYLĖTI

  • 19

Dar šią žiemą Kauno mieste kraują imituojančiais dažais ir šokiruojančiais užrašais dekoruoti manekenai atkreipė ne vieno praeivio dėmesį. „Pati kalta“, „Aš buvau dar maža“ – tokiais žodžiais studentai savo inicijuota socialine akcija siekė atkreipti visuomenės dėmesį į seksualinio smurto problemą. Šios akcijos iniciatoriai – šių metų sausį susibūrusi Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų projekto „Wakeup“ komanda.

Trūksta pagalbos

Daugybė moterų ir vyrų visą gyvenimą prisimena patirtas traumas dėl to, kad iš jų buvo atimta teisė į privatumą ir asmeninę erdvę. Pasak pirmo kurso rinkodaros studentės, „Wakeup“ projekto įkūrėjos Gintarės Žilinskytės, Lietuvoje ne tik mažai kalbama apie seksualinį smurtą, bet ir neskiriama dėmesio prevencijai ir psichologinės pagalbos suteikimui.

„Galvodama apie šią problemą atkreipiau dėmesį ir į savo atsakomybę – juk aš irgi nieko nedarau, kad kažkas pasikeistų. Žinau, kokį skausmą jaučia nukentėję nuo seksualinio smurto ir kaip jiems trūksta aplinkinių pagalbos, todėl nusprendžiau imtis veiksmų. Iš pradžių nebuvau tikra, nuo ko pradėti ir kaip vykdyti veiklą, tačiau susiradau bendraminčių ir kartu pradėjome vystyti idėją“, – apie projekto pradžią pasakoja G. Žilinskytė.

Pasak studentės, šio projekto tikslas yra pasiekti kuo platesnę auditoriją, iškelti problemą ir imtis iniciatyvos siekiant sumažinti nukentėjusiųjų skaičių ir suteikti reikalingą pagalbą.

Kraujas ir manekenai

G. Žilinskytės teigimu, seksualinio smurto tema yra daug aktualesnė, nei žmonės paprastai mano. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos 2021 m. duomenimis, viena iš trijų moterų susiduria su seksualiniu smurtu.

Manau, kad Lietuvoje vis dar vyrauja stereotipas, jog su seksualine prievarta susiduria tik merginos, dėvinčios trumpus sijonus.

„Manau, kad Lietuvoje vis dar vyrauja stereotipas, jog su seksualine prievarta susiduria tik merginos, dėvinčios trumpus sijonus. Deja, seksualinis smurtas vyksta kur kas įvairesnėmis aplinkybėmis ir skirtingose situacijose. Problema – kad nukentėjusieji bijo apie tai kalbėti, o su tuo nesusidūrę – nemato problemos“, – sako KTU pirmakursė ir pabrėžia, kad seksualinio smurto tema Lietuvoje yra tabu.

Pirmoji komandos socialinė akcija – manekenai, kuriais siekiama atkreipti praeivių dėmesį įvairiose Kauno lankytinose vietose.

„Kartu su komanda išdėliojome manekenus, išdažytus raudonais rankų atspaudais, nukentėjusiosioms sakomais žodžiais ir priklijavome tikras nukentėjusiųjų istorijas. Manekenų paskirtis – atkreipti visuomenės dėmesį į seksualinio smurto problemą“, – teigia G. Žilinskytė ir akcentuoja, kad su tuo nesusidūrę žmonės retai susimąsto, kokia aktuali ši problema.

Komandos nariai šia akcija stengėsi priminti, kad seksualinis smurtas Lietuvoje vyksta daug dažniau, nei paprastai manoma, todėl, pasak Gintarės, reikia imtis veiksmų siekiant sumažinti nukentėjusiųjų skaičių.

Ši socialinė akcija susilaukė ir praeivių, ir žiniasklaidos dėmesio: manekenai buvo fotografuojami, nuotraukos keliamos į socialinius tinklus, dalytasi palaikančiomis žinutėmis, apie akciją rašė Lietuvos žiniasklaidos portalai.

Sukurta platforma

„Mūsų misija – skleisti sąmoningumą ir aiškiai parodyti visuomenei, su kuo susiduria vos ne kiekviena mergina ir nemaža dalis vaikinų, kad būtų suprastas jų skausmas ir imamasi veiksmų seksualinio smurto prevencijai“, – tvirtai teigia pirmakursė.

Įkūrusi projektą „Wakeup“ komanda suprato, kad tie, kurie susidūrė su seksualiniu smurtu, dažnai neturi su kuo pasidalyti savo išgyvenimais, nes bijo būti apšmeižti, sugėdinti ar apkaltinti.

Būtent dėl šios priežasties studentai sukūrė platformą, kurioje anonimiškai galima papasakoti apie savo išgyvenimus. Platformos nuoroda komanda pasidalijo socialiniuose tinkluose ir sulaukė susidomėjimo – per tris savaites sulaukta net 160 istorijų.

„Tai mums parodė, kad nuo seksualinio smurto kenčia daugybė žmonių ir skausmą dažnai jaučia nuo pat vaikystės“, – sako ji ir pamini, kad greitai komanda imsis naujos socialinės akcijos, kurios metu dalysis įrašais su nukentėjusiųjų istorijomis viešoje lankytinoje vietoje.

Komanda taip pat planuoja paleisti ir savo drabužių liniją: „Sukūrėme dizainą seksualinio smurto tematika, spausdinsime ant džemperių ir marškinėlių. Dėvėdami šiuos drabužius žmonės pademonstruos solidarumą su nukentėjusiais, atkreips visuomenės dėmesį į opią problemą ir prisidės prie geresnės ateities kūrimo.“

Dalis surinktų lėšų bus skirta seminarams, kuriuos ves psichologai. Seminarų metu žmonėms, susidūrusiems su seksualine prievarta, bus suteikta pagalba ir parama.

Susibūrė universitete

Projekto įkūrėja G. Žilinskytė dalijasi, kad įstojusi į KTU susirado labai gerų draugų. Jos draugų ratas ir buvo pirmieji žmonės, išgirdę apie „Wakeup“ idėją. Visi pritarė, kad toks projektas reikalingas ir norėjo prisidėti prie jo vystymo, todėl Gintarė subūrė visus į komandą. Komandos nariai turi gabumų skirtingose srityse: fotografavimo, montavimo, tekstų rašymo, bendravimo su žmonėmis ar projekto vystymo įgūdžių, todėl vienas kitą puikiai papildo.

Pradėjusi vykdyti aktyvią veiklą socialiniuose tinkluose komanda sulaukė visuomenės užklausų apie galimybę atvykti į jų mokyklas vesti paskaitų apie „Wakeup“ projektą ir seksualinį smurtą. Komanda lankėsi gimnazijose, KTU Inžinerijos licėjuje.

„Moksleiviams pasakojome apie „Wakeup“ įkūrimą, vykdomą veiklą ir kalbėjome apie tai, kas yra seksualinis smurtas, kaip padėti nukentėjusiems ir kaip netapti kaltininku. Sulaukėme aktyvaus moksleivių įsitraukimo, atsakėme į užduotus klausimus“, – apie patirtis mokyklose pasakoja G. Žilinskytė.

Rašyti komentarą
Komentarai (19)

xxxx

Atsibodo tos amžinai verkiančios moterėlės su nuolatiniais skundais, ir am-inai verkiančios kurios amžinas aukas užstoja. Beje, aukoms ta pagalba visiškai nereikalinga. Jų toks mentalitetas, kad kitokio gyvenimo nenori.

Cha,cha ..

Vaikystėje pamenu,kaiminystėje buvo šeimynėlė,kurioje vyrs girtas gryžęs visus skalbdavo- ir bobą,ir vaikus .Tai kitas kaimynas,neapsikentęs, vieną sykį nuėjęs trinktelėjo tam latrui kad apsiramintų,tai ta boba ,apsikabinusi savo pijoką pradėjo ant viso kvartalo žviegti kad jos seriožą muša ..

Patyręs

Jeigu tik moteris pasako, kad vyras ją turi išlaikyti... tai ji 100proc kurwa... mesk iš karto.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS