Turguje – pardavėjų gausa ir pirkėjų stoka Pereiti į pagrindinį turinį

Turguje – pardavėjų gausa ir pirkėjų stoka

2025-05-10 12:28

Šeštadienio rytą Kauno stoties turgus alsavo pavasario šviežumu: nuo ridikėlių iki braškių, nuo gėlių žiedų iki daigų – prekystaliai lūžo nuo gėrybių. Tik viena detalė badė akis – pirkėjų beveik nėra.

„3,5 eurų už kiaušinius“, – nuostabos neslėpė kainą už ant šaligatvio prie įėjimo į turgų parduodamus 10 vnt. kiaušinių išgirdusi moteris ir nukulniavo gilyn į turgų.

Jokių spūsčių, brovimosi per žmonių būrį, jokių eilių – toks šeštadienio rytas Stoties turguje.

„Kur pirkėjus padėjom? – šyptelėjo prieš leisdamasi į pokalbį labai daug metų šiame turguje prekiaujanti moteris. – Man pirkėjų netrūksta – vienus spėju aptarnauti ir kiti jau prieina. Kas vyksta aplinkui nematau“.

„Brangoka, bet žinau, kad šita ponia ir pati augina, todėl pagrinde pas ją ir perku. Jau atsirinkau per eilę metų. Aišku, šiemet pirmą kartą turguje. Kainos stebina, taip, didelės, bet kas dabar pigu“, – išsirinkusi tris šviežius agurkus moteris dar dairėsi salotų.

Justinos Apulskės nuotr.

„Žmonės eina, pažiūri, bet dažnas tik galvą palinguoja – brangu, sako“, – atvirai kalba pardavėja Danutė, prekiaujanti daržovėmis. Šviežios lietuviškos bulvės – 1,8 eurų už kilogramą, pernykštės – euras, morkų kilogramas – euras.

Turgus neskamba pigumu, nors dauguma prekių – vietinės kilmės. Prekeiviai neslepia: brangsta viskas – nuo trąšų iki degalų, nuo vietos mokesčių iki darbo jėgos. Kai išlaidos kyla, tenka kelti ir kainas.

„Jei dar padidins mokesčius, daug kas čia paprasčiausiai užsidarys. Mes laikomės ant valios ir vilties, ne ant pelno“, – sakė Rasa, prekiaujanti vaisiais.

„Vyriausybės užmojai didinti mokesčius, labai gaila, bet guls ant pirkėjų pečių. Turguje ir taip pirkėjų mažėja, o kainos kils bus dar mažiau. Nebus prasmės prekiauti turguje“, – Rasai antrina šalia prekiaujanti Ilona.

Turguje nuogąstaujama, kad planai didinti mokesčius gali dar labiau apsunkinti smulkiuosius verslininkus – tarp jų ir turgaus prekybininkus. Apmokestinimo permainos gali paliesti tiek individualią veiklą, tiek ūkininkų pajamas.

Justinos Apulskės nuotr.

„Taip, parduotuvėse, o ypač jei kokia akcija, yra pigiau. Bet vis tikimės, kad turguje geresnė kokybė, tačiau pasitaiko visaip“, – kauniečių pora sako mėgstanti šeštadienio rytą užsukti į turgų.

Ir nors atėję apsipirkti į turgų vis tik perka, bet kartu ir sako: brangu.

Turguje jau yra ir lietuviškų braškių, už kurių kilogramą teks pakloti 12 eurų. Graikiškos braškės – 4,5 – 3,5 eurų už kilogramą.

Ridikėliai iš Lenkijos – 0,6 eurų, 100 gramų salotų – 0,5 eurų, lietuviški agurkai po 2,5 eurų, bet galima rasti ir už eurą, tik bus ne itin išvaizdūs ir pavytę.

Žvelgiant į sodinukų pasiūlą turguje – jau pavasaris, bet pirkėjų ir prie daigų mažai.

„Dar šalta, į dirvą sodinti ankstoka, todėl žmonės neskuba“, – mažas pirkėjų gretas aiškina daigais prekiaujanti Aldona.

Justinos Apulskės nuotr.

Pomidorų, agurkų, cukinijų, moliūgų daigai beveik pas visus pardavėjus kainuoja panašiai po 2 eurus, prieskoninių žolelių daigai prasideda nuo 0,50 eurų, kaina kyla priklausomai nuo dydžio.

Gausu ir gėlių daigų arba jau gerokai paaugintų petunijų, surfinijų, begonijų, pelargonijų krūmų. Gėlių kainos labai įvairios.

„Ar tai 10 eurų yra brangu? – smeigdamas kainą į surfinijų vazoną klausia pardavėjas. – Manote labai lengva tokią užauginti?“

„Gal geriau pigiau parduoti nei vasaros gale išmesti, – šyptelėjo pirkėja. – Aš jau nebežinau kaip vertinti – brangu čia ar nelabai. Man viskas brangu, kitiems gal nebrangu“.

Kalbos tarp pirkėjų sukasi apie kainas. Viena moteris, rankose laikydama dvi svogūnų galvas, nusijuokia: „Šiandien labiau akims pasidžiaugt nei pintinei pripildyt.“

Justinos Apulskės nuotr.

Tuo metu patys prekeiviai neslepia nerimo – sezonas prasidėjo, prekių netrūksta, bet be pirkėjų jų stalai tėra dekoracija. Dalis jų svarsto, kad galbūt teks trumpinti darbo laiką arba mažinti asortimentą.

Kauno stoties turgus – ne tik prekyvietė, tai ir socialinis veidrodis. Šiandien jame atsispindi realybė: kainos kyla greičiau nei atlyginimai, o vartotojų įpročiai krypsta į pigesnius, greitesnius sprendimus.

Ar turgaus kultūra išgyvens? Kol kas prekeiviai vis dar tikisi. Bet kol žmonės tik praeina, o ne perka – turgus lieka labiau scena nei mainų vieta.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Jonas

Dar vienas esminis Klaipėdos turgaus bruožas. Seni vaisiai, uogos sumaišyti su šviežesniais. Seni, tai nesugedę dar, bet jau ne pirmo šviežumo
0
0
Mes galim ir ant makaronu pasėdėt

Kai tokios kainos tai tegu patys tuos produktus ir valgo.O vėliau pasimsim nuosavus. Iš sodų.
3
0
Visi komentarai (2)