Kol Kaunas vis dar tik gręžiasi į upes, vandeniu galima pasimėgauti ir kitose miesto vietose. Trykštančios oazės yra atgaiva ir akims, ir širdžiai, ir kūnui. Deja, ne vienam Kauno fontanui reikia kapitalinio remonto.
Veikia aštuoni
Šiltą dieną dviratininkai ar suplukę pramogautojai į Rotušės a. užsuka ne tik dėl išskirtinės architektūros. Prie čia įrengtų dviejų geriamojo vandens fontanėlių – prie Ryšių istorijos muziejaus ir „Skliauto“ kavinės – dažnai išsirikiuoja net eilės.
Be jų, Kaune veikia dar šeši fontanai: Laisvės al. ir Daukanto g. sankirtoje, Kauko laiptų, Rotušės a., Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelio, Steigiamojo Seimo a., Muzikinio teatro. Dar penki fontanai neeksploatuojami.
„Vandens kokybė tikrinama nuolat“, – sakė Kauno fontanus prižiūrinčių „Kauno vandenų“ Siurblinių skyriaus viršininko pavaduotojas Tadas Ivanauskas.
Anot jo, ir visuose kituose fontanuose bėga paprastas vanduo be jokių priedų. Tam, kad nežaliuotų, jis filtruojamas, dažnai keičiamas, ir tiek.
Vis dėlto lipti ir dūkti grožėjimuisi skirtose vandens oazėse nepatariama. Tai yra nehigieniška, be to, galima susižaloti paslydus.
Laisvės al. fontano ateitis
Seniausiai kauniečius ir miesto svečius džiugina Kauko laiptų fontanas. Jis yra statytas prieš 88 metus. Karo muziejaus sodelyje esantis „Nykštukas“ skaičiuoja 80-us metus. Vargingiausiai iš visų atrodo kelis kartus jaunesnis kolega iš Laisvės al.
„Remonto reikėtų visiems fontanams. Esamo finansavimo pakanka juos tik patvarkyti“, – kalbėjo T.Ivanauskas. Atrodo, kad būtent pėsčiųjų alėjos pažiba sulauks ir didesnių pokyčių.
Artėjant Laisvės al. pertvarkai ne vienam kauniečiui kyla mintis – o kaip bus su fontanu? Jei jis liks, į ką bus paverstas?
Laisvės al. rekonstrukcijos projekto autorius Šarūnas Kiaunė „Kauno dienai“ teigė, kad prieš 31 metus pastatytą fontaną planuojama atnaujinti, papildyti šviesos efektais, bet bus išlaikytas esamas architektūrinis vaizdas.
„Miestas su juo yra susigyvenęs, tad nenorime keisti. Jis išliks kaip to laikotarpio paminklas“, – kalbėjo architektas. Jis pasakojo, kad susidėvėjusios fontano detalės bus pakeistos nerūdijančio plieno elementais, pralaidus dugnas hermetizuotas, įdiegtas valdymas SMS žinutėmis ir t. t.
Gali būti, kad fontanas atgis nesulaukus Laisvės al. rekonstrukcijos. Tam tik reikia rasti finansavimą – daugiau kaip 0,5 mln. litų. Susidomėjimą investuoti rodo ne viena privati Kauno bendrovė, bet realių pažadų dar nesulaukta.
Užkemša šiukšlės
Ne pirmos jaunystės fontanams reikia nemažai priežiūros. Dėl savo dydžio kur kas daugiau dėmesio reikalauja fontanai, skirti grožėtis.
Esančiųjų Steigiamojo Seimo a. ir prie Kauno valstybinio muzikinio teatro plotas – po 113 kv. m. Jiems nedaug nusileidžia Laisvės al. oazė – 84 kv. m. Kauko laiptų fontano apatinė dalis (viršutinė neeksploatuojama) – vos 3,3 kv. m.
Vien tik visų veikiančių fontanų priežiūra pernai kainavo 50 tūkst. litų. Būtina nuolat keisti vandenį, išvalyti filtrus, be to, reikalingos išlaidos elektrai ir pan.
Filtrai kemšasi dėl į vandenį patekusių šiukšlių, žolės. Jos prikrinta šienaujant, o šiukšlių primeta nekultūringi miestiečiai ir turistai. Pasistengus chuliganams, veiklos „Kauno vandenų“ darbuotojams, prižiūrintiems fontanus, dar labiau padaugėja. Kaip ir išlaidų.
Pavyzdžiui, praėjusį antradienį suputojo Rotušės a. ir Laisvės al. fontanai. Pokštininkus tikimasi rasti ir įpareigoti padengti nuostolius. Prie vieno suputojusio fontano dviem brigadoms tenka vargti apie pusdienį, kol jį išplauna ir pakeičia visą vandenį.
T.Ivanauskas pastebėjo, kad įrengus vaizdo stebėjimo kameras tokių vandalizmo atvejų gerokai sumažėjo. Jos padėjo rasti ir jaunuolį, kuris, norėdamas pasipuikuoti prieš merginą, nusuko vieną iš Laisvės al. fontano purkštuvo burbulų.
Įjungiami pusmečiui
Kaip anksti pavasarį įjungiami fontanai ir iki kada gali čiurlenti, priklauso nuo oro. Šiemet juos buvo nuspręsta įjungti balandžio pabaigoje. Fontanai paprastai išjungiami gerokai atvėsus – dažniausiai spalį.
Penki neeksploatuojami
„Kauno vandenims“ iš viso yra perduota keturiolika fontanų, bet kiti penki neeksploatuojami:
Taikos pr.,
Draugystės parke,
V.Krėvės pr.
Vytauto pr.,
Gimnazijos g.
Fontanų technologijos
Dažnais atvejais fontaną sudaro atskiras vandens rezervuaras su autonomine filtravimo sistema. Srauto efektams sukurti naudojami spaudimą sukeliantys siurbliai. Apšvietimui pasitelkiami elektriniai 12 V žibintai ar šviesolaidinės sistemos.
Vienodam vandens lygiui fontane palaikyti yra įrengiamos vandens persipylimo ir automatinio papildymo sistemos.

Naujausi komentarai