Zapyškis vėl grįžta prie Nemuno | kl.lt

ZAPYŠKIS VĖL GRĮŽTA PRIE NEMUNO

Gerai žinantys Zapyškio istoriją pritartų, kad gyvenimas sukasi ratu. Apačioje, kaip įprasta vadinti dalį, nuo kurios ir pradėjo kurtis miestelis, vėl virte verda darbai, piešiamos vizijos, kaip jai suteikti dar daugiau gyvasties ir žavesio. Žinoma, judesio netrūksta ir viršuje, kur gelbėdamiesi nuo potvynių dar iki Kauno hidroelektrinės pastatymo išsikėlė nemaža dalis senbuvių.

Taptų mažaisiais Kanais

Jei pavyks įgyvendinti architekto Gintaro Prikockio sumanymus, Zapyškis taps mažaisiais Kanais: panemunėje nusidrieks šviesomis mirganti promenada, o Nemune bus įrengtas atviras baseinas. "Toks baseinas yra Osle, Kopenhagoje, netgi Paryžiaus centre, o šis būtų pirmas Lietuvoje ir į Zapyškį pritrauktų dar daugiau turistų", – šypsojosi G.Prikockis.

Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Černiauskienė patikino, kad tokie planai nėra utopiniai. "Kauno rajono savivaldybė niekada nebijojo iššūkių. Galbūt kartais tokios svajonės gali atrodyti sunkiai įgyvendinamos, bet iš tikrųjų viskas priklauso nuo požiūrio ir lėšų. Zapyškio miestelio pertvarkymo vizijos pristatyme dalyvavę Ekonomikos skyriaus, atsakingo už investicijas, vadovai patikino ieškosią fondų, kuriems galėtume teikti paraiškas. Toks požiūris sveikintinas. Nesvarbu, kad Zapyškis yra kaimiška vietovė, tačiau ji turi tokias pačias galimybes kaip Nica ar Kanai. Ten yra Viduržemio jūra, o mes turime puikų Nemuną", – sakė R.Černiauskienė.

Kitame Zapyškio gale, šalia romantiškų senųjų kapinaičių, G.Prikockio nuomone, galėtų atsirasti vaikų žaidimų erdvė. "Manau, kad tokią mintį galėtų palaikyti ir to žemės sklypo savininkai, o su verslininkų pagalba šią vietą galėtume paversti tikru parku. Kam gėrėtis žydinčiomis tulpėmis važiuoti į Olandiją, jei Zapyškyje galime turėti kažką panašaus, tik lietuviško?" – retoriškai klausė architektas.

Kelias su degaline

Paklaustas, koks dabar yra Zapyškis, architektas žodžių nesirinko. "Dabar Zapyškis yra intensyvus krašto kelias, prie kurio išsidėstę nameliai. Triukšmas, kelio atitvarai, elektros stulpai ir atramos, pilna priraizgyta laidų. Dėl to miestelio kaip ir nesijaučia, per jį tiesiog perleki. O juk Zapyškyje yra ne tik pagrindinė gatvė, bet ir aikštė. Tačiau joje esanti degalinė darko vaizdą. Atrodo, kad Zapyškis – visi labo kelias ir degalinė", – rėžė G.Prikockis.

Du tvarkybos projektus – Zapyškio bažnyčios ir infrastruktūros šalia jos – rengęs architektas susipažino ir išnagrinėjo visas pertvarkos galimybes. "Miestelyje yra gatvė ir šalia – Nemuno krantas. Šiuos stipriausius miestelio struktūros elementus jungia Muziejaus gatvė, skersinis takas nuo centrinės aikštės, o ties senosiomis kapinaitėmis tokios jungties trūksta. Aš siūlyčiau miestelį sujungti dviem pasivaikščiojimų žiedais, pakeisti pagrindinės gatvės įvaizdį apželdinant ją medžiais, sutvarkant šaligatvius, įrengiant šiuolaikišką apšvietimą", – vardijo pašnekovas.

Suoliukai, kiti mažosios architektūros elementai taip pat turėtų įgauti bendrą stilistiką. Tačiau, architekto žodžiais, ne jie yra svarbiausi tokioje turtingoje gamtos aplinkoje su nuostabiu Nemuno vingiu.

Architekto vizijose krantinė turėtų tarnauti ne vien dviratininkams, o virsti promenada su poilsio aikštelėmis, kurioje išsitektų ir pėstieji, ir net automobiliai. "Galvojame, kaip suaktyvinti miestelio gyvenimą. Jis, ypač savaitgaliais, ir dabar aktyvus prieplaukoje prie senosios Zapyškio bažnyčios. Todėl čia reikėtų pastatyti stoginę turistams nuo lietaus ir vėjo. O sutvarkius taką, nuo centrinės aikštės vedantį prie Nemuno, reikėtų įkurti kitą stiprų traukos centrą kaip atsvarą bažnyčiai. Ir tai galėtų būti jau minėtas atviras Nemuno vandens baseinas", – Zapyškio pertvarkos planais dalijosi žinomas paveldo specialistas.

Zapyškis taps mažaisiais Kanais: panemunėje nusidrieks šviesomis mirganti promenada, o Nemune bus įrengtas atviras baseinas.

Permainų ašis – bažnyčia

Žinoma, tai ateities planai, tačiau permainų, liudijančių, kad Zapyškis grįžta prie Nemuno, netrūksta ir šiandien. Be jokios abejonės, visų jų ašis yra senoji Zapyškio Šv.Jono Krikštytojo bažnyčia, tituluojama Lietuvos bažnyčių motina. Zapyškio seniūnas Sigitas Imbrasas pasidžiaugė, kad bažnyčios vidaus restauracija jau baigta, šiuo metu tvarkoma aplinka. Juosta po juostos it kilimas gula velėna, ruošiami aikštės, kur senovėje buvo turgus, pagrindai.

Praėjusį antradienį Nemunu link Kauno iš Zapyškio pajudėjo žemsiurbė. Ji čia ne tik pagilino upių tėvo vagą. Iš dugno pakeltu smėliu jau atkurtas ir paplūdimys, kurį srovė vis šiek tiek sumažina. Nelaukdami, kol įsirūstavę rudens vėjai aplamdys, darbininkai antradienį išmontavo prieplaukos stoginę.

Žemsiurbė ne tik pagilino upių tėvo vagą. Iš dugno pakeltu smėliu jau atkurtas ir paplūdimys.

Ne mažiau seniūnas džiaugėsi ir pagaliau Zapyškį ir Kačerginę sujungusiu dviračių taku. Pasak Kauno rajono savivaldybės Kelių ir transporto skyriaus vedėjo Tautvydo Tamošiūno, pagal rangos darbų sutartį iki šių metų gruodžio buvo numatyta įrengti 3,76 km ilgio dviračių taką su asfaltbetonio danga, dviem poilsio aikštelėmis, lauko baldais, dviračių stovais, apsauginėmis tvorelėmis, suoliukais iš monolitinio šlifuoto betono ir 12,85 m tiltu per Dievogalos upelį.

Naujutėlę dangą jau išbandė ne vienas dviratininkas ir pėsčiasis. Šiuo metu jau baigiamos įrengti ir apsauginės tvorelės. "Dar liko pastatyti lauko baldus su dviračių stovais, baigti tvarkyti aplinką, pastatyti kelio ženklus", – likusius darbus vardijo T.Tamošiūnas.

Zapyškio seniūnas prognozuoja, kad dviračių takas pritrauks dar daugiau turistų. "Bus smagu ne tik vietiniams gyventojams riedėti nauju dviračių taku, bet ir atvykstantiems svečiams iš Kauno ir visos šalies. Jau dabar, ypač vasarą, sulaukiame nemažo antplūdžio, nes smagu persikelti per Nemuną, pasigrožėti gamta abiejuose upių tėvo krantuose", – sakė S.Imbrasas.

Seniūnas neabejojo, kad, padidėjus turistų srautams, Zapyškyje plėsis ir teikiamų paslaugų ratas. "Juk Kačerginėje atsirado naujų kavinių, tikimės, kad taip bus ir pas mus. Jau esame sulaukę ir prašymų. Manau, kad miestelis pajus, jog gyvename turistinėje teritorijoje", – šypsojosi pašnekovas. Tačiau kokios naujos paslaugos atsiras Zapyškyje, S.Imbrasas kol kas dar neįvardijo. "Kauno dienos" žiniomis, ateityje miestelyje bus ne tik kavinių, bet ir šviežios žuvies restoranas, pirtis ir pramogų centras mėgstantiems aktyvų poilsį.

Galbūt kartais tokios svajonės gali atrodyti sunkiai įgyvendinamos, bet iš tikrųjų viskas priklauso nuo požiūrio ir lėšų.

Tvarkomas ir Kluoniškių kaimas

Viršuje, arba oficialiai – Kluoniškių kaime, buvusios šarvojimo salės vietoje sparčiai kyla Zapyškio bendruomeninių paslaugų centro pastatas. "Zapyškio seniūnija pagal užimamą plotą – viena didžiausių Kauno rajone, čia yra devyniolika kaimų, daug atokių vienkiemių. Seniūnijoje gyvena apie 35 proc. socialiai remtinų vaikų, 249 neįgalūs asmenys, 327 socialiai remtini gyventojai, daug vienišų žmonių, kuriems reikia įvairių socialinių paslaugų. Šioms problemoms spręsti Šv.Jono Krikštytojo bažnyčios parapija ir Zapyškio bendruomenės centras įkūrė viešąją įstaigą Zapyškio bendruomeninių paslaugų centrą. Buvo surengta apklausa ir nuspręsta teikti paraišką bendruomenės namams statyti", – sakė Zapyškio bendruomenės paslaugų centro direktorė Evelina Valskytė.

Paraiška buvo patenkinta, Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai projekto skyrė 225 tūkst. eurų. E.Valskytė tvirtino, kad projektas padės sukurti socialinių, bendruomeninių ir sociokultūrinių paslaugų paketą penkioms tikslinėms grupėms: vaikams, jaunimui, probleminėms šeimoms, neįgaliesiems ir vienišiems asmenims. Centre bus vykdomos socialinių įgūdžių formavimo, sveikatingumo ugdymo, užimtumo organizavimo programos, sudarytos sąlygos konsultavimo, asmens higienos, skalbimo ir kitoms paslaugoms teikti. Patalpose galės vykti mokymai, seminarai šeimų, socialiai remtinų, neįgalių asmenų ir kitų bendruomenės grupių renginiai.

Pasirūpinta ir mažaisiais zapyškiečiais. Dar kolūkių gyvavimo laikais statytą vaikų darželį planuojama atnaujinti iš esmės. "Zapyškio darželio rekonstrukcijai numatoma apie 270 tūkst. eurų iš įvairių programų lėšų. Darbai turėtų būti baigti iki 2020 m. gruodžio", – informavo Kauno rajono savivaldybės kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius.

Zapyškio pagrindinės mokyklos priestatą planuojama statyti pagal Privačių partnerysčių projektų programą.

Nors dar nėra tikslių duomenų, bet netrukus galbūt prasidės ir Zapyškio pagrindinės mokyklos priestato statyba. Projektas, apimantis Mastaičių baseino modernizavimą su ikimokyklinio pradinio ugdymo mokyklos priestato statyba, Zapyškio pagrindinės mokyklos priestato statybą, mokslo paskirties pastato Kačerginėje rekonstrukciją ir priestato statybą bei paslaugų teikimą, bus atliekamas pagal Privačių partnerysčių projektų programą.

GALERIJA

  • Testas: naujutėlę dangą jau išbandė ne vienas dviratininkas ir pėsčiasis.
  • Ketinimai: Zapyškio pagrindinės mokyklos priestatą planuojama statyti pagal Privačių partnerysčių projektų programą.
  • Tempas: buvusios šarvojimo salės vietoje sparčiai kyla Zapyškio bendruomeninių paslaugų centro pastatas.
  • Panašumas: jei pavyks įgyvendinti architekto G.Prikockio sumanymus, Zapyškis taps mažaisiais Kanais: panemunėje nusidrieks šviesomis mirganti promenada, o Nemune bus įrengtas atviras baseinas.
  • Jungtis: seniūnas S.Imbrasas ne mažiau džiaugėsi pagaliau Zapyškį ir Kačerginę sujungusiu dviračių taku.
  • Atkūrė: žemsiurbė ne tik pagilino upių tėvo vagą. Iš dugno pakeltu smėliu jau atkurtas ir paplūdimys.
  • Sezonas: nelaukdami, kol įsirūstavę rudens vėjai aplamdys, darbininkai išmontavo prieplaukos stoginę.
Rašyti komentarą
Komentarai (11)

Ką čia bekomentuoti

Raudondvarį "šelpia" vestuvininkai, šelps ir Zapyškio makūnininkus...

Aleksotas

ei, ar yra architekto licencija, kurią būtų galimapanaikinti?

nuo kada

kapines romantiskomis buna? Cia rimties vieta, o ne atrakcionai
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS