Šiandien susirinkome ne tik pasidžiaugti pasiekimais, bet ir nuoširdžiai padėkoti gydytojams už žinias ir drąsą, priimtus sprendimus, už tvirtybę ir stiprybę, kai susiduriate su ekstremaliomis situacijomis. Ačiū už jūsų šypseną, už buvimą šalia, kai to labiausiai reikia. Linkiu, kad jūsų darbai būtų matomi, pastangos įvertintos, o žmonių dėkingumas lydėtų kasdien“, – sveikindamas susirinkusius linkėjo Kauno rajono savivaldybės vicemeras Laurynas Dilys.
Pastebimas ryškus proveržis
Kalbant apie pasiekimus, pastaraisiais metais pakaunėje pastebimas ryškus proveržis kuriant erdves, kuriose medikams būtų komfortiška dirbti, o pacientams – apsilankyti. Kad pokyčiai išties teigiami, kad gerėja paslaugų kokybė, jų prieinamumas ir didėja gyventojų pasitikėjimas, liudija augantis prisirašiusių pacientų skaičius: 2023 m. jų buvo 69 145, pernai – 71 517, o šiuo metu – jau 71 709.
Vadovaujamasi principu: stipri sveikatos sistema prasideda nuo žmonių, kurie ją kuria. Todėl daug dėmesio skiriama ne tik medikų darbo sąlygoms gerinti atnaujinant infrastruktūrą, bet ir suteikiant galimybių tobulėti profesinėje srityje.
Svarbi kryptis Kauno rajono savivaldybei – sveikatos paslaugų skaitmenizavimas: siekiama, kad pacientai kuo greičiau ir patogiau gautų jiems reikalingą pagalbą. Pakaunės sveikatos priežiūros įstaigose diegiamos inovatyvios registracijos sistemos, tobulinama duomenų apsauga ir stiprinami elektroninės sveikatos paslaugų sprendimai. Tai leidžia ne tik taupyti laiką, bet ir užtikrinti kokybiškesnį paslaugų teikimą.
Siekiant užtikrinti prieinamas ir kokybiškas paslaugas, 2023 m. pabaigoje įsteigtas Kauno rajono sveikatos centras (KRSC). Šiemet prie jo prisijungė dar du nauji nariai – „Medicinos namai šeimai“ ir „Dantera“. Vos antrus metus veikiantis KRSC jungia aštuoniolika įstaigų, jų bendradarbiavimas tapo siektinu pavyzdžiu visoms savivaldybėms, nes jau pastebima teigiamų sinergijos rezultatų.
Daug pastangų dedama skatinant sveikesnę Kauno rajono gyventojų gyvenseną, kad žmonės kuo rečiau susidurtų su negalavimais ir kreiptųsi medikų pagalbos. Šioje srityje svarbios ir sveikatos priežiūros įstaigos, pavyzdingai įgyvendinančios profilaktines programas, ir Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras (KRVSB), organizuojantis patrauklias veiklas, kviečiantis mankštintis ir saugiai sportuoti.
KRVSB organizuoja fizinio aktyvumo treniruotes, psichosocialinės sveikatos stiprinimo programas, mokyklų sveikatos prevencijos renginius. Startavusi iniciatyva „Kauno rajono tėvams aug(in)ti gera“ padeda stiprinti tėvų bendruomenes ir suteikia vertingos informacijos apie vaikų sveikatą. Organizuojamos emocinės sveikatos stiprinimo stovyklos.
Pagerbimas: balandžio 25 d., pasitinkant Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, į Raudondvario kultūros centrą sukviesti šios srities Kauno rajone atstovai. V. Vaičiūnės nuotr.
Svariausi rezultatai
Svarių rezultatų kuriant sveikesnę ir geresnę aplinką pacientams ir darbuotojams galima rasti kiekvienoje pakaunės sveikatos priežiūros įstaigoje. Sektinais pavyzdžiais savivaldybė įvardijo ir Kauno rajono ženklais apdovanojo tris: Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centrą, „InMedica“ Domeikavos padalinį ir „Danterą“ (Ramučių medicinos centras).
Kauno rajono ženklas už reikšmingą infrastruktūros atnaujinimą ir darbo sąlygų gerinimą darbuotojams įteiktas Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC). 2024 m. permainų startu tapo sausio 17 d. atidarytas 20 lovų palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius. Jis įrengtas Kauno rajono savivaldybei suteikus daugiau kaip 370 kv. m patalpas. Jose per 2,5 mėnesio atlikus remontą, įrengta dešimt palatų su vandentiekiu ir kanalizacija, trys sanitariniai mazgai, trys dušo patalpos, procedūrų kabinetas ir kitos medicinos veiklai skirtos patalpos.
Vilkijos PSPC pernai įrengti du odontologijos kabinetai, burnos higienisto ir rentgeno kabinetai, Šeimos medicinos skyriuje modernizuoti chirurgijos, EKG, profilaktikos ir kiti kabinetai, įsigyta medicinos įrangos: spirometras, regėjimo analizatorius ir kt.
Kalbant apie pasiekimus, pastaraisiais metais pakaunėje pastebimas ryškus proveržis kuriant erdves, kuriose medikams būtų komfortiška dirbti, o pacientams – apsilankyti.
Su steigėjo – Kauno rajono savivaldybės – finansine pagalba ant Vilkijos PSPC stogo įrengta 30 kW saulės elektrinė, kuri žymiai sumažino įstaigos elektros sąskaitas, o Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje – papildoma oras–vanduo šildymo sistema, pakeisti radiatoriai.
Įsigyti du elektromobiliai, suremontuotas garažas jiems laikyti ir įkrauti, įrengta apie dvylikos vietų automobilių stovėjimo aikštelė įstaigos personalo transportui, iš kurios tuneliu galima patogiai patekti į polikliniką ir stacionaro skyrius, atlikti dalies tunelio drenažo darbai.
Šioje sveikatos priežiūros įstaigoje įdiegta pacientų e. sutikimų sistema, atnaujinta laboratorinė informacinė sistema.
Džiaugiamasi, kad padaugėjo suteiktų paslaugų, slaugos ir paliatyviosios pagalbos lovadienių ir darbuotojų skaičius. Šiuo metu prie Vilkijos PSPC yra prisirašę 4 858 pacientai.
Kauno rajono ženklas už antimikrobinio atsparumo valdymą ir suaugusiųjų imunoprofilaktiką įteiktas klinikos „InMedica“ Domeikavos padaliniui, prie kurio prisirašęs 1 571 pacientas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentui pagal nustatytus rodiklius įvertinus dvylika Kauno rajono pirminių asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų, „InMedica“ Domeikavos padalinys surinko daugiausia balų.
Čia teikiamos pirminės sveikatos priežiūros (dirba šeimos gydytojas, atvejo vadybininkas, gyvensenos medicinos specialistas, kineziterapeutas, socialinis darbuotojas) ir specializuotos medicinos paslaugos: akušerio ginekologo konsultacijos, odontologijos paslaugos. Atliekami įvairūs diagnostiniai tyrimai, vykdomos krūties, gimdos kaklelio, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktinės programos.
Nuotaika: šventėje susirinkusių žmonių neapleido šypsenos. V. Vaičiūnės nuotr.
Už pavyzdingą profilaktinių programų įgyvendinimą Kauno rajono ženklas iškeliavo į bendrovę „Dantera“ – Ramučių medicinos centrą. Įstaiga nominuota remiantis Kauno teritorinės ligonių kasos pateikta informacija apie Kauno rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kurios pasiekė geriausių profilaktinių programų vykdymo rezultatus ir atliko Kauno rajono savivaldybės teritorijoje prevencines programas vykdančių įstaigų vertinimą.
Ramučių medicinos centro įkūrėjai – ilgametės darbo patirties medicinos ir verslo srityje turintys Ramučių gyventojai, siekiantys įkurti modernią sveikatos priežiūros įstaigą, tenkinančią pacientų poreikius. Išskirtinės kokybės paslaugas siekiama teikti ne tik rajono bendruomenei, bet ir kauniečiams, miesto svečiams.
Centras, prie kurio prisirašę 865 pacientai, siūlo platų aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugų spektrą, apimantį šeimos mediciną, vaikų ligų gydymą, odontologiją, kardiologiją, akušeriją-ginekologiją, echoskopiją.
Pacientams siūlomi efektyvūs skiepai, saugantys nuo įvairiausių ligų, o medicinos centre esanti laboratorija leidžia sparčiai atlikti tyrimus, užtikrina tikslią diagnozę ir veiksmingą gydymą.
Dviejų minėtų įstaigų pavadinimai Medikų pagerbimo šventėje skambėjo dar kartą: už profesinį meistriškumą, atjautą, supratimą į sceną kviesta „InMedica“ gydytoja ginekologė Jūratė Žebrauskienė ir Vilkijos PSPC bendrosios praktikos slaugytoja Beatričė Pareigienė, kolegų ir pacientų vertinama už profesionalumą, atsakomybę ir nuoširdų rūpinimąsi.
Už nepriekaištingą darbą, nuoširdų bendravimą su pacientais ir besąlygišką atsidavimą savo profesijai mero padėkos raštais ir atminimo medaliais apdovanoti dar keturiolika Kauno rajono medicinos darbuotojų: Pakaunės PSPC šeimos gydytoja Jolanta Bugenienė, Raudondvario klinikos gydytojas chirurgas Edvinas Dainius, bendrovės „Slauga ir priežiūra“ kineziterapeutė Toma Girlakienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės direktorius profesorius gydytojas kardiologas Raimondas Kubilius, Jonučių šeimos sveikatos centro šeimos gydytojas Juozas Mikuta, Babtų šeimos medicinos centro šeimos gydytoja Jurgita Razvadauskienė, Garliavos PSPC šeimos gydytojas Šarūnas Sabaliauskas, Ąžuolyno šeimos sveikatos centro Lapių skyriaus gydytojas odontologas Egidijus Slidžiauskas, Kauno hospiso namų medicinos gydytoja Dovilė Tikniūtė, LSMU Kauno ligoninės gydytoja gastroenterologė Elžbieta Trapenskė, KRVSB visuomenės sveikatos specialistė Valda Vaičackienė, „Socmedicus“ kineziterapeutas Aurimas Venslavičius, „Pilėnų klinikos“ bendrosios praktikos slaugytoja Renata Vilkevičiūtė ir Greitosios medicinos pagalbos tarnybos skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Dalia Zabielienė.
Koncertas: šventinę nuotaiką kūrė ir Egidijus Sipavičius. V. Vaičiūnės nuotr.
Kas džiugina
Kauno rajone mirštamumas nuo išorinių priežasčių išlieka vienas mažiausių Lietuvoje (78,7/100 tūkst. gyventojų).
Antro tipo cukrinio diabeto sergamumas mažėja (50,6/10 tūkst. gyventojų), neviršijant šalies vidurkio, – tai įrodo, kad prevencinės programos yra veiksmingos.
2023 m. mažo mirštamumo nuo piktybinių navikų rodiklis geresnis (60,0/100 tūkst. gyventojų) nei Lietuvos vidurkis (78,7/100 tūkst. gyventojų), tai atspindi efektyvias prevencines programas ir stiprią sveikatos švietimo sistemą.
Kur reikia pasitempti
Skatinti didesnį gyventojų įtraukimą į širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą. Kauno rajone 2023 m. širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje dalyvavo 36 proc. tikslinės populiacijos. Šis rodiklis didžiausias per pastaruosius trejus metus. Palyginti su Lietuvos 2023 m. rodikliu, Kauno rajone širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje dalyvavo 27,4 proc. mažiau žmonių.
Didinti vakcinacijos apimtį ir pasiekti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą 90 proc. lygį – dvejų metų vaikų skiepijimas nuo tymų, parotito ir raudonukės viena doze siekia 81,3 proc.
Stiprinti higienos ugdymą – 2023 m. Kauno rajone stebimas reikšmingas naujų žarnyno infekcinių ligų atvejų skaičiaus augimas – 54,5 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Panaši tendencija matoma ir Lietuvoje, kur rodiklis siekia 35,7 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Kauno rajone naujų susirgimų skaičius, palyginti su 2022 m., išaugo 18,7 proc., o palyginti su bendru Lietuvos vidurkiu – net 34,5 proc. Tai rodo, kad Kauno rajono situacija yra blogesnė nei šalies vidurkis.
Naujausi komentarai