Skandalingoji byla apnuogino tikrąjį buvusio advokato veidą | kl.lt

SKANDALINGOJI BYLA APNUOGINO TIKRĄJĮ BUVUSIO ADVOKATO VEIDĄ

Po šiandieninio Kauno apygardos teismo sprendimo Dalius Gintautas, turintis Kaune Ostapo Benderio su advokato mantija pravardę, turėtų būti visam laikui išbrauktas iš advokatų sąrašų. Nepaisant to, kad šis „džentelmenas“ nepanoro skęsti vienas.

Beveik reketas

Kaip jau rašyta, Kauno apylinkės teismas beveik prieš metus pripažino D. Gintautą padarius tris nusikaltimus: neteisėtą vertimąsi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla, dokumentų klastojimą bei aplaidų buhalterinės apskaitos tvarkymą.

Šie nusikaltimai, padaryti 2013-2015 metais, t.y. tada, kai D. Gintautas buvo Lietuvos teisininkų draugijos Kauno skyriaus pirmininko pavaduotoju, o šiai draugijai tuo metu vadovavo dabartinis Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė, sugulė į daugiau kaip 20 baudžiamosios bylos tomų. O jos kaltinamasis aktas apima 108 lapus.

D. Gintauto byla buvo perduota Kauno apylinkės teismui 2017-ųjų gruodį. O ikiteisminis tyrimas joje pradėtas 2015-aisiais – policijai sustabdžius patikrinimui transporto priemonę, kurios vairuotojas pateikė pareigūnus šokiravusį dokumentą. Jis buvo išduotas Savadarbių transporto priemonių gamintojų asociacijos, kuriai vadovavo D. Gintautas. Pradėjus ikiteisminį tyrimą paaiškėjo, kad asociacijos vadovas galėjo pasinaudoti įstatymų netobulumu, pasikeitus kai kurių transporto priemonių registravimo tvarkai, t.y. registravo savadarbes transporto priemones ir keturračius, neturėdama tam Susisiekimo ministerijos išduoto leidimo. Ir ėmė už tai pinigus.

Pirmiausiai užkibusieji už skelbimo apie tokias paslaugas turėjo įstoti į asociaciją ir sumokėti nario mokestį. O po to jiems asociacijos vardu būdavo išduodami transporto priemonės numeriai ir registracijos bei techninės patikros liudijimai. Šiuos gavusiems teigta, kad jie esą galioja porą metų, t.y. tiek laiko su jais galima dalyvauti viešajame eisme.    

Byla karjerai netrukdė

2018-ųjų gegužę D. Gintautui pavyko pasiekti, kad Kauno apylinkės teismas grąžintų jo bylą prokurorei – kaltinimo patikslinimui. Tai padarius, 2019-ųjų vasarį byla vėl perduota teismui.

Pasinaudojęs šia pertrauka jos nagrinėjime, D. Gintautas sugebėjo tapti advokatu. Nors prieš pirmą kartą perduodant bylą teismui buvo vos prieš pusmetį tapęs advokato padėjėju. Ikiteisminį tyrimą atlikusiems pareigūnams informavus apie tai Advokatų tarybą, iš šios nesulaukta jokios reakcijos. Maža to – 2019-ųjų spalį Advokatų taryba įtraukė D. Gintautą į naujai įsteigto jos Regionų komiteto sudėtį.

D. Gintauto byla nagrinėta Kauno apylinkės teisme beveik trejus metus. Tai lėmė ir įvairūs teisinį išsilavinimą turinčio kaltinamojo trukdymai sklandžiam teismo procesui. 

Galiausiai bylą nagrinėjusi teisėja Tatjana Butkienė pernykščio kovo pradžioje Lietuvos Respublikos vardu paskelbė, kad pripažįsta D. Gintautą kaltu dėl visų trijų jam inkriminuojamų nusikaltimų. Ir skyrė už juos visus 15 064 eurų baudą, kurią privalu sumokėti per dvejus metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo.

„Nors kaltinamasis nurodė, kad nėra teisės akto, kuris draustų viešajam juridiniam asmeniui – asociacijai vykdyti veiklą, kuri neprieštarauja įstatymams bei yra numatyta steigimo dokumentuose, be to, savadarbių transporto priemonių, sunkiųjų keturračių motociklų ar panašių transporto priemonių registracija nėra numatyta jokiais teisės aktais, tačiau principas „leidžiama viskas, kas neuždrausta“ galioja civilinėje teisėje, tuo tarpu baudžiamojoje ir administracinėje vadovaujamasi priešingu principu - „draudžiama viskas, kas nėra tiesiogiai leidžiama“, – buvo teigiama D. Gintautui paskelbtame nuosprendyje, kurio apimtis – 172 lapai.

Dalius Gintautas/Laimio Steponavičiaus nuotr.

Apsispręsta po nuosprendžio

Tai, kad D. Gintautas, įrodinėjęs, kad nepadarė jokių nusikaltimų, todėl turi būti išteisintas, apskundė minėtą nuosprendį, kuriuo pripažintas, jog veikė neteisėtai, t.y. viršydamas įgaliojimus, buvo laukta šios istorijos atomazga. Tiesa, susipažinęs su teisėjos T .Butkienės argumentais, jis jau prašė, kad būtų išteisintas tik dėl vieno nusikaltimo – aplaidaus buhalterinės apskaitos tvarkymo.

Tačiau, remdamasi D. Gintauto apskųstu nuosprendžiu, Advokatų taryba priėmė sprendimą nuo pernykštės birželio 1-osios laikinai išbraukti šį savo kolegą iš praktikuojančių advokatų sąrašo. Apie tai portalą kauno.diena.lt tada informavęs Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis paaiškino ir, ką reiškia formuluotė „laikinai“ ir, kodėl toks sprendimas nebuvo priimtas anksčiau, nors, paties pašnekovo teigimu, tokie sprendimai priimami advokatams turint įvairius statusus – tiek įtariamojo, t.y. dar tebevykstant  ikiteisminiam tyrimui, tiek kaltinamojo, t.y. perduodant bylą teismui, tiek nuteistojo.

Anot M. Kukaičio, kurioje iš minėtų stadijų tai padaryti, Advokatų taryba sprendžia atsižvelgdama į nusikaltimą, kuriuo įtariamas, kaltinamas ar už kurį nuteistas kolega. Dažniausiai toks sprendimas priimamas jau pirmojoje korupcinių nusikaltimų bylų stadijoje. Tuo tarpu D. Gintautas kaltintas nusikaltimais, nesusijusiais su jo profesine veikla. Tuo metu jis net nebuvo advokatu.

Be to, pasak M. Kukaičio, jeigu Kauno apygardos teismas paliks galioti Kauno apylinkės teismo nuosprendį arba jį pakeis, tačiau vis tiek pripažįstant D. Gintautą nusikaltus, jis bus išbrauktas iš advokatų sąrašo visam laikui.

Pavyko išsikovoti ekspertizę

D. Gintauto skundą gavęs Kauno apygardos teismas atnaujino įrodymų tyrimą jo byloje.

Laikinai suspenduotam advokatui D. Gintautui pavyko išsikovoti ir, kad būtų paskirta grafologinė ekspertizė dėl jo sutuoktinės, su kuria jau pusantrų metų, jos pačios iniciatyva, vyksta skyrybų procesas, parašo ant vieno jo teismui pateikto dokumento.

Kaip jau rašyta, dar Kauno apylinkės teismui nagrinėjant jo bylą, D. Gintautas bandė įrodyti, kad vieną iš jam inkriminuojamų nusikaltimų padarė sutuoktinė. Teismui buvo pateiktas ir esą tai įrodantis dokumentas, kuriame teigta, kad tvarkyti jo vadovautos Savadarbių transporto priemonių gamintojų asociacijos buhalteriją buvo pavesta jo sutuoktinei, kuri buvo viena iš trijų asociacijos steigėjų.

Tačiau nusprendus apklausti dėl to D. Gintauto sutuoktinę, ši teigė, nepamenanti, kad pasirašė tokį dokumentą.

Be to, D. Gintauto sutuoktinė, padėjusi tada ranką ant Konstitucijos ir prisiekusi, kad sakys tiesą ir nieko nenutylės, teigė sutikusi tapti teisiamojo vadovaujamos asociacijos steigėja tik dėl svorio, nes tam reikėjo trijų žmonių. Antruoju tapo D. Gintauto tėvas. Ir daugiau asociacijos veikloje nedalyvavo, nes netrukus pagimdė du vaikus ir užsiėmė jų auginimu. O pastaruoju metu ne kartą prašė, kad sutuoktinis išbrauktų ją iš savo asociacijos narių. „Girdėjau iš jo tik, kad asociacijai gerai sekasi. Tačiau, nieko apie jos buhalterinę apskaitą ar ataskaitas Mokesčių inspekcijai“, – teismui teigė teisės magistrės laipsnį turinti D. Gintauto sutuoktinė.  

Ar kerštautojas sustos?

Ekspertai konstatavo, kad minėtas parašas ant D. Gintauto teismui pateikto dokumento – jo sutuoktinės.

Buvo ši apklausta ir Kauno apygardos teisme – jam atnaujinus byloje įrodymų tyrimą. Ir teigė beveik tą patį, ką ir Kauno apylinkės teisme, – kad galėjusi pasirašyti ant sutuoktinio pakištų tuščių popieriaus lapų, o gal – ir su tekstu, šio neskaičiusi. Tačiau jokios buhalterinės jo veiklos apskaitos nevedė, nes nieko apie tai nenutuokia.

D. Gintauto skundą nagrinėjusi Kauno apygardos teismo teisėjų Algirdo Giedraičio, Jurgos Vasiliauskienės ir Aušros Vingilės kolegija šiandien informavo, kad tenkina jį iš dalies. Ir paskelbė naują nuosprendį, kuriuo D. Gintautas išteisintas dėl aplaidaus buhalterinės apskaitos tvarkymo, kaip nepadaręs šio nusikaltimo. Tačiau ir naujuoju nusprendžiu jis pripažintas neteisėtai vertęsis ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla bei klastojęs dokumentus, už ką jam palikta Kauno apylinkės teismo skirta 15 064 eurų bauda.   

Šis nuosprendis įsiteisėjo iš karto po paskelbimo. Tiesa, D. Gintautas dar gali teoriškai apskųsti ir Kauno apygardos teismo sprendimą. Ir, jeigu Aukščiausiasis Teismas, į kurį dar bus galima kreiptis, priimtų jį visiškai išteisinantį sprendimą, 48-erių D. Gintautas vėl galėtų verstis advokato praktika.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Niekas

Ką reiškia "Pavyko išsikovoti ekspertizę"? Jeigu skyrė, vadinasi, reikėjo. Ką reiškia "ar kerštautojas sustos"? Kam jis kerštavo, plius nestabdomai? Jei tokie straipsniai ką parodo, kai Lietuvos žiniasklaidos apgailėtiną būklę.

?

O kodėl žurnalistė pamiršo nurodyti, jog teismas atsakinga už buhalterinę apskaitą pripažino tą ,,nekaltą" avelę, kur teigė, kad niekur nedalyvavo?

Nu jo....

Cizinauskaite ar tau jau klimaksas smegenis užspaudė.....
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS