Slaugos priemonių kompensacija | kl.lt

SLAUGOS PRIEMONIŲ KOMPENSACIJA

  • 1

Slaugos priemonės – tai priemonės, skirtos individualiems žmogaus poreikiams tenkinti, gyvenimo kokybei gerint ir sveikstančių asmenų kasdienei gyvybinei veiklai užtikrinti. Jomis laikomos įvairios slaugos prekės: nuo kosmetikos, higienos priemonių ūmiai susirgusiems ar lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims, sugeriamųjų gaminių ar techninių pragulų profilaktikos priemonių iki pačios sudėtingiausios perkėlimo technikos.

Nuo 2021 m. liepos Lietuvoje pasikeitė medicinos pagalbos ir slaugos priemonių kompensavimo tvarka. Remiantis ja, pasikeitė šlapimą ir (ar) išmatas sugeriančių higienos priemonių kiekiai, kurie kompensuojami iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

Nustatyta, kad šlapimo nelaikymą patyrė, patiria ar patirs kas trečias žmogus. Nereikėtų dėl to drovėtis ar jaustis blogai, nes su šia problema dėl vienų ar kitų priežasčių susiduria daugybė senjorų. Sprendimo būdai kiekvienam asmeniui gali būti skirtingi, tačiau visuotinai pripažįstama, kad nepaprastai svarbu naudoti tinkamas sugeriamąsias priemones. Produktai, sulaikantys šlapimą, apsaugantys odą, skatinantys savisaugą ir leidžiantys įprastai gyventi, yra svarbi gydymo dalis, skatinanti pacientą rūpintis savimi ir gerinti gyvenimo kokybę.

Pacientams, kuriems yra diagnozuotas šlapimo nelaikymas ir nustatytas jo laipsnis ( diagnozių pagal TLK – 10 – AM  R32, N31, N39.3, N39.4,) arba diagnozuotas išmatų nelaikymas (R15):

    • esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vienetų įklotų per mėnesį, kurių sugeriamumas – nuo 300ml.

    • esant dideliam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vienetų sauskelnių arba 120 įklotų, kurių sugeriamumas – nuo 300ml., arba 120 vienkartinių paklodžių.

    • suaugusiems asmenims, nelaikantiems ir išmatų, ir esant dideliam šlapimo nelaikymo laipsniui, išrašoma 90 vienetai sauskelnių arba 120 įklotų, kurių sugeriamumas – nuo 300ml., arba 180 vienkartinių paklodžių.

    • vaikams, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d. nustatyta visiška negalia ir tokio sprendimo galiojimas nėra pasibaigęs, arba vaikams, kuriems po 2005 m. liepos 1 d. nustatytas sunkaus neįgalumo lygis, – 60 vienetų sauskelnių arba 120 vienetų įklotų, kurių sugeriamumas – nuo 300ml., arba 120 vienetų vienkartinių paklodžių.

    • vaikams, nelaikantiems išmatų ir suaugusiems asmenims, nelaikantiems tik išmatų(R15), išrašoma 45 vienetai sauskelnių arba 60 vienetų įklotų, arba 90 vienkartinių paklodžių.

Kaip gauti kompensuojamas priemones?

    1. Pirmiausia turite kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją (šeimos gydytoją), vidaus ligų ar vaikų ligų gydytoją.

    2. Įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir laipsnį, jis turi diagnozuoti sutrikimą ir išrašyti receptą kompensuojamoms priemonėms gauti – pagal kompetenciją tai priklauso šeimos gydytojui. Prireikus nuodugnesnio ištyrimo, šeimos gydytojas gali pacientą siųsti patvirtinti diagnozę pas gydytoją specialistą (pavyzdžiui, ginekologą, urologą).

    3. Medicinos pagalbos priemones, skirtas šlapimo/išmatų nelaikymui ar šlapimo susilaikymui gydyti pirma kartą gydytojui paskyrus (išrašius), vėliau turi teisę išrašyti pagal kompetenciją bendrosios praktikos slaugytojas, bendruomenės slaugytojas, slaugytojas diabetologas ar išplėstinės praktikos slaugytojas.

    4. Vaistinėje pateikę gydytojo receptą (arba pagal išrašytą elektroninį receptą) ir sumokėję papildomą priemoką galėsite gauti valstybės kompensuojamą kiekį sauskelnių ir/ar įklotų ir/ar vienkartinių paklodžių, įklotų.

Kaip nustatoma kompensuojamų priemonių kaina?

Sauskelnės yra grupuojamos pagal du kriterijus: dydis ir sugeriamo skysčio kiekis. Įklotai grupuojami į 2 grupes: šlapimo nelaikymui ir išmatų nelaikymui, o vienkartinės paklodės yra grupuojami pagal dydį ir sugeriamo skysčio kiekį. Kiekvienoje grupėje pagal specialią formulę apskaičiuojama suma, kuri yra kompensuojama.

Kas yra priemoka?

Pagal egzistuojančią sistemą, valstybė kompensuoja sumą, kuri atitinka pigiausią medicinos pagalbos priemonę grupėje. Priemoka – dalis, kurią pacientas pats turi sumokėti įsigydamas vaistinėje sauskelnes, įklotus ar vienkartines paklodes.

Daugiau informacijos galite sužinoti paskambinę į slaugos konsultacijų centrą SIDABRA nemokama linija 8 800 00226 arba www.sidabra.lt Konsultuojame įvairiais slaugos klausimais.

 

Gairės: SIDABRA
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Norvegijoj

Norvegijoj. Kiwi parduotuvei su kortele kuri kainoja 40 kronu. 3 pokus pampers perki o ketvirtas nemokamas. Valstybė kompensuoja.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS