Į pajūrį atkeliavo T. Kazakevičius fotografijų paroda | kl.lt

Į PAJŪRĮ ATKELIAVO T. KAZAKEVIČIUS FOTOGRAFIJŲ PARODA

  • 0

Jono Šliūpo muziejuje Palangoje (Vytauto g. 23 A) iki rugsėjo 12-osios galima apžiūrėti Tado Kazakevičiaus fotografijų parodą „Tai, ko nebebus“. Vilniuje ir Panevėžyje lankytojų antplūdžio sulaukusią parodą dabar galima pamatyti ir pajūryje.

Paroda „Tai, ko nebebus“ – tai T.Kazakevičiaus fotografijų ciklas, pristatantis penkerius metus fiksuotą nykstantį Lietuvos kaimą. Ieškodamas įsimintinų ir iškalbingų kadrų, šalies keliais ir vieškeliais fotomenininkas nuvažiavo daugiau nei 7 tūkst. kilometrų.

Ciklą autorius vadina asmenine sentimentalia kelione, nusidriekusia per įvairias Lietuvos vietoves – Plungės, Šalčininkų, Ukmergės, Elektrėnų, Anykščių, Kazlų Rūdos, Pasvalio ir kitus rajonus.

„Kaimo žmogus – subjektas, kuris nuolatos mane fotografiškai jaudino, ir net nenorėdamas jį romantizavau. Supratau, kad šie jausmai kyla ne šiaip sau, – jau ilgai mane domino per didžiąją depresiją JAV vykdytos Fermų apsaugos administracijos programos darbai. Walkeris Evansas, Dorothea Lange ir kiti fotografai, vedami įžvalgiojo Roy Strikerio, vykdė savo veiklą, taip kurdami savotišką Amerikos kaimo archyvą. Jų dėka amerikiečiai vis dar turi puikią galimybę pamatyti, kaip atrodė jų kaimas iki didžiojo egzodo. Aš kaipmat supratau, kad panašus procesas, vykstantis Lietuvoje, turi būti užfiksuotas. Tik laiko klausimas, kada mūsų kaimas transformuosis ir visa tai liks gyva tik mūsų prisiminimuose“, – teigė autorius.

Anot T.Kazakevičiaus, kelionė po Lietuvos kaimus tapo jo paties kelione atsiminimų vingiais: „Ji priminė man tai, ką, rodos, buvau pamiršęs iš savo vaikystės. Vyrai, kraunantys šieną, moterys, besirūpinančios gyvuliais, šviežio pieno ar šeimos stalui ką tik nupešto kepamo viščiuko su šviežiomis rudeninėmis bulvėmis kvapas. Ir ne tik tai. Visiškai to nesuvokdamas galiausiai supratau – ši kelionė tapo mano šaknų paieška. Ją nejučiomis pradėjau tėvo gimtojoje žemėje, o baigiau mamos, taip tarsi sujungdamas šios istorijos pradžią ir pabaigą.“

Parodoje pristatomas fotomenininko nuotraukų ciklas pateko į prestižinį „Leica Oskar Barnack Award“ ir į tarptautinių fotografijos konkursų „ZEISS Photography“, „Lens Culture“, „The Royal Photographic Society“ parodų finalininkų gretas. Jis pristatytas „The British Journal of Photography“, taip pat eksponuotas prestižinėje „Jimei x Arles“ parodoje Kinijoje, „Xposure“ fotografijos festivalyje Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir daugelyje kitų tarptautinių fotomeno festivalių. 2017 m. už šio ciklo plėtojimą T.Kazakevičiui skirtas Lietuvos kultūros ministerijos jaunojo menininko prizas.

GALERIJA

  • T.Kazakevičiaus parodoje – ne tik nuotraukos, bet ir nykstančio kaimo daiktai.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS