Knygų ženklai – Klaipėdos miestui | kl.lt

KNYGŲ ŽENKLAI – KLAIPĖDOS MIESTUI

  • 0

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje įgyvendinamas edukacinis projektas „Knygos ženklai“, kuriuo siekiama vaikus supažindinti su knygų ženklinimu ir kultūros vertybėmis.

Proveniencijos – tai knygos priklausomybės ženklas išreikštas asmenų ir institucijų įrašais, spaudais, ekslibrisais, įvairiomis marginalijomis, lipdėmis. Būtent jie – klaipėdietiški antspaudai, kuriuose dominuoja Klaipėdos miesto herbas, – padėjo atstatyti ir sugrąžinti Klaipėdoje tarpukariu (1920–1945 m.) veikusios bibliotekos rinkinį į savo namus Herkaus Manto g. 25 numeriu pažymėtą Hermano Gerlacho pastatą, kuriame dabar įsikūrusi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.

Knygų paieškos, kelionė ir šešrius metus trukę tyrinėjimai aprašyti Jurgos Bardauskienės knygoje „Kultūros palikimo beieškant. Klaipėdos miesto biblioteka 1920–1945 metais“. Remdamasi šia knyga, edukatorė Edita Sėdaitytė sukūrė edukacinį projektą „Knygos ženklai“, kuria siekiama supažindinti su knygų ženklinimu ir užtikrinti informacijos apie kilnojamąsias kultūros vertybes sklaidą. Edukacija skirta pradinių ir jaunesniųjų klasių moksleiviams (1–6 kl.).

Edukacijos metu moksleiviai supažindinami su juos aplinkoje supančiais ženklais: senaisiais baltų ženklais, tautiniais simboliais bei Klaipėdai būdingais ženklais. Vaikams taip pat pristatomi ženklai, kuriuos galima rasti knygose. Pateikiama informacija, kaip skirtingi savininkai – bibliotekos, mokyklos, privatūs asmenys – pažymi savo knygas. Vaikai sužino, ką reiškia tokie knygos antspaudai, kodėl jais žymimos knygos.

Antroje edukacijos dalyje moksleiviai patys gali sugalvoti ir sukurti savo ženklus. Pirmąjį ženklą kviečiami sukurti savo miestui, o kitą – reprezentuojantį patį mokinį, kad galėtų šiuo ženklu papuošti savo daiktus ar knygas. Vaikų nupiešti piešinėliai ženkliukų darymo aparatu yra paverčiami į prisegamus ženkliukus, kuriuos vaikai gali pasiimti su savimi.

Pirmieji edukaciją kartu su kūrėja išbandė Klaipėdos Vitės progimnazijos 3A klasės mokiniai. Dėl šalyje paskelbto karantino edukacija vyko nuotoliniu būdu, tačiau tai nesutrukdė mokiniams aktyviai domėtis knygos ženklais ir kitais pažįstamais simboliais, užduoti klausimus. Savo kurtais ženkliukais mokiniai galėjo pasidžiaugti jau kitą dieną.

Šią edukaciją pavasarį galės išbandyti ir kiti uostamiesčio ar kitų miestų mokiniai. Bibliotekos edukatoriai tikisi, kad tada jau bus galimybė su mokiniais susitikti klasėse ar bibliotekos Edukacinėje erdvėje ir patys mokiniai galės iš arti susipažinti su ženkliukų gaminimo aparatu bei pamatyti tikrus knygos ženklus ant tikrų bibliotekos turimų knygų.

Projektas finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos.

GALERIJA

  • Knygų ženklai – Klaipėdos miestui
  • Knygų ženklai – Klaipėdos miestui
  • Knygų ženklai – Klaipėdos miestui
Organizatorių nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS