Uostamiesčio Parodų rūmuose – V. Paukštelio „Gambitas“ | kl.lt

UOSTAMIESČIO PARODŲ RŪMUOSE – V. PAUKŠTELIO „GAMBITAS“

  • 0

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose šį penktadienį 16 val. pradės veikti Viktoro Paukštelio personalinė kūrinių paroda „Gambitas“, kuri čia bus eksponuojama visą mėnesį.

Meno istorijos pėdsakais

Tapytojas V.Paukštelis savo darbų parodai Klaipėdoje suteikė vieno naujausių, šiemet sukurto paveikslo pavadinimą. Gambitas (pranc. gambit, it. dare il gambetto – pakišti koją), anot Tarptautinių žodžių žodyno, – šachmatų (arba šaškių) partijos pradžia, kurioje paaukojama figūra arba pėstininkas, kad būtų galima greičiau, aktyviau pulti.

Parodoje „Gambitas“ autorius pateiks ir seniau sukurtus, ir naujausius tapybos darbus bei piešinius. Parodos kuratorė dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė Raminta Jurėnaitė, pristatydama parodą, akcentavo vieną svarbiausių V.Paukštelio kūrybos jungčių – meno istorijos pėdsaką. „Tapytojas V.Paukštelis savo drobėse „skolinasi“ ikonografinius meno istorijos simbolius, alegorijas ir kitus motyvus iš senųjų ir moderniųjų meistrų paveikslų. Menininkas eruditas inspiracijų randa ir moksliniuose, biografiniuose ar literatūriniuose tekstuose, – teigė R.Jurėnaitė. – Atsirinkdamas paveikslus iš meno istorijos, V.Paukštelis apeliuoja į kolektyvinę atmintį. Pirmiausia jam svarbu senųjų meistrų vaizdinių universalumas. Praeitis V.Paukštelio kūriniuose susiejama su šių dienų įvykiais. Klasikos meistrų keltiems uždaviniams tapytojas pateikia šiuolaikinius komentarus. V.Paukštelis tapo ne tiek pačius meno istorijai svarbius paveikslus, kiek jų pėdsaką kultūrinėje atmintyje. Iš klasikų šedevrų jis perima tik pavienius kompozicinius motyvus. Tokius fragmentus tapytojas perkelia į tuščią erdvę arba sujungia su kitais fiktyviais vaizdais. Patyrę déjà vu jausmą žiūrovai įtraukiami į V.Paukštelio interpretuotų kūrinių atpažinimą. Tai ne visada lengvas procesas. Tik kai kada tapytojas į pagalbą ateina su nuoroda į šaltinį savo paveikslo pavadinime.“

Būties trapumo tema

Dailėtyrininkės teigimu, apgalvotose V.Paukštelio kompozicijose nėra vietos atsitiktinumui. Laukymių pamiškės ar jūros peizažo panoramos, kaip ir tuščias fonas, čia atlieka teatro kulisų vaidmenį. Žmonių ar gyvūnų grupės, kaip ir pavienės jų figūros, išdėstomos pirmame kompozicijos plane tarsi scenos aikštelėje. Paklusdamos paslaptingai choreografijai, būtybės stabteli akimirkai ar sustingsta amžinu miegu. Taip kiekvienam veiksmui, gestui ir objektui suteikiama ceremonialaus iškilmingumo. Šį įspūdį dar labiau sustiprina istoriniai personažų kostiumai ir aksesuarai.

Visais kūrybos periodais V.Paukštelis tapo paukščius. Anot tapytojo, taip jis ironizuoja autoportretą ir savirefleksiją, pasitelkdamas žodžių žaismą su savo pavarde. Paukščių atvaizduose išorinis ir vidinis pasauliai susipina. Anot menininko, „paukščiai turi tą jėgą savyje – trapumą ir lengvumą. O dar tas skrydis, kuriuo jiems neprilygsime“. R.Jurėnaitės pastebėjimu, ankstyvojoje kūryboje menininkas ekspresyviai tapydavo paukščius tą akimirką, kai jie trumpam nutupia tarp skrydžių, o pastaraisiais metais paukščių tema jo kūryboje atsiskleidžia visai kitu pavidalu. Veržlius, gyvus paukščius pakeitė jų kruopščiai preparuotos iškamšos. Tapydamas negyvus paukščius, menininkas čia, kaip ir aibėje kitų kūrinių, prisiliečia prie mirties temos.

Gražus, bet klaidus labirintas

Pastaraisiais mėnesiais per užsitęsusią karantino izoliaciją nutapytuose paveiksluose atsiskleidžia prieštaringos kūrėjo nuotaikos. Tapytojas įtaigiai grįžo prie pamėgtos „tapybos apie tapybą“. Pagal Eduardo Mane paveikslo motyvą nutapė diptiką „Miegantis matadoras“, skausmo ir išraiškos jėga pralenkiantį visus ankstesnius V.Paukštelio kūrinius būties trapumo tema. Kartu jis atskleidžia melancholiško humoro pojūtį ir net aštrią ironiją, nutapydamas aibę paveikslų su trikdžiais.

Ekstremaliai skirtingo dydžio drobės – nuo monumentalių iki miniatiūrinių – tapytojo parodose sujungiamos į grupes, tarp jų sukuriant ryšius. Paveikslų išdėstymas erdvėje ir ant sienų jam yra sudėtinė meninės raiškos dalis. Ekspozicija – apmąstymo ir intuicijos rezultatas, panašiai kaip šachmatų kompozicija. Klaipėdoje, kaip ir ankstesnėse V.Paukštelio parodose, nekuriamas linijinis pasakojimas su užuomazga, kulminacija ir atomazga. Eidami iš salės į salę, stebėtojai pateks į gražų, bet klaidų labirintą, aidu atkartojantį vienos istorijos fragmentus.

Apie autorių

V.Paukštelis (gim. 1983 m.) Vilniaus dailės akademijoje (VDA) 2018 m. įgijo tapybos bakalauro laipsnį, 2020 m. – tapybos magistro laipsnį. 2009–2012 m. rezidavo menininkų rezidencijoje Paryžiuje (Cité Internationale des Arts de Paris). 2017 m. gavo Vilniaus „Rotary“ klubo premiją, 2016 m. – VDA Justino Vienožinskio premiją. Šiuo metu gyvena ir kuria Vilniuje.

Parodose aktyviai dalyvauja nuo 2011 m., yra surengęs aštuonias personalines parodas, dalyvavo jungtinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje. Jo kūrinių yra įsigiję MO muziejus Vilniuje bei privatūs Lietuvos ir užsienio kolekcininkai.

Esant karantino ribojimams

V.Paukštelio tapybos paroda „Gambitas“ KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) veiks iki gegužės 2 d. Parodų rūmų darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba). Esant karantino ribojimams, lankytojams būtina laikytis tam tikrų reikalavimų: bilietus įsigyti tik internetu tiketa.lt arba atsiskaitant Parodų rūmų kasoje banko kortele, privaloma dėvėti burną ir nosį dengiančias apsaugos priemones bei dezinfekuoti rankas, ekspozicinėse salėse būtina laikytis dviejų metrų atstumo. Lankytojai įleidžiami ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis (šis ribojimas netaikomas šeimoms).

GALERIJA

  • Miegantis matadoras <span style=color:red;>(2020)</span>.
  • Kiautas II <span style=color:red;>(2020)</span>.
V.Paukštelis.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS