Vakarų pakrantėje šiauliečiai sukels teatro potvynį | kl.lt

VAKARŲ PAKRANTĖJE ŠIAULIEČIAI SUKELS TEATRO POTVYNĮ

  • 0

Valstybinis Šiaulių dramos teatras kovo 15 ir 16 dienomis ketina užtvindyti Klaipėdos dramos teatro sceną aistromis, netikėtai virstančiomis nevaldomu gamtos gaivalu, negailestingai naikinančiu visas kliūtis kelyje.

Šiauliečiai į Klaipėdą atveš du spektaklius, kuriems abejingų nebūna: dvi dešimtis prizų, apdovanojimų ir nominacijų pelniusį Vaižganto „Nebylį“ (rež. statytojas Jonas Vaitkus) ir naujausią premjerą Judžino O'Nilo „Meilę po guobomis“ (rež. Paulius Ignatavičius). Dar viena priežastis, kodėl uostamiesčio gyventojams nederėtų praleisti Valstybinio Šiaulių dramos teatro gastrolių, – smalsumas, nes abiejuose spektakliuose pagrindinius vaidmenis atlieka iš Klaipėdos kilęs jaunas aktorius Aidas Matutis.

Garsusis „Nebylys“

Pempynės pelkė, rami kaimo gyvenimo tėkmė, čia pat viena užgimsta, kas nugyvenę – miršta, mišios, namų ruoša ir vakaro pasakojimai... Tokia apgaulinga gamtos ir žmogaus derme prasideda spektaklis „Nebylys“ pagal to paties pavadinimo lietuvių literatūros klasiko Juozo Tumo-Vaižganto apysaką. Kai neišskiriami vaikystės draugai atsiduria aistringos meilės trikampyje, kyla, pasak paties autoriaus, „patinų tragedija, kuri Puzionis visai netikėtai sujaudino ir jų vardą plačiai išgarsino“.

Tai jausminga ir sukrečianti istorija apie draugystę, meilę, tikėjimą ir pražūtingą aistrą, kuri „per velykinę nuodėmę“ sudrasko archajiško kaimo idilę.

Inscenizacijos autorius ir režisierius statytojas J.Vaitkus sukūrė dviejų dalių impresiją, nebijodamas atvirai kalbėti apie tiesas (laisvę, meilę, aistrą, nuodėmę, apsėdimą, brolžudystę), kurių paprastai vengiama, parodydamas, kad nuolat vyksta amžina žmogaus kova su savimi ir net meilė ir motinai, ir moteriai kartais eina su satanizmu.

Spektaklio personažai, pasak jo režisieriaus Tomo Jašinsko, – tokie pirmapradžiai gamtažmogiai, kurių jausmai prasiveržia tarsi vulkanas ir „per velykinę nuodėmę“ sudrasko archajiško kaimo idilę. Tai stebėdami, žiūrovai salėje sulaiko kvapą, išeina iš spektaklio nustebę, šokiruoti, sužavėti, bet jokiu būdu ne abejingi. Beje, pedagogai sako, kad šis spektaklis – netikėtai puikus būdas patiems pažinti visiškai kitokį Vaižgantą ir supažindinti su lietuvių literatūros klasiku šiuolaikinį jaunimą.

Scenografiją „Nebyliui“ sukūrė Gintaras Makarevičius, kostiumų dailininkė – Sandra Straukaitė, muzika – kompozitoriaus Algirdo Martinaičio, scenos judesys – Linos Šimkienės.

Spektaklio trukmė – 2 val. 30 min.

„Meilė po guobomis“

J.O‘Nilo „Meilė po guobomis“ drama įsiplieskia ir suliepsnoja ūkyje, į kurį senas našlys tėvas Ifreimas Kebotas (aktorius Juozas Bindokas) parsiveža jauną žmoną Abę (aktorė Jūratė Budriūnaitė). Trys sūnūs atsiduria kryžkelėje: iškeliauti ieškoti laimės svetur ar likti ir kovoti už savo namus, meilę, teisę turėti… Fermoje nuo ryto iki vakaro triūsiantys vyresnieji sūnūs Simeonas (Rolandas Dovydaitis) ir Piteris (Dalius Jančiauskas) nebemato prasmės lenkti nugarų ir nusprendžia keliauti į aukso kasyklas. Tarp jaunėlio sūnaus Keboto (A.Matutis) ir Abės kilusi priešprieša perauga į pražūtingą aistrą…

Šis spektaklis – tai naujausia šiauliečių premjera, režisuota jauno, ambicingo, lengvų temų neieškančio režisieriaus P.Ignatavičiaus. Ir šįsyk jis ėmėsi skandalingos pjesės. Kai dramaturgas J.O‘Nilas (net keturių Pulicerio premijų laureatas ir pirmasis Amerikos dramaturgas, įvertintas Nobelio premija), iš graikų mitų pasiskolinęs klasikinį meilės trikampį, parašė ir pastatė pjesę „Meilė po guobomis“ 1924 m. Niujorke, kilo skandalas. Auditoriją tuomet gerokai papiktino vaikžudystės, keršto ir kraujomaišos temos. Dėl to spektaklis iš pradžių buvo pasmerktas kaip amoralus. Lietuvoje šią pjesę išdrįso (net dusyk!) pastatyti tik šiauliečiai. Antrasis pastatymas – netikėtai „nuogas“ savo tiesumu (niekas nevyniojama į rožinius romantikos popierėlius) ir aktorine tiesa (aktoriai – tarsi „gyvas nervas“, stengiasi ne vaidinti, o išjausti). Kad padėtų perkelti beveik šimtmečio senumo dramą į mūsų laikus, režisierius pasikvietė vieną progresyviausių Europos elektroninės muzikos kompozitorių – suomę Antye Greie-Ripatti. Scenografė ir kostiumų dailininkė – Goda Palekaitė, šviesų dailininkas – Julius Kuršys.

Spektaklio trukmė – 1 val. 50 min.

Šiaulių dramos teatro gastrolės Klaipėdos dramos teatre: dviejų dalių spektaklis „Nebylys“ – kovo 15 d. 18 val., vienos dalies spektaklis „Meilė po gubomis“ – kovo 16 d. 18 val.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS