Festivalis „Impresijos“ kviečia patirti kamerinės muzikos magiją Lietuvoje ir užsienyje Pereiti į pagrindinį turinį

Festivalis „Impresijos“ kviečia patirti kamerinės muzikos magiją Lietuvoje ir užsienyje

2025-05-02 11:20 klaipeda.diena.lt inf.

2025 metais vėl sugrįžta ambicingas VII Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis „Impresijos“. Programoje numatyti 23 koncertai, kurie vyks Lietuvoje ir užsienyje. Didžioji jų dalis – septyniolika koncertų – klausytojus kvies į Klaipėdą, kamerinės muzikos skambesiu užliedamas miesto kultūrines erdves: Prano Domšaičio galeriją, Klaipėdos koncertų salę, senamiesčio paveldą reprezentuojantį „Pajūrio krantą“, Klaipėdos pilies muziejų, LMTA Klaipėdos fakulteto koncertų salę bei Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčią. Tarptautinė festivalio programa apims pasirodymus Vokietijoje – Vasario 16-osios gimnazijoje Hiuttenfelde ir Rennhof pilyje, Latvijoje – Rygos Juodagalvių muziejuje, bendrus koncertus su Latvijos bei Lenkijos lietuvių bendruomenėmis Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje.

Festivalio organizatorė Inga Maknavičienė pasakoja, kad ši kilni, įpareigojanti ir ambicinga tęstinio projekto „Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis IMPRESIJOS“ idėja buvo puoselėjama nuo 2014 metų. Ji gimė šio projekto meno vadovės, pianistės, daugiau nei 30 tarptautinių konkursų ir „Grand Prix“ laureatės Gabijos Maknavičiūtės-Janavičienės iniciatyva.

G. Maknavičiūtė-Janavičienė, pelniusi daugybę įvertinimų – tarp jų Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko bei kitų miestų vadovų padėkas, LR kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson Jaunojo atlikėjo premiją už 2017 metų kūrybinius pasiekimus, taip pat LR Prezidento Antano Smetonos kultūros premiją 2021 metais – siekė sukurti platformą Klaipėdos miesto muzikams profesionalams ir jauniesiems talentams, suteikiant jiems galimybę atsiskleisti tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje erdvėje.

Šiandieninė politinė situacija Europoje ir pasaulyje kelia daugybę iššūkių. Ne išimtis – ir lietuvių diaspora užsienyje, kuriai festivalio dalyviai jau ne vienerius metus skiria daug dėmesio: muzikos menas – opera, miuziklas – tampa priemone kalbėti apie Lietuvos istoriją, jos didžiųjų sūnų išmintį, klaidas ir klystkelius. Tai kvietimas pažinti savo šaknis, įvertinti ir įsivertinti tautos patirtį tiek Lietuvoje, tiek svetur, ypač sprendžiant esminius mūsų tautos išlikimo klausimus.

Todėl kovo mėnesio pabaigoje, bendradarbiaujant klaipėdiečiams profesionalams – Igoriui Bakanui, I. Maknavičienei, Gabrielei Jocaitei, Maestro Stasiui Domarkui su lietuvių atstovais užsienyje, festivalis pradėtas Vokietijoje, o balandžio 29 d. tęsėsi Latvijoje (Rygoje) konsuliniu lygiu: kartu su ten reziduojančiais užsienio šalių ambasadoriais, konsulais ir Lietuvių bendruomenės atstovais, buvo paminėtas pirmosios Europos rašytinės konstitucijos – 1791 m. Gegužės 3-iosios – sukūrimo faktas. Susirinkusiems svečiams buvo pristatyta įspūdinga festivalio „Impresijos“ koncertinė programa, kurią atliko Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos atlikėjai: prof. Juris Kalnciems, prof. Mariusz Ciolko, prof. Antra ir Normunds Viksnes. Lietuvai šiame koncerte atstovavo tarptautinių konkursų laureatės – Beata Ignatavičiūtė ir pianistė I. Maknavičienė.

Pirmasis festivalio koncertas Klaipėdoje numatytas gegužės 5 d. LDM P. Domšaičio galerijoje. Koncerte tema „Slaptingoji kalbos dvasia. Simonui Dachui – 420...“ kartu su tarptautinių konkursų laureatais – solistais V. Stanele (sopranas), I. Bakan (baritonas) ir pianiste I. Maknavičiene kurs Klaipėdos kultūros magistrė, aktorė Virginija Kochanskytė. Ji pakvies klausytojus prisiminti ir paminėti Simono Dacho 420-ąsias metines, atliepiant LR 2025 metais paskelbtus baroko literatūros metus Lietuvoje. Renginyje taip pat numatytas rašytojo, Nobelio premijos laureato Tomo Mano 150-ųjų gimimo metinių minėjimas, skambės vokiečių ir kitų Europos šalių kompozitorių vokaliniai kūriniai. Tai pirmasis festivalio koncertas, kuriame bus galima išgirsti ne tik 400 metų senumo eilių Taravos Anikei, bet ir fragmentų iš T. Mano tetralogijos „Juozapas ir jo broliai“, III-iosios dalies „Juozapas Egipte“.

Pirmosios festivalio dalies „Miracula Musicae“ tradiciniai koncertai skirti skatinti jaunųjų talentų kūrybinės raiškos įvairovę ir ugdyti jų kultūrinį bei meninį skonį. Šiais metais ypatingas dėmesys skiriamas Lietuvos klasiko M. K. Čiurlionio kūrybai, tačiau klaipėdiečių pasirodymus sups ne tik M. K. Čiurlionio poezija, laiškai artimiesiems, bet ir S. Dacho, ir šių dienų Lietuvos poetų eilės.

Šie koncertai ne tik rengia jaunuosius atlikėjus viešiems pasirodymams prestižinėse Klaipėdos erdvėse, bet ir padeda didinti jų žinomumą šalyje (pavyzdžiui kasmet organizuojamuose renginiuose „Kultūros naktis – Impresijų naktis“ Vilniuje).Festivalio pirmąją dalį „Miracula Musicae“ vainikuos koncertas „CELLOFORTE!“, kuriame pasirodys prof. Rimanto Armono violončelės ir prof. Irenos Uss-Armonienės koncertmeisterio klasių studentai bei absolventai klaipėdiečiai.

Anot I. Maknavičienės, VII-ojo tarptautinio kamerinės muzikos festivalio „Impresijos“ antroje dalyje – „GAUDEAT IMPRESSIONS“ – edukaciniai ir teminiai koncertai, skirti miesto istorinės atminties puoselėjimui bei reikšmingų įvykių ir asmenybių įprasminimui. Minimos tokios datos kaip S. Dacho 420-osios, T. Mano 150-osios gimimo metinės, Prūsijos hercogystės įkūrimo 500-metis.

Ši dalis taip pat įsilieja į Lietuvoje paskelbtus kultūrinius metus: genijaus M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, Baroko literatūros metus (2025), lietuvių liaudies dainų metus (2025), Gedulo ir vilties dienos minėjimą, Karaliaus Mindaugo karūnavimo 772-ąsias metines bei Europos muzikos meno asmenybių pagerbimą, tarp jų – Johanno Štrauso 200-ąsias gimimo metines. Birželio 2 d. specialiai iš Milano atskris E. Balsio menų gimnazijos absolventė Olesia Mamonenko, kurios italų didžiųjų kompozitorių arijas Vienos operetės perlais apipins B. Ignatavičiūtė ir Mindaugas Rojus ir I. Maknavičienė koncerte „PASKENDUS SAULĖS SPINDULIUOS, skirtame J. Štrauso 200-osioms gimimo metinėms“ Prano Domšaičio galerijoje. Ten pat birželio 9 d. klausysimės mūsų kraštietės Joanos Gedmintaitės ir kolegių – Viktorijos Zabrodaitės, Nijolės Baranauskaitės programos „ŽAIŽARUOJANTI FANTAZIJA“. Birželio 16 d. į koncertą „SIMFONINIS BALETAS“ LMTA Klaipėdos fakultete kartu su savo kolegomis – Kamile Zaveckaite (Vokietija, Austrija), Luku Gedvilu (Estija), Lauryna Lankutyte-Levickeis pakvies mus šio festivalio Meno vadovė G. Maknavičiūtė-Janavičienė. Abi programas susirinkusiems klausytojams pristatys Klaipėdos Kultūros magistrė Regina Šaltenytė-Reklaitienė.

Draugystė su užsienio šalių menininkais profesionalais ir lietuvių diasporos atstovais bus tęsiama birželio mėnesio pabaigoje Lietuvoje ir Lenkijoje: birželio 21 d. Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje koncertuos lietuvių diasporos atstovai iš Lenkijos – Suvalkų ansamblis „SŪDUVA“ (vadovas Arnoldas Vaznelis). Dvasinės bendrystės vedini šiame renginyje giedos ir šios bažnyčios liaudiškų kantičkinių giesmių ansamblis, vadovaujamas Vidmanto Budreckio.

Birželio 27 d. Klaipėdoje numatyta trijų šalių menininkų profesionalų programa 3L: LIETUVA-LENKIJA-LATVIJA, kurioje dalyvaus profesoriai: Mariusz Ciolko (Varšuvos F. Chopino muzikos universitetas), Antra ir Normunds Viksnes (Latvijos J. Vytuolio muzikos akademija) bei Lietuvos profesionalaus meno atstovai – Šarūnas Šapalas ir pianistė I. Maknavičienė.

Birželio 28 d. festivalis tęs gastroles užsienyje – aplankys Suvalkų lietuvių bendruomenę, kur kartu bus surengtas bendras koncertas „MINĖSIME JUOS AMŽINAI: LIETUVA–LENKIJA–LATVIJA“, skirtas Lietuvių liaudies dainų metams.

Birželio 29 d., Varšuvos muzikų draugijos koncertų salėje (pilyje), kartu su muzikais iš Lenkijos ir Latvijos, pripažinti Lietuvos menininkai I. Bakan ir V. Stanelė pristatys specialiai šiai progai sukurtą kompoziciją „Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos Didieji“.

Liepos 5 d. Festivalis pakvies į Klaipėdos m. piliavietę minėti Karaliaus Mindaugo 772-ąsias metines programoje „Mažosios ir Didžiosios Lietuvos istorijos keliais“. Programoje dalyvaus Klaipėdos Kultūros magistrai – prof. Jonas Genys, Stanislavas Domarkas, Regina Šaltenytė-Reklaitienė ir solistai klaipėdiečiai Rasa Ulteravičiūtė, V. Stanelė, I. Bakan, pianistė – I. Maknavičienė. Šią dieną tikimasi ir KJP orkestro (vad. Egidijus Miknius) dalyvavimo, nes minėsime ir svarbias 90-ąsias KJP įkūrimo metines.

Liepos 7 d. Programa PRŪSIJOS KARALIŠKŲ ŽINGSNIŲ AIDAS KLAIPĖDOJE bus skirta Prūsijos hercogystės įkūrimo 500 m. sukakčiai minėti (Klaipėdos koncertų salė). Programą kurs Klaipėdos Kultūros magistrė Virginija Kochanskytė, Giedrė Zeicaitė, Artūras Kozlovskis, Edita Zizaitė.

Du paskutiniai Festivalio koncertai per iškiliausio Lietuvos kūrėjo M. K. Čiurlionio kūrybą, tarsi arka tarp renginių Vokietijoje ir Lietuvoje vainikuos VII Tarptautinio kamerinės muzikos festivalio akordus:

Liepos 14 d. susitiksime su pripažintais Lietuvos menininkais – pianistais Sonata ir Roku Zubovais. Programoje „Čiurlionio pasaulis“ bus pristatytos M. K. Čiurlionio fortepijoninių kūrinių transkripcijas fortepijonui 4 rankoms (transkripcijų autoriai – Sonata ir Rokas Zubovai).

Liepos 21 d. programą „Gyvenimo sonatos sąskambiai. Dedikacija Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui“ atliks pianistė R. Blaškytė ir V. Kochanskytė. Abu pastarieji koncertai vyks Klaipėdos koncertų salėje.

Organizatoriai tikisi, kad visi šie renginiai ne tik puoselėja Lietuvos ir Klaipėdos istoriją, bet ir prisideda prie tarptautinio bendradarbiavimo, kurio tikslas – pristatyti aukščiausio meninio ir profesinio lygio lietuvių, latvių, lenkų ir vokiečių kūrėjus bei jų pasiekimus Klaipėdoje, sudarant galimybę klausytojams drauge pasinerti į kamerinės muzikos pasaulį, patirti įkvepiančias menines akimirkas ir dalyvauti kultūriniame vyksme...

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra