Būsto nuoma Klaipėdoje – it loterija Pereiti į pagrindinį turinį

Būsto nuoma Klaipėdoje – it loterija

2012-08-14 05:00
Būsto nuoma  Klaipėdoje – it loterija
Būsto nuoma Klaipėdoje – it loterija / Shutterstock nuotr.

Nors nekilnojamojo turto ekspertai pastebi, kad pastaraisiais metais uostamiestyje nuomai siūlomų butų daugėja, išsirinkti tinkamą pastogę gali tapti daug laiko ir kantrybės pareikalausiančiu iššūkiu.

Vaizdai šokiravo

Juo labiau kad ir specialistai, ir būstą pageidaujantys išsinuomoti klaipėdiečiai galėtų patvirtinti, jog naujų mokslo metų išvakarės tam – ne pats palankiausias metas.

Beveik tris savaites būsto paieškoms sugaišusi ir neseniai įkurtuves atšventusi klaipėdietė įsitikinusi, jog nuomotojai nepraleido progos pasinaudoti palankia situacija.

Moteris džiaugiasi, kad vieno kambario puikiai suremontuotą butuką su baldais ir buitine technika miesto centre, ramioje vietoje jai pavyko išsinuomoti už 450 litų per mėnesį, kaip įprasta, atskirai mokant komunalinius mokesčius. Pašnekovės nuomone, šiandien tokių pasiūlymų vargiai ar surastum.

Būsto paieškas kaip slogią patirtį prisimenanti klaipėdietė taip pat patyrė, jog neretai skelbimuose viliojamai pateikiami aprašymai išties turi mažai ką bendra su realybe arba nepalanki informacija sąmoningai nutylima.

„Kai kurie vaizdai mane tiesiog šokiravo – buvo sunku patikėti, jog žmonės apskritai gali gyventi tokiomis sąlygomis“, – prisipažino Kristina.

Nesugundytų net studentų

Pašnekovė prisiminė vieną internete sudominusį skelbimą, kuriame buvo rašoma, kad netoli Klaipėdos universiteto išnuomojamas didelis, tvarkingas kambarys su baldais bute be šeimininko. Nuoma – 420 litų be komunalinių mokesčių, tačiau esą galima derėtis, o žiemą dar bus suteikta kompensacija už šildymą ir kaštą vandenį.

Nuvykusi apžiūrėti siūlomo būsto, moteris suprato, kodėl internete nebuvo skelbiamos jo nuotraukos. Negera nuojauta potencialią nuomininkę apėmė vos peržengus namo slenkstį, kai ją pasitiko apšnerkšta, nuniokota laiptinė ir girtutėlis, į benamį panašus „būsimasis“ kaimynas.

Kai atėjo eilė apžiūrėti patį „kambarį bute“, laukė nemaža staigmena. Pasirodė, jog tai bendrabučio tipo būstas – už laukujų durų atsivėrė ilgas koridorius, kuriame buvo matyti keletas kitų durų, vedančių į atskiras gyvenamąsias patalpas.

Kaip suprato Kristina, visiems gyventojams buvo skirtas ir bendras vonios kambarys bei virtuvė, kurios vaizdas sugrąžino gerokai į praeitį.

„Panašiomis sąlygomis prieš daugelį metų bendrabučiuose gyveno mano bendrakursiai. Tačiau būtų sunku patikėti, kad net studentai susigundytų taip gyventi, bent jau tikrai ne už tokius pinigus“, – stebėjosi pašnekovė.

Kaina gerokai šoktelėjo

Kaip sakė klaipėdietė, kai kuriuose gražiai skambėjusiuose skelbimuose taip pat būdavo užmirštama paminėti, kad nuomojamas butas yra buvusiame bendrabutyje.

Dar vieną – 2 kambarių butą centrinėje miesto dalyje apžiūrėjusi moteris suabejojo, ar verta mokėti 500 litų nuomos už jau remonto besiprašančią pastogę – vienoje vietoje grindyse net žiojėjo skylės.

Tačiau iš esmės butas buvo gana jaukus, nuomojamas su būtiniausiais baldais ir buitine technika.

„Kadangi namas senos statybos, už šildymą būtų tekę pakloti nemažą sumą. Bandžiau derėtis, tačiau būsto savininkas kainos nesutiko nuleisti“, – pasakojo Kristina.

Moteris šypsojosi priminusi, jog butą apžiūrėti įleidusi nuomininkė prasitarė šeimininkui mokanti 300 litų.

Esą kai jauna šeima apsisprendė įsigyti nuosavą būstą, o nuomotojas pradėjo ieškoti naujų žmonių, pastudijavęs kainas skelbimuose nusprendė – kodėl gi nepaprašius daugiau.

Nemaloniai nuteikė kvapas

Už puikia strategine vieta suviliojusio dviejų kambarių buto senamiestyje nuomą buvo prašoma 500 litų, tačiau nuo šio varianto moterį atgrasė būste tvyrojęs nemalonus tvaikas.

„Fantastiška vieta, senas, paveldinis namas, patogiai suprojektuotas butas, tačiau nespindėjo jis nei švara, nei tvarka, baldai, patalpos – “nugyventi„. Vis dėlto 500 litų – nemenki pinigai. Prašant tokios sumos reikia ką verto duoti ir mainais“, – mano pašnekovė.

Dar viena buto savininkė, penkias dienas vedžiojusi už nosies, Kristinai pareiškė, kad dar mėnesį bute nusprendė pagyventi iš užsienio grįžusi jos dukra.

Pašnekovė pripažino, jog nemažai laiko teko sugaišti ieškant nuomos pasiūlymų internete. Juos nemenka dalimi ribojo konkretūs reikalavimai – nedidelio ploto tvarkingo buto su baldais, buitine technika centrinėje miesto dalyje ieškojusi moteris siekė „įsitekti“ į 500 litų sumą.

„Iš esmės gali pasirodyti, kad skelbimų – apstu. Tačiau nemaža dalis besiskelbiančiųjų ieško būsto, nemažai – ir agentūrų skelbimų. Pastaruosius atmečiau iš principo, nes nesiruošiau mokėti papildomų pinigų už tarpininkavimą, – aiškino Kristina. – Net jei per dieną internete atsirasdavo po du tris man tinkamus skelbimus, išlįsdavo visokių netikėtų “kabliukų„ – tai niekas neatsiliepdavo į skambučius, tai paaiškėdavo, kad prisiskambinau tarpininkui, tai pasirodydavo, kad butą nori išnuomoti studentams labai ilgam laikui bei dar išlįsdavo kokių nors niuansų. Taigi norint susirasti padorų variantą teks apsišarvuoti kantrybe.“

Nelegalus skundžia

Kaip teigė Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) laikinoji Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotoja Aldona Butkienė, apgyvendinimo ir nuomos paslaugoms teikti šiemet verslo liudijimus uostamiestyje yra įsigiję 206 gyventojai.

Pernai tokių buvo 324, 2010-aisiais – 189.

Tačiau šie skaičiai neiliustruoja realios situacijos.

Pasak pašnekovės, nuomoti gyvenamąsias patalpas galima ir sudarius patalpų nuomos sutartį, o metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1-osios reikėtų deklaruoti iš šios veiklos gautas pajamas bei sumokėti 15 proc. pajamų mokestį.

Specialistės teigimu, šiemet Klaipėdos AVMI yra gavusi 13 pranešimų, susijusių su patalpų nuoma, 6 jų – VMI pasitikėjimo telefonu.

„Visų turinys labai panašus – pranešama, kad nurodytu adresu galimai nelegaliai nuomojamas butas, neretai nurodoma, kokia suma mokama už nuomą, kartais ir detalizuojama, kiek vasarą ir kiek žiemą. Visais atvejais tokie pranešimai operatyviai nagrinėjami, o nustačius, kad būstas nuomojamas neįsigijus verslo liudijimo, siunčiamas priminimas, informuojama apie mokestines prievoles bei vykdomas stebėjimas. Jei vis dėlto pasirenkamas būdas nuomoti gyvenamąsias patalpas pagal nuomos sutartį, metams pasibaigus stebima, ar būstą nuomojęs gyventojas pateikė metinę pajamų deklaraciją ir deklaravo pajamas“, – patikino A.Butkienė.

Nuo metų pradžios – naujovės

Kaip teigė pašnekovė, už registravimo duomenų mokesčių administratoriui pateikimo tvarkos pažeidimus gali būti skirta bauda nuo 500 iki 1 tūkst. litų, o už ataskaitų ir dokumentų apie fizinio ar juridinio asmens pajamas ir mokesčius pateikimo tvarkos pažeidimą – įspėjimas arba bauda nuo 200 iki 500 litų.

Specialistė taip pat priminė, jog nuo sausio 1-osios įsigaliojo naujovės verslo liudijimus įsigyjantiems gyventojams.

„Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi, turint verslo liudijimą, rūšių sąraše patikslinta patalpų nuomos veiklos rūšis ir įrašyta veiklos rūšis “Gyvenamosios paskirties patalpų nuomai„. Vadinasi, nuo šių metų pradžios gyventojas, įsigijęs šios rūšies verslo liudijimą, gali nuomoti tik gyventojams ir tik gyvenamosios paskirties patalpas. Gamybinės, komercinės ar kitos paskirties patalpų nuomoti negali. Įsigijus Gyvenamosios paskirties patalpų nuomos veiklos verslo liudijimą, gali būti vykdoma tiek ilgalaikė, tiek ir trumpalaikė nuoma“, – komentavo A.Butkienė.

Komentaras

Vytautas Šimanskis

Nekilnojamojo turto agentūros VESTUS direktorius

Šiuo metu nekilnojamojo turto nuomos rinkoje jaučiamas suaktyvėjimas, ypač paklausūs pigesnio segmento dviejų kambarių butai. Vis dėlto šie sezoniniai bangavimai nėra tokie ryškūs kaip Vilniuje – ten tokiems pokyčiams didelę įtaką daro naujų studijų metų pradžia. Paprastai sostinėje tuo metu būstų nuomos kainos pakyla 10–15 proc. Kadangi Klaipėdoje nuomos rinka yra mažiau išsivysčiusi, čia gerokai mažiau ir studentų, pas mus šis augimas kuklesnis – apie 5–10 proc. Miegamuosiuose miesto rajonuose vieno kambario labai geros būklės butai šiuo metu nuomojami vidutiniškai už 450–550 litų, dviejų – ir už 500–700 litų. Tvarkingą vieno kambario būstą būtų galima išsinuomoti maždaug už 300–400, o dviejų kambarių – už 400–600 litų. Centre įprastai kainos aukštesnės – pavyzdžiui, išsinuomoti vieno kambario labai geros būklės butą vidutiniškai kainuotų apie 800 litų. Naujos statybos vieno kambario būstų nuoma vidutiniškai siekia 700–800, dviejų kambarių – 800–1 100 litų. Šiuo metu uostamiestyje jaučiamas būtent naujos statybos pigesnių butų stygius. Patalpų šildymas pas mus kol kas brangus, tad žmonės skaičiuoja, kokios išlaidos jų laukia žiemą. Šiemet tenka pastebėti tendenciją, kad būstų šeimininkai vis labiau kreipia dėmesį į tai, kas išsinuomos jų turtą. Anksčiau mažiau girdėdavosi tokių pageidavimų, kad nuomininkai būtų be šuns, be mažų vaikų ir panašiai. Žinoma, labiausiai geidžiamų nuomininkų sąrašo viršuje – užsieniečiai, verslininkai. Brangesnių butų pasiūlyti tikrai turime, o ir judėjimas jaučiamas – atvažiuoja ir užsieniečiai, butų ilgesniam laikui dairosi ir komandiruotieji iš kitų miestų. Beje, pastaraisiais metais uostamiestyje nuomojamų butų vienareikšmiai daugėja. Veikiausiai tai susiję su tuo, kad kai kurie žmonės investavo į nekilnojamąjį turtą ir dabar tikisi gauti bent kiek grąžos, kiti gal laikinai išvyko į užsienį ir kažkuriam laikui nori išnuomoti savo namus. Tačiau sykiu tenka pastebėti, kad Klaipėdoje daugėja ir būstus besinuomojančių žmonių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Susijusios naujienos

Daugiau naujienų