Gargždų gyventojai balsuoja, ar atsisakyti P. Cvirkos, J. Janonio ir Butkų Juzės gatvių | kl.lt

GARGŽDŲ GYVENTOJAI BALSUOJA, AR ATSISAKYTI P. CVIRKOS, J. JANONIO IR BUTKŲ JUZĖS GATVIŲ

  • 4

Trijų Gargždų miesto gatvių gyventojai pradėjo balsuoti, ar keisti čia esančias prokomunistinių pažiūrų rašytojų, poetų garbei pavadintas gatves.

Nuo pirmadienio iki rugpjūčio 12-osios Petro Cvirkos, Juliaus Janonio ir Butkų Juzės gatvių gyventojai kviečiami pareikšti poziciją dėl šių pavadinimų keitimo.

„Gyventojų nuomonė ir parodys, ar keisime, ar ne. Ten gyvenančių žmonių nuomonė – svarbiausia, jiems tai aktualiausia“, – BNS sakė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas.

Anot savivaldybės pranešimo, P. Cvirkos gatvės pavadinimą siūloma keisti, nes rašytojas „1940 metų vasarą formaliai tapo sovietų okupuotos Lietuvos komunistinio režimo talkininku, o prieš tai net devynerius metus siekė įgyti Lietuvos komunistų partijos pasitikėjimą ir vykdė partijos nurodymus dirbdamas leidiniuose įsteigtuose ar susijusiuose su komunistais, buvo aktyvus kolaborantas“. Vadovaudamas Rašytojų sąjungai jis šalino iš organizacijos ir saugumui skundė kolegas už antisovietines pažiūras.

J. Janonio gatvės pavadinimo norima atsisakyti, nes poetas buvo įstojęs į bolševikų partiją, kalintas už revoliucinę veiklą, o pedagogo ir rašytojo Butkų Juzės – dėl to, kad tarpukariu jis „buvo nuoseklus prokomunistų pažiūrų atstovas“, keletą kartų už savo pažiūras kalintas, o jo knyga „Darbas ir prakaitas“ uždrausta platinti.

Gyventojų nuomonė ir parodys, ar keisime, ar ne. Ten gyvenančių žmonių nuomonė – svarbiausia, jiems tai aktualiausia.

Klaipėdos rajono savivaldybės Gatvių, pastatų, statinių ir kitų objektų pavadinimų suteikimo komisijos sprendimu, gyventojams, pritariantiems gatvių pavadinimų keitimui, siūloma rinktis iš trijų galimų variantų.

„Visi siūlomi nauji gatvių pavadinimai yra apgalvoti, pasiūlyti atsižvelgus į Gargždų istoriją, čia gyvenusias istorines asmenybes ar mūsų kraštui ir valstybei nusipelniusius žmones, istorinius įvykius“, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Butkus.

P. Cvirkos gatvę siūloma pervadinti nepriklausomybės kovų savanorių Prano Eimučio, Lietuvos himno autoriaus Vinco Kudirkos arba akademiko Jono Lankučio vardu.

J. Janonio gatvei siūloma suteikti kunigo Izidoriaus Noreikos, Kovo 11-osios arba Ukrainos miesto Limano vardą.

Butkų Juzės gatvės pavadinimą norima keisti į Lietuvos kariuomenės pulkininko Jurgio Butkaus, pedagogo Edvardo Cirtauto arba tremtinio, politinio kalinio Jono Kudžmos vardą.

Apklausoje gali dalyvauti gyvenamąją vietą Gargždų J. Janonio, P. Cvirkos ir Butkų Juzės gatvėse deklaravę gyventojai.

B. Markausko teigimu, iniciatyvos keisti šių gatvių pavadinimus ėmėsi savivaldybė.

Pasak jo, anksčiau ar vėliau tai reikės padaryti, nes Seime svarstomas vadinamasis desovietizacijos įstatymo projektas.

„Aišku, būtų gerai, kad įstatymas būtų greičiau priimtas, būtų visiems aiškiau ir nereikėtų laiko bei žmonių resursų naudoti. Bet kol laukiame, pasidarysime ir patys namų darbus“, – BNS sakė meras.

Jei būtų priimtas, vadinamasis desovietizacijos įstatymas draustų propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas viešuosiuose objektuose juos įamžinant ar atvaizduojant bet kokia forma.

Taip pat būtų draudžiamas tokių režimų simbolių, informacijos apie juos, susijusių asmenų, organizacijų, įvykių, datų įamžinimas.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Gal gargždiškiai

vėl parodys savo charakterį kaip kad parodė su P.Gražuliu ir pasiūs visus keitėjus-griovėjus nx? Aš nesu labai už janoni ar cvirką ar pan. bet tas dabar atėjes į madą kaitaliojimas ir vartaliojimas tiesiog šlykštu

Nezabitauskas už Janonį

Prokomunistinės pažiūros? Tai kad ir Jėzus Kristus buvo prokomunistinių pažiūrų, tik smurto neskatino. Pažiūros demokratinėje visuomenėje negali būti pretekstu žmogui pasmerkti. .

to Rita

Jei iniciatyvos keisti šių gatvių pavadinimus ėmėsi savivaldybė, tai ji ir dokumentų keitimą apmoka?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS