Lėlių pasaulis – puošnus ir koketuojantis
„Klaipėdos galerijoje“ laikinai apsigyveno lėlės – įspūdingai pasipuošusios, koketuojančios, besigrožinčios savimi veidrodyje ar pučiančios tikrus muilo burbulus.
Kuria ir iš laikraščių
Įvairiausių dydžių, formų, pagamintos iš skirtingų medžiagų ir įkūnijančios vis kitą laikmetį ar personažą lėlės atrodo kaip gyvos. Rodos, tuoj ims kuri nors ir sumirksės savo didelėmis akimis arba grakščiais pirščiukais pasitaisys barokinio stiliaus suknelės klostę.
Gyvos lėlių veidų išraiškos dar labiau stebina sužinojus, iš ko šie žaislai pagaminti.
Kai kurios lėlės, primenančios porcelianines, iš tiesų yra suklijuotos iš laikraščių skiaučių. Šeši iš trylikos taip lėles kuriančių menininkų, savo darbus eksponuojančių „Klaipėdos galerijoje“, pagal profesiją yra žurnalistai. Keli dirbo žinomoje Rusijos televizijos laidoje „Vremia“.
Kitos lėlės pagamintos ir iš porceliano, tekstilės, specialaus modelino ar veltinio.
Rankose – saldainis
Visos lėlės aprengtos itin puošniai. Daugumos jų drabužiai pasiūti iš antikvarinių medžiagų, pirktų antikvariatuose arba vadinamuosiuose blusų turguose. Lėlininkai savo sukurtų lėlių garderobą ir aksesuarus apgalvojo iki smulkmenų. Latvės Jelenos Kopatės sukurta Elė, kuri nenori dalintis saldainiais, už nugaros sunertose rankose iš tiesų laiko saldainius.
Kita besigrožinti savimi lėlė rankose laiko miniatiūrinį veidrodėlį, kurio stiklas – ne butaforinis, o tikras veidrodinis.
Kai kurių lėlių aksesuarai iš karto nepastebimi. Tik gerai įsižiūrėjus galima pastebėti, kad viena iš palubėje kabančių Olgos Golubinskajos sukurtų marionečių laiko už pavadėlio katiną, o kitos rankoje – mažytė vėduoklė. Dar viena marionetė, vaizduojanti juokdarį, rankose laiko mažesnę marionetę, vaizduojančią karalių.
„Gaila, kad marionetes sukūrusi menininkė negalėjo atvykti į parodą ir pati parodyti, kaip jos lėlės įspūdingai juda. Jų judesiai – visai kaip gyvo žmogaus, nes kūnas padarytas iš daugybės sudedamųjų dalių. Vien kojos turi po penkias dalis, kurias galima judinti“, – aiškino parodą suorganizavusio Tarptautinio kultūros ir meno centro direktorė Viktorija Voronova.
Kainuoja tūkstančius
Lėlių kūrimas užtrunka nuo savaitės iki trijų mėnesių.
Sunkiausia sukurti lėlės karkasą – formą. Ypač sudėtinga gaminti lėles, sustingusias judesyje. Vienintelė menininko klaida, netinkamai parinktos medžiagos gali lemti, kad lėlės bus neįmanoma pastatyti – ji virs į priekį. Todėl gamindami lėles, imituojančias judesį, lėlininkai jų aksesuarus ir drabužius parenka kuo lengvesnius, kad jie nenusvertų lėlių į vieną ar kitą pusę.
Prie kai kurių „Klaipėdos galerijoje“ eksponuojamų lėlių kainos – nuo tūkstančio iki daugiau kaip 2 tūkst. litų. Šalyse, kur lėlininkystės tradicijos yra gilesnės, kolekcininkai už autorines rankų darbo lėles negaili tūkstančių dolerių.
Anot V.Voronovos, Rusijoje rankų darbo lėlės kainuoja nuo tūkstančio iki 10 tūkst. dolerių. Nepaisant kainos, kai kurie kolekcininkai tiesiog medžioja naujausius savo pamėgtų lėlininkų kūrinius.
Į kūrybą įtrauks įžymybes
„Klaipėdos galerijoje“ surengtoje autorinių lėlių parodoje „Stebuklų metas“ savo kūrinius pristatė daugiau negu 20 lėlininkų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos. Jų sukurtu grožiu klaipėdiečiai galės gėrėtis iki sausio 4 dienos.
Kitų metų birželį planuojama surengti dar vieną autorinių lėlių parodą. Tada drauge su lėlininkais kurti lėlių bus pakviesti ir įžymūs šalies žmonės. Vėliau jų pagamintas lėles ketinama parduoti aukcione, o surinktus pinigus paaukoti gydyti vėžiu sergančius vaikus.
Naujausi komentarai