Lietuvoje pirmą kartą pražydo toks medis: tai – tikras atradimas Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvoje pirmą kartą pražydo toks medis: tai – tikras atradimas

2025-07-07 11:15

Klaipėdoje pirmą kartą pražydo medis, iš kurio amerikiečiai tvėrė spygliuotas tvoras. Lietuvoje tokių vaisius duodančių medžių dendrologai žino augant vos du.

Lietuvoje pirmą kartą pražydo toks medis: tai – tikras atradimas
Lietuvoje pirmą kartą pražydo toks medis: tai – tikras atradimas / LNK stop kadrai.

Klaipėdos universiteto botanikos sode jau kone du dešimtmečius auga du iš Šiaurės Amerikos kilę medžiai. Obuolinės makliūros arba kitaip – arklio obuoliai. Ir tik šiemet vienas jų pražydo.  

„Viena pati atsistojus rėkiau iš džiaugsmo, nes laukiu nemažai metų šių vaisių. Juos pirmą kartą pamačiau Ispanijoje, tai buvo įspūdinga“, – pasakojo dendrologė Jurgita Ignotienė.

Bet žiedai neatrodo itin įspūdingi ir tarp lapų juos pamatyti nelengva.  

„Žiedas yra nemažas, bet jis žalias, viduje kamuoliukas, o aplink – šereliai. Panašus į viruso ženklą“, – teigė J. Ignotienė.

Nors, pasak dendrologų, makliūros žydėjimas yra subtilus, žinovams tai yra tikras atradimas.

„Kai kreipiausi į Dendrologų sąjungą, niekas nepatvirtino, kad Lietuvoje dar būtų derinti makliūra. Net nebuvo patvirtinimo, kad kas nors augina, nors tikiu, kad yra kolekcionierių, kurie ją augina“, – kalbėjo moteris.

Žinoma, kad tokį jau vaisius brandinantį medį, augina gargždiškių šeima. Obuolinės makliūros žydėjimas dabar neįprastas, kadangi turėtų žydėti mėnesiu ankščiau, kai medis dar nesulapojęs.  

„Praeitais metais aš jį labai stipriai nugenėjau, sukėliau stresą ir šiemet – efektas“, – džiaugėsi dendrologė.

Vėliau iš šių žiedų susiformuoja nemenki, apvalūs, geltonai žali vaisiai, primenantys gyslų išraižytus teniso kamuoliukus.

Ar vaisiai skanūs, ar tinkami tik arkliams sušerti, dendrologė tikisi sužinoti rudenį.

„Sako, kad atbaido nuo kenkėjų: uodų, musių. Bet kiek skaičiau, moksliškai tai nėra patvirtinta. Vaisiai turi stiprų aromatą“, – aiškino J. Ignotienė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

O amerikiečiai iš tokių medžių tvoras tvėrė, mat medis turi skaudžius spyglius.  

Nors kol kas tai kolekciniai augalai, pasak dendrologų, juos, šylant klimatui, galima drąsiai Lietuvoje auginti, mat nebenušąla, yra nereiklūs, neturi kenkėjų, greit auga.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Kaciuka

O tie gargždiškiai kodėl nepaminėti?
0
0
Lauksiu tęsinio

Niekaip nesuprantu to džiaugsmo dėl gerai prisitaikančio naujo augalo. Auginate savo sode džiaugiatės ir paskui dar stengiatės labiau išplatinti aplinkui. Kai naujas augalas pradeda gožti vietinius, prasideda šauksmai dėl invazijos. Skiriami didžiuliai pinigai jų naikinimui. Paaiškinkit man nesuprantančiai, prašau kaip čia taip nutinka.
6
-1
Visi komentarai (2)