Ypatingas dėmesys prevencijai
Prie kompleksinių uosto apsaugos pratybų „Saugus uostas 2025“ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje gegužės 7–9 dienomis prisidėjo ir Uosto direkcija.
„Klaipėdos uostas yra vienas svarbiausių strateginių objektų Lietuvoje – ne tik dėl savo ekonominės reikšmės, bet ir kaip kritinė infrastruktūra, kurios saugumas tiesiogiai susijęs su visos valstybės saugumu. Todėl incidentų prevencijai čia skiriamas ypatingas dėmesys. Šios pratybos suteikia galimybę įvertinti, ar visos grandys veikia sklandžiai, ar institucijų bendradarbiavimas yra efektyvus ir ar galime užtikrinti maksimalų saugumą tiek uosto teritorijoje, tiek jo prieigose“, – teigė pratybų vadovas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) Veiklos atsparumo departamento direktorius Dainius Noreika.
Pratybų metu buvo tikrinama uosto terminaluose dirbančių apsaugos tarnybų parengtis, reagavimas bei tarpusavio sąveika.
Pasitelkus įvairius scenarijus, siekta išsiaiškinti, kaip pavojaus uosto infrastruktūrai ar incidentų uosto teritorijoje atvejais veiktų apsaugos pareigūnai ir apsaugos tarnybų darbuotojai.
Pratybų tikslas – identifikavus problemines vietas, tobulinti taikomų uosto apsaugos priemonių veiksmingumą, keitimąsi informacija bei uosto saugos subjektų ir sąveikaujančių valstybės institucijų tarpusavio veiksmų koordinavimą, siekiant užtikrinti uosto teritorijos apsaugą ir incidentų valdymą uoste bei jo prieigose.
Giedrius Premeneckas. / KJP nuotr.
Jūroje – „Atvira dvasia“
Tuo pat metu (gegužės 5–16 d.) Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste taip pat vykdomos KJP Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos pratybos „Audros gynėjas 2025“, o gegužės 9–23 dienomis Baltijos jūroje vyks tarptautinė nesprogusios istorinės amunicijos paieškos ir kenksmingumo pašalinimo operacija „Atvira dvasia 25“ („Open Spirit 25“) ir „Narų išminuotojų pratybos 2025“.
Jų metu į Klaipėdos uostą atplauks 12 karo laivų iš vienuolikos NATO šalių.
Laivai bus švartuojami Kruizinių ir karo laivų terminale.
Tarptautinėje operacijoje dalyvaus ir 14 narų išminuotojų, povandeninių robotų komandos iš 13 NATO šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Belgijos, Nyderlandų, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Danijos, Švedijos, Kanados ir Portugalijos.
Šios operacijos metu ypatingas dėmesys bus skiriamas esamos povandeninės infrastruktūros apsaugai nuo galimų grėsmių ir destabilizuojančių veiksmų Baltijos jūroje.
Taip pat bus vykdomas būsimos vėjo jėgainių parko teritorijos povandeninės dalies išžvalgymas.
Mokymai: tuo pat metu Baltijos jūroje rengiamos ir „Narų išminuotojų pratybos 2025“. / T. Donausko nuotr.
Naikins galingą sprogmenį
„Baltijos jūros dugne vis dar slypi tūkstančiai Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo laikų sprogmenų, keliančių grėsmę tiek laivybai, tiek strateginei infrastruktūrai. Ši operacija – tai ne tik reali parama mūsų regiono saugumui, bet ir stiprus sąjungininkų vienybės bei pasirengimo signalas“, – kalbėjo Karinių jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas Giedrius Premeneckas.
Ši operacija – tai ne tik reali parama mūsų regiono saugumui, bet ir stiprus sąjungininkų vienybės bei pasirengimo signalas.
Gegužės 10 d. nuo 11 iki 14 val. Kruizinių laivų terminale gyventojai ir miesto svečiai turėjo galimybę aplankyti operacijoje dalyvaujančius karo laivus ir apžiūrėti Klaipėdos įgulos karinės technikos ir ginkluotės bei Vidaus reikalų sistemos institucijų ekspoziciją.
Taip pat karo jūrininkai informavo, kad gegužės 20 d. Baltijos jūroje vyks didelės galios sprogmens naikinimo operacija.
Kuršių Nerijos gyventojai ir kurorto svečiai gali girdėti sprogimo garsą.
Sprogdinimo rajone jūroje bus apribota laivyba, perimetrą saugos kariniai laivai.
Taip pat virš Baltijos jūros ir pajūrio gyvenamųjų vietovių skraidys Karinių oro pajėgų sraigtasparniai.
Pratybų „Open Spirit 2025“ metu gegužės 12–16 d. ir 19–21 d. bus naudojami imitaciniai šaudmenys, sprogmenys ir ginklai.
Naujausi komentarai