Dėl lėktuvo nutupdymo Lietuva pradėjo ikiteisminį tyrimą: kokios detalės jau žinomos? | kl.lt

DĖL LĖKTUVO NUTUPDYMO LIETUVA PRADĖJO IKITEISMINĮ TYRIMĄ: KOKIOS DETALĖS JAU ŽINOMOS?

  • 9

Po priverstinio „Ryanair“ orlaivio nutupdymo Minsko oro uoste Lietuva pradėjo ikiteisminį tyrimą, praneša LNK žinios.

Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė su žurnalistais sutiko pasidalyti kai kuria su šiuo tyrimu susijusia informacija.

– Sekmadienį Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas su 121 keleiviu ir įgulos nariais. Kiek žmonių prokuratūra jau spėjo apklausti apie tai, kas vyko Baltarusijoje?

– Tikslaus skaičiaus nepasakysiu, nes jis nuolat kinta. Pirmosios apklausos, kaip viešai žinoma, buvo atliktos dar vėlų sekmadienio vakarą. Iš pradžių buvo apklausti tie asmenys, kurių parodymai, kaip mano tyrėjai, galėjo turėti didžiausios reikšmės. Be abejo, atsižvelgėme į tai, kad visi žmonės buvo patyrę didžiulį stresą, pervargę, kai kas ir su mažais vaikais keliavo namo. Tai buvo apklausiami tie asmenys, kuriuos apklausti buvo būtina, ir labai norime padėkoti visiems keleiviams, kurie geranoriškai sutiko dalyvauti apklausoje nepaisant vėlyvo meto. Kiek man žinoma, kai kuriais keleiviais, kurie buvo apklausiami, policija pasirūpino ir jiems buvo padėta kuo saugiau ir greičiau grįžti namo po apklausų. Taigi intensyvus darbas buvo pradėtas dar sekmadienį – jis tiek pat intensyviai vyksta ir šiuo metu.

Galiu drąsiai patvirtinti, kad iš Atėnų išskrido 126 keleiviai ir ekipažas, o Vilnių pasiekė 121 keleivis ir ekipažas. Penkių keleivių Vilniuje nesulaukėme.

Galiu drąsiai patvirtinti, kad iš Atėnų išskrido 126 keleiviai ir ekipažas, o Vilnių pasiekė 121 keleivis ir ekipažas. Penkių keleivių Vilniuje nesulaukėme. Viešoje erdvėje yra daug klaidingų arba netikslių duomenų, mes juos labai atidžiai tikriname ir tik tada, kai esame įsitikinę, kad turimi duomenys yra absoliučiai patikimi, suprasdami, kiek tai yra jautru visuomenei, juos teikiame viešai. Dėl to, ikiteisminio tyrimo duomenys – kada, kas, kur įvyko, viešai tikslinami labai rezervuotai – tik kai mes esame absoliučiai įsitikinę.

– Vadinasi, iš Minsko į Vilniaus oro uostą išskrido 121 keleivis – penkių lėktuve nebebuvo. Du iš jų yra žinomi, o kas tie kiti trys asmenys?

– Šiuo metu, kaip ir minėjau, teisėsauga neteikia tokios informacijos. Duomenys, kurios turi teisėsauga, šiuo metu dar yra tikrinami.

– Esate užsiminusi, kad skirtingi šaltiniai turi skirtingą informaciją dėl keleivių skaičiaus. Labai keistai skamba...

– Taip, tai yra tiesa, nes keleivių sąrašų buvo ne vienas ir tikrai reikėjo atlikti nemenką darbą norint įsitikinti, kurie duomenys yra galutiniai, nes yra ir tarpiniai sąrašai, ir tų, kurie jau konkrečiai sulipa į lėktuvą. Tai visa informacija buvo labai kruopščiai tikrinama. Tas pats daroma ir dėl tų trijų visuomenei nežinomų keleivių, kurie galimai liko Minske. Dėl jų tapatybių duomenys yra tikslinami ir dėl to teisėsauga kol kas jais nesidalina.

– Keli keleiviai užsiminė, kad tokių veidų, kokius parodė Baltarusijos televizija, lėktuve net nematė. Kalbant apie bendradarbiavimą – jūs, be abejo, kreipėtės teisinės pagalbos į Baltarusiją, prašydami suteikti informacijos, kas vyko Minsko oro uoste, ar ne?

– Galiu pasakyti tiek, kad dėl tarptautinės pagalbos įvairiomis formomis, dėl įvairių duomenų kreiptasi į įvairias valstybes, taip pat ir į tarptautines institucijas. Šiuo metu kai kurie užklausimai dar tebėra rengiami, nes tam, kad būtų galima pateikti užklausą, reikia turėti tam tikrus pradinius duomenis. Kai kas jau yra išsiųsta. Kai kuriais klausimais bendradarbiavimas jau pakankamai intensyviai vyksta.

Priverstinis „Ryanair“ lėktuvo nutupdymas

Scanpix nuotr.

– Sakėte, kad procedūros yra labai ilgos ir kartais informacijos suvaikščiojimui gali prireikti net pusantrų metų?

– Neprognozuokime. Kaip buvo sakyta spaudos konferencijoje, kurią mes rengėme prieš kelias dienas, – kalbame ne apie mėnesius. Iš tiesų, tai yra pakankamai ilgos procedūros, nes norint gauti duomenis, kurie būtų vertinami ikiteisminiame tyrime ir po to, galimai, teisminiame procese, jie turi būti gauti absoliučiai teisėtais būdais. Dėl to, deja, tam tikros procedūros užtrunka.

– Ką darysite, jei Baltarusija atsisakys suteikti tokią informaciją? Ar jie gali taip pasielgti?

– Taip, tokia situacija galima ir ne viename ikiteisminiame tyrime kreipiantis į tam tikras valstybes tarptautinės teisinės pagalbos, tokios pagalbos negavome. Tai tada, kai negauname, priimame sprendimus, ką daryti toliau.

– Kalbant apie tuos asmenis, kuriems teko priimti sunkų sprendimą ir apgręžti lėktuvą nuo Lietuvos sienos Minsko link bei ten jį tupdyti... Girdėjau, kad kapitonas buvo apklaustas net kelis kartų. Kaip jis jautėsi?

– Apie savijautą jis galėtų kalbėti tik pats. Galiu patvirtinti tiktai tai, kad ekipažo nariai buvo apklausiami ir jei prireikia patikslinti tam tikrus pradžioje neturėtus arba negautus duomenis, iškilus klausimams, kartais vyksta ir pakartotinės apklausos. Tame nėra nieko neįprasto.

Rašyti komentarą
Komentarai (9)

Liepa

Nors mes ir maži, kaip čia ruso fašistai teigia, bet oro piratus reikia teisti. Maži, bet turime tam galią ir teises.

Nuomonė.

Man įdomu ar šie komentuojantis prieš Lietuva gyvena čia ar tai daroma iš Rusijos.Jei čia ir jų yra daug tai manau juos reikia paviešinti.Jie mūsų priešai.Nepriklausomos Lietuvos priešai.Kiek tokių,,Facebook,,dergiančiu žurnalistą.Nejaugi mes bejėgiai prieš tokius išgamas.?

BLT,,, debilizmo virsune ..jus is saves

darote tokiu debildaunius mulkius ,kad is jusu veikos juokiasi visas pasaulis...pipiec ..debilas prie debilo --blaiviai mastancio nera nei vieno... Tiksliai apibreze sia veika a.a V.Petkevicius,,,Durniu laivas,,,,tuoj bus geda pasauly pasakyt ,kad esi lietuvis,,,..
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS