Vairuotojų įprotis siūlyti kyšį: vieni bruka tiesiogiai, kiti – užuolankomis | kl.lt

VAIRUOTOJŲ ĮPROTIS SIŪLYTI KYŠĮ: VIENI BRUKA TIESIOGIAI, KITI – UŽUOLANKOMIS

  • 0

Labai užmaršūs ir linkę „mėtytis“ pinigais – šiemet beveik 450 vairuotojų, važiavusių iš užsienio per kelio postus, muitinio tikrinimo metu viena ar kita forma mėgino papirkti muitinės pareigūnus pinigais. 22 asmenys kyšį bruko tiesiogiai – tais atvejais Muitinės kriminalinėje tarnyboje pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Net du ikiteisminiai tyrimai už vairuotojų pareigūnams Šalčininkų kelio poste rodytus piniginius „pagarbos ženklus“ ar siūlytą „arbatą“ pradėti praėjusią savaitę, tą pačią dieną.

Rugsėjo 30 d. pavakarę, apie 17.30–18 val. į Šalčininkų kelio postą atvažiavo vilkikai „Daf“ ir „Man“, kuriuos vairavę Baltarusijos piliečiai M. Sh. ir A. U. muitinio tikrinimo metu mėgino papirkti muitinės pareigūnus.

Jei M. Sh. sakė, kad ant prietaisų skydelio palikta dviejų eurų moneta buvusi pagarbos ženklas, tai A. U. tokiu pat būdu siūlė penkis eurus „arbatai“. Abu vairuotojai pasiaiškinimuose pripažino, kad siūlė pareigūnams paimti pinigus, net ir suprasdami, kad už tai gresia baudžiamoji atsakomybė.

Muitinės kriminalinėje tarnyboje (MKT) dėl abiejų šių atvejų buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 227 strp. (papirkimas), kuriam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra. Vairuotojai buvo apklausti, o vėliau supažindinti su baudžiamuoju įsakymu. Jiems gresia maždaug 750 eurų bauda. Abiejų vairuotojų krovininiai vilkikai buvo detaliai patikrinti, bet jokių pažeidimų nerasta.

Lietuvos muitinės duomenimis šiemet užfiksuoti jau 439 atvejai, kai vairuotojai užuolankomis mėgino įsiūlyti muitinės pareigūnams didesnę ar mažesnę pinigų sumą. Tokiais atvejais banknotai paprastai įdedami tarp muitininkui pateikiamų dokumentų, ar tikrinimo metu paliekami kabinoje aiškiai matomoje vietoje. Tokius asmenis įspėjus apie baudžiamąją atsakomybę už valstybės tarnautojo papirkimą, šie ima teisintis, kad pinigai tarp dokumentų pakliuvo atsitiktinai, užsimiršus ir pan.

Tačiau pasitaiko atvejų, kai pinigai siūlomi nedviprasmiškai – dėl 22 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai. Siūlomos sumos labai įvairios, dažniausiai siūlyta penki arba dvidešimt eurų, bet pasitaikė ir 100 eurų ar 100 zlotų sumos.

Paprastai tokių siūlytojų gabenamuose kroviniuose nerandama jokių pažeidimų, todėl žmonės tiesiog susigadina kelionę ir susikuria problemų, vien dėl turimų stereotipų apie muitinės pareigūnus.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS